Ewa Kania

Kilka dni spóźnienia i zapłacisz ponad 9000 zł. Takie są nowe kary dla kierowców

Kierowcy zwykle boją się otrzymania wysokiego mandatu, najczęściej za przekroczenie prędkości. Grzywny nakładane przez drogówkę to najczęstsze sankcje, jakie spotykają kierujących, ale nie tylko ich powinni się bać.

Spis treści

Kara za brak ubezpieczenia OC 2024

Jedną z najwyższych kar, jaką może zapłacić kierowca, jest kara za brak ubezpieczenia OC. Ta regularnie rośnie, ponieważ powiązana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Obecnie pensja minimalna wynosi 4254 zł. Kary za brak OC wyglądają następująco:

  • do 3 dni bez OC – 1700 zł
  • od 4 do 14 dni – 4250 zł
  • powyżej 14 dni – 8490 zł

Od razu zaznaczmy też, że 1 lipca 2024 roku, wejdzie w życie kolejna podwyżka pensji minimalnej – do 4300 zł. Tym samym kary za brak OC wzrosną odpowiednio:

  • do 3 dni bez OC – 1720 zł
  • od 4 do 14 dni – 4300 zł
  • powyżej 14 dni – 8600 zł

Nowe kary dla kierowców od 2025 roku

Czy kary dla kierowców za brak ubezpieczenia OC wzrosną także w przyszłym roku? Wszystko wskazuje na to, że tak. Nie znamy co prawda jeszcze wysokości płacy minimalnej na 2025 rok, ale analiza tego znalazła się niedawno w  Dzienniku Gazecie Prawnej. Przygotował ją główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski, podstawie ostatnio opublikowanego Wieloletniego Planu Finansowego Państwa.

Takiego prawa jazdy policjanci jeszcze nie widzieli. Kierowca przybył z przyszłości?

Oszacował on dwie możliwe stawki, zależne od poziomu inflacji oraz wysokości PKB. Wzrost płacy minimalnej może wynieść albo 210 zł brutto, albo 318 zł brutto do kwoty 4618 zł. Oznaczałoby to wzrost kar za brak OC do poziomu przynajmniej:

  • do 3 dni bez OC – 1800 zł
  • od 4 do 14 dni – 4510 zł
  • powyżej 14 dni – 9020 zł

Jak służby mogą sprawdzić brak ubezpieczenia OC?

Wiele osób mylnie sądzi, że brak OC może wyjść na jaw tylko w przypadku kontroli drogowej. Tymczasem nie jest to prawda. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przeczesuje bazy danych i wyłapuje pojazdy, którym wygasło OC, a które nie zostały wyrejestrowane.

Dlatego też zapominalscy, lub osoby które celowo nie opłaciły obowiązkowego ubezpieczenia, mogą się zdziwić, kiedy dostaną informację o nałożeniu na nie kary.

Kiedy ubezpieczenie OC wygasa?

Standardową procedurą jest automatycznie przedłużanie ubezpieczenia OC. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy kupiliśmy używany samochód – obowiązuje na nim polisa wykupiona przez poprzedniego właściciela, ale po jej zakończeniu sami musimy zadbać o nowe ubezpieczenie.

Ubezpieczenie nie zostanie także przedłużone, kiedy zalegamy z opłatami ubezpieczycielowi.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze