Konrad Maruszczak

Nowe przepisy wchodzą 14 marca. Można stracić auto

Znowelizowany kodeks karny, który wchodzi w życie 14 marca zakłada, że kierujący "pod wpływem" może stracić samochód. Ale to nie jedyny przypadek.

Spis treści

Już 14 marca w życie wchodzą przepisy, które mogą doprowadzić do konfiskaty aut prowadzonych przez pijanych kierowców. Kto i w jakich przypadkach będzie narażony na utratę swojego samochodu?

Pijani kierowcy na polskich drogach to prawdziwa plaga. W ubiegłym roku polska policja zatrzymała 92 951 kierujących po alkoholu. Co ciekawe, to o 5% mniej niż rok wcześniej. Wciąż jednak to bardzo wysoka liczba i teraz prawo drogowe ma kolejny bat na kierujących „na podwójnym gazie”.

Nowe przepisy – pijani mogą stracić samochód

W wyniku zmian przepisów każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał ponad 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy może stracić samochód. Natomiast w przypadku recydywy (w okresie krótszym niż 24 miesiące od popełnienia identycznego przestępstwa) wystarczy, że kierowca będzie miał 0,5 promila, żeby pożegnać się ze swoimi czterema kółkami.

Na tym nie koniec, sprawca, który ucieknie z miejsca zdarzenia „z automatu” zostanie potraktowany jak osoba będąca pod wpływem alkoholu, tutaj nie ma co liczyć na łagodne traktowanie.

Pomimo, że powyższe przypadki po 14 marca, gdy w życie wejdzie nowelizacja przepisów będą traktowane jednakowo to każdy przypadek będzie musiał rozpatrzeć sąd. Dla kierowców oznacza to nic innego jak wydatki, bo zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego koszty przechowywania zajętych przedmiotów wchodzą w skład wydatków, które stanowią składową kosztów sądowych. Oznacza to, że oprócz utraty pojazdu, właściciel będzie musiał pokryć koszty holowania, czy parkingu.

Nie każdy jednak straci auto, są wyjątki

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”: Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wcześniejsze skazanie uległo zatarciu. Zgodnie z kodeksem karnym następuje to po 10 latach, ale od tej zasady są wyjątki. I tak: przy wyrokach skazujących na karę bezwzględnego pozbawienia wolności do lat trzech sąd, na wniosek skazanego, może orzec, że zatarcie nastąpi szybciej – już po pięciu latach. W przypadku zaś, gdy kara pozbawienia wolności za jazdę w stanie nietrzeźwości była orzeczona w zawieszeniu, zatarcie następuje po upływie sześciu miesięcy od końca okresu próby. W pozostałych przypadkach zatarcie następuje po trzech latach (od wykonania kary ograniczenia wolności albo jej przedawnienia) i roku (od wykonania kary grzywny).

Dodatkowo, jeżeli u sprawcy wypadku, poziom alkoholu nie przekracza 1,0 promila przepisy mówią o „możliwości orzeczenia przepadku pojazdu”. Wówczas ostateczna decyzja, co do utraty samochodu należy do sądu.

Zarekwirowane samochody można okazyjnie odkupić

Mało prawdopodobne, aby samochody, które zostaną zabrane trafią do służb mundurowych, tak jak np. w Turcji, gdzie w ręce policji trafiła ostatnio flota egzotycznych aut barona narkotykowego.

Duża część z przejętych przez skarbówki pojazdów trafi na licytacje komornicze, podobne do tych, na których Urzędy Skarbowe licytują pojazdy przejęte od wierzycieli za długi.

W takim przypadku wartość pojazdu określa rzeczoznawca, a samochód wystawiany jest na licytację za 75 proc. początkowej wartości określonej w zestawieniu szacunkowym. Jeśli w pierwszej z licytacji oferta nie spotka się z zainteresowaniem, cena jeszcze spadnie i kolejna aukcja rozpocznie się z ceną wywoławczą stanowiącą połowę wartości pojazdu. 

fot. au.news.yahoo.com

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze