Odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1 złapał 1300 piratów drogowy jednego dnia!

Po raz pierwszy w historii uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości na drodze, która nadal jest w budowie. Decyzja taka była podyktowana właśnie faktem, że pomimo trwających prac i związanych z nimi ograniczeń prędkości, wielu kierowców zachowywało się, jakby autostrada była już oddana.

O tym problemie mówiło się już od pewnego czasu. Wykonawcy nowych odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim skarżyli się na niebezpieczeństwo, z jakim wiąże się ich praca. Ponieważ budowa odbywa się pod ruchem, ustawiono w tym miejscu ograniczenia prędkości do 70 km/h, żeby zbyt szybko poruszające się samochody, nie stanowiły zagrożenia dla pracowników budowy. Tymczasem limitu nie przestrzegał nikt, czego dowiodły pomiary przeprowadzone przez łódzki oddział GDDKiA.

Odcinkowe pomiary prędkości – jaki faktycznie dają efekt?

Dlatego też na wniosek wykonawców oraz samej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła odcinkowy pomiar prędkości. Pierwszy z nich ruszył 20 stycznia na odcinku od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, mającym długość blisko 16 km. Już po pierwszym dniu działania systemu, udowodniona została jego przydatność – ruch wyraźnie zwolnił. Nie wszyscy jednak się przejęli odcinkowym pomiarem – jak podaje TVN24, ten jeden dzień wystarczył, aby zarejestrować 1300 przekroczeń prędkości!

Jaka prędkość jest bezpieczna na autostradzie? Według Ministerstwa Sprawiedliwości granica to 280 km/h!

Jeśli kolejne dni będą podobne, to instalacja systemu pomiarowego, może szybko się zwróci. Odcinkowy pomiar prędkości ruszył także (22 stycznia) na  fragmencie od Kamieńska aż do początku obwodnicy Częstochowy – ma on niemal 41 km długości. Wprowadzane rozwiązanie będzie obowiązywało do chwili oddania do użytkowania gotowych, w pełni funkcjonalnych fragmentów autostrady A1 o dwóch jezdniach po trzy pasy ruchu każda, co nastąpi jesienią tego roku.  

Ograniczenia prędkości obowiązują również na 25-kilometrowym odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem, gdzie z końcem ubiegłego roku przeniesiono ruch na początkowe cztery kilometry nowej betonowej jezdni. Kierowcy na tym fragmencie mają po jednym pasie ruchu, a na pozostałej części jeden pas w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego i dwa pasy w kierunku Katowic (w obrębie niektórych obiektów jest po jednym pasie ruchu).

Odcinkowy pomiar prędkości czy fotoradary. Co lepsze dla mostu Poniatowskiego w Warszawie?

Jeszcze w tym roku gotowe będą trzy z pięciu budowanych odcinków autostrady A1: Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Kamieńsk – Radomsko i Radomsko – granica woj. łódzkiego i śląskiego o łącznej długości niemal 40 km. Cały realizowany fragment autostrady A1 od Tuszyna w woj. łódzkim do Częstochowy w woj. śląskim będzie gotowy w przyszłym roku. Wtedy na odcinku blisko 81 km kierowcy otrzymają do dyspozycji dwie szerokie betonowe jezdnie po trzy pasy w obu kierunkach.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze