Ewa Kania

Nowe ceny egzaminów na prawo jazdy w 2023 roku już weszły w życie

Rozpoczęty właśnie rok 2023 oznacza niejedną podwyżkę dla kierowców, ale także dla kandydatów na kierowców. Już od początku stycznia obowiązują nowe, wyższe stawki za egzaminy na prawo jazdy.

Nowe opłaty za egzaminy na prawo jazdy

1 stycznia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z tą nowelizacją, wysokość opłaty za egzamin na prawo jazdy, określany jest przez sejmik województwa. Odbywa się to na drodze uchwały i jest to akt prawa miejscowego. Innymi słowy, w różnych województwach koszt egzaminu państwowego może być różny.

Ustawa określa jedynie maksymalne stawki, jakie mogą zostać ustanowione. Wyglądają one następująco:

  • egzamin teoretyczny – 50 zł
  • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii AM,A1,A2,A,B1,B,C1,D1, T – 200 zł
  • egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B+E, C1+E,C,C+E,D,D+E, D1+E – 250 zł

Do końca ubiegłego roku idąc na egzamin na kategorię B, płaciliśmy 30 zł za część teoretyczną oraz 140 zł za praktyczną.

Ile kilometrów autostrad zostanie oddanych w 2023? Szczegółowe informacje, mapy, lista odcinków, długości

Zmieniły się także zasady wynagradzania egzaminatorów

Możliwość ustanowienia wyższych opłat za egzaminy na prawo jazdy, to nie jedyne zmiany, jakie weszły 1 stycznia. Sejmiki wojewódzkie określają teraz także warunki, na jakich wynagradzani będą egzaminatorzy.

Jak czytamy w ustawie, pod uwagę ma być brany charakter pracy egzaminatorów oraz zadbanie o odpowiedni poziom wykonywanych przez nich zadań. Z zastrzeżeniem, że warunki wynagradzania nie mogą być gorsze, niż obecnie.

WORD-y będą dofinansowywane przez województwa

Wprowadzona nowelizacja ma także zakończyć trwającą od dawna walkę Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego o państwowe pieniądze. Do tej pory musiały się finansować samodzielnie, ale jednocześnie nie mogły podnosić cen za egzaminy, dostosowując się do sytuacji rynkowej i rosnących kosztów własnych.

Teraz mogą one ubiegać się o dotacje z budżetów województw. Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć połowy kosztów działalności danego WORD-u.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze