Katarzyna Frendl

Od dziś tańsza benzyna i ON na stacjach – ile zapłacimy za litr i jak długo utrzyma się ta cena?

Od dziś na stacjach będziemy mogli zatankować tańsze paliwo. Co jest tego powodem i czy taka sytuacja utrzyma się na długo?

Paliwo było dotychczas jednym z najwyżej opodatkowanych towarów. Od października zeszłego roku była mowa o nieuchronnych podwyżkach, aż do sytuacji, w której eksperci wieszczyli, że przed świętami zobaczymy nawet 7 zł za litr paliwa na pylonach stacji benzynowych. Na szczęście dla wielu z nas taka sytuacja nie miała miejsca. Krytyczną liczbą okazało się przekroczenie sześciu złotych za litr paliwa, co wywołało ogromny niepokój nie tylko u kierowców, ale także przedsiębiorców.

Dlaczego paliwo było tak drogie?

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że obecnie mamy najwyższą w historii cenę za baryłkę ropy BRENT – przekroczyła poziom 90 USD/bbl i był to najwyższy poziom cen od października 2014 roku. Drożeje także dolar – ponownie kosztuje ponad 4,10 PLN. To główne powody wzrostu hurtowych cen paliw, które wcześniej czy później zostaną przeniesione na ceny detaliczne. Z tego też powodu już drugi tydzień z rzędu mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw.  Średnie ceny paliw na dzień 27.01.2022r. wyniosły odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 – 5,87 zł/l, bezołowiowej 98 – 6,14 zł/l, dla oleju napędowego – 5,93 zł/l i autogazu – 3,10 zł/l. Tym samym ceny benzyny i oleju napędowego rosły o 8-9 gr/l. Ceny autogazu spadły o 1 gr/l. 

Warto wiedzieć też: Benzyna wlana do diesla? Olej napędowy w zbiorniku auta benzynowego? Co zrobić i jakie są tego skutki?

Dziś paliwa na stacjach potanieją – dlaczego?

Dziś weszła w życie decydująca zmiana i każdy biznes uzależniony od cen paliwa może odetchnąć z ulgą. Do czasu. Rząd obniżył VAT na paliwo – to efekt wprowadzenia tarczy inflacyjnej. Obecnie VAT obniżono z 23% do 8% i taka sytuacja ma obowiązywać do połowy lipca. Litr benzyny czy oleju napędowego ma kosztować około 5,20 zł – 5,30 zł. Ile dokładnie kosztuje można sprawdzić za pomocą przeróżnych aplikacji, których wybór opisałyśmy wcześniej tu:
Aplikacje do sprawdzania cen paliw. Gdzie szukać najbardziej aktualnych cen paliw?

Jak donosi BMW Reflex, Międzynarodowa Agencja Energii zrewidowała w górę o 0,2 mln bbl/d  prognozy konsumpcji ropy naftowej w 2022 roku. Zgodnie z najnowszymi szacunkami światowa konsumpcja ropy naftowej wzrośnie w tym roku 3,3 mln bbl/d  do nowego rekordowego poziomu 99,7 mln bbl/d – 0,2 mln bbl/d powyżej wartości z roku 2019, czyli sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Zapasy ropy naftowej w krajach OECD spadły w listopadzie  do najniższego poziomu od siedmiu lat.

Przeczytaj też: Karty paliwowe 2021 – ranking najlepszych kart flotowych dla kierowców i wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze