Od 29 maja „angliki” są w Polsce legalne

W końcu, po wielu bataliach, można będzie legalnie zarejestrować samochody z kierownicą po prawej stronie. Przepisy zezwalające na to weszły w życie dosłownie kilka dni temu. Czy dobrze, że tak się stało?

Dokładnie 29 maja 2015 roku wprowadzono przepisy, które pozwalają legalnie poruszać się samochodom sprowadzonym z krajów, gdzie odbywa się ruch lewostronny. Przez długi czas polski rząd nie był przychylny takiemu obrotowi spraw, z prostej przyczyny: ze względów bezpieczeństwa. Jazda samochodem z kierownicą po prawej stronie stanowi dość mocne zagrożenie w naszych warunkach. Nawet prosty manewr, taki jak wyprzedzanie, może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie, że w naszym kraju nie ma zbyt wiele autostrad, a dominujący typ drogi to jeden pas ruchu.

Wątpliwości rozwiał jednak Trybunał Sprawiedliwości. Polska musiała wprowadzić przepisy, które nie będą dyskryminować samochodów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii. 

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, na polskich drogach może się pojawić nawet 200 tysięcy takich samochodów. Wszystko przez dużo niższą cenę wersji z kierownicą po prawej stronie w stosunku do tych, które jeżdżą po stałym lądzie.

Swojego podejścia na pewno nie zmienią ubezpieczyciele, którzy takie samochody traktują w kategorii dużo wyższego ryzyka. Składki będą wyższe, a do tego ubezpieczyciele mogą nie oferować autocasco w pakiecie z OC. Eksperci od ubezpieczeń twierdzą jednak, że z czasem się to zmieni. 

Jedyne modyfikacje, które będą czekać właściciela samochodu z kierownicą po prawej stronie, to zamontowanie prędkościomierza pokazującego kilometry na godzinę, zmiana świateł oraz lusterek wstecznych. Przekładka nie będzie już konieczna, żeby zarejestrować samochód.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Polska LAMIE PRAWO WYKONAWCZE TRYBUNALU SPRAWIEDLIWOSCI W LUKSEMBURGU !POLSCY ADWOKACIJ TO DOBRZY KRYMINALISCI

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Wysylamy skargi do EU ! Ten kraj to jakis cyrk ,rzygac sie chce ! Chory kraj

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze