Ewa Kania

Zaostrzone kary dla kierowców obowiązują już od dziś. Nowe przepisy przewidują nawet utratę samochodu

Rządzący zafundowali kierowcom kolejną zmianę w przepisach, która zaostrza kary wobec nich. Tym razem dotyczą one jednak tylko tych kierujących, którzy dopuścili się jazdy pod wpływem alkoholu.

Spis treści

Zmiany przepisów dla kierowców od 1 października. Nowe kary dla pijanych kierowców

Najnowsza nowelizacja Kodeksu karnego uderza w pijanych kierowców. Po pierwsze osoba, która kolejny raz zostanie zatrzymana za prowadzenie pod wpływem alkoholu, nie będzie mogła liczyć na otrzymanie kolejnej grzywny. Wobec recydywistów sąd będzie musiał orzec karę ograniczenia wolności.

Jeżeli sprawca czynu określonego w par. 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 par. 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w par. 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

To ważna zmiana, ponieważ w samej tylko pierwszej połowie 2023 roku, policjanci zatrzymali 47 tys. pijanych kierowców. Przeglądając komunikaty na stronach policyjnych oddziałów, często można spotkać się z sytuacjami, w których kontrolowani kierujący byli już skazywani za jazdę po alkoholu, ale nie powstrzymało ich to przed ponownym prowadzeniem na podwójnym gazie. Nowelizacja ma to zmienić.

Zaostrzono także wymiar kary za samo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) – z 2 do 3 lat więzienia.

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Wyższe są też kary za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Dotychczas groziło za to od 2 do 12 lat więzienia. Teraz w przypadku doprowadzenia do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, grozi od 3 do 16 lat więzienia. Jeśli dojdzie do wypadku śmiertelnego, kara to od 5 do 16 lat więzienia.

Przycisk LIM to sposób kierowców na policję. „Panie władzo, co złego to nie ja”

Ucieczka z miejsca zdarzenia traktowana tak samo jak jazda po alkoholu

Nowe przepisy i kary dla kierowców rozprawiają się także z problemem osób, które po spowodowaniu kolizji lub wypadku, uciekają z miejsca zdarzenia. Bywa, że pijany sprawca liczy w ten sposób, że uniknie odpowiedzialności za jazdę po alkoholu. W momencie zatrzymania zarzeka się, że był trzeźwy, tylko spanikował i nie działał racjonalnie. A jeśli w okaże się, że dalej jest pijany, wtedy tłumaczy, że wypił już po zdarzeniu, aby ukoić nerwy.

Teraz podobne próby ukrywania stanu trzeźwości na nic się zdadzą, ponieważ w każdej sytuacji, osoba uciekająca z miejsca zdarzenia, będzie traktowana jak pijana:

Skazując sprawcę, który popełnił przestępstwo określone w art. 173 par. 1 lub 2, art. 174 lub art. 177 par. 1 znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia lub spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po zdarzeniu określonym w art. 173 par. 1 lub 2 lub art. 177 par. 1, a przed poddaniem go przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka odurzającego, sąd orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę, do górnej granicy tego zagrożenia zwiększonego o połowę.

Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

Omawiana nowelizacja wprowadza także, zapowiadaną od dawna, konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. W przeciwieństwie jednak do wcześniej omawianych zmian, ta zacznie obowiązywać dopiero 14 marca 2024 roku.

Nowelizacja przewiduje trzy sytuacje, w których tracimy samochód:

  • prowadzenie pojazdu mając 1,5 promila
  • doprowadzenie do wypadku mając 1 promil
  • przy doprowadzeniu do wypadku mając od 0,5 do 1 promila, utrata pojazdu zależy od decyzji sądu

W sytuacji, gdy pojazd oskarżonego uległ zniszczeniu, albo nie jest on jego właścicielem, sąd orzekać będzie grzywnę w wysokości równowartości pojazdu.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze