Niezbędnik podczas dalekich podróży

Gdy już wiesz, że samochód jest gotowy do jazdy, a bagaż schowany w bezpiecznym miejscu i wszyscy są zapięci pasami, jesteś gotowa do drogi. Nawet gdy masz przed sobą perspektywę wakacji, długa jazda może być męcząca i wykańczająca nerwowo. Uwzględnij rady, które sprawią, że dojedziesz na miejsce bezpiecznie i będziesz mniej zmęczona.

Weź to na chłodno. Jazda będzie bardziej relaksująca dla Ciebie i Twojego dziecka dzięki osłonom przeciwsłonecznym i klimatyzacji
fot. Chevrolet

Dobrze jest gdy nawet długa podróż kończy się bezpiecznie i w dobrym nastroju. Przecież tak naprawdę nie chodzi o to, by dojechać najszybciej jak to możliwe, a dalekie dystanse wymagają częstych postojów na odpoczynek. Zmęczenie wpływa na złą koncentrację, opóźnia refleks i właściwą ocenę sytuacji, a w konsekwencji zwiększa ryzyko wystąpienia wypadku.
Warto więc strzec się ogólnego dyskomfortu, który przejawia się m.in. w napięciu w karku, mięśniach rąk i ramion oraz niewyraźnego obrazu przed oczami. W ten sposób ciało oznajmia, że czas na przerwę. Zrobienie głośniej muzyki, kilka łyków kawy, czy krótki spacer wystarczy na krótką chwilę, ale nie zlikwiduje zmęczenia. Jeśli zaczniesz być śpiący, zamień się miejscami z innym pasażerem-kierowcą lub zjedź na pobocze i zdrzemnij się chwilkę. Wystarczy nawet 15 minutowa drzemka, by organizm nabrał werwy.

Troska o pasażerów
Pasażerowie, szczególnie dzieci, są bardziej podatni na chorobę lokomocyjną. Leki na nią sprzedawane są bez recepty; większość z nich trzeba wziąć przed podróżą. Przed podaniem dziecku nowego leku skonsultuj się z lekarzem. Zawrotom głowy czy nudnościom można chwilowo zapobiec otwierając okno lub wysiadając na chwilę z samochodu, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Zachęć swoje dziecko by patrzyło na zewnątrz i nie skupiało wzroku na punktach w środku samochodu.

„Posiłki na kółkach”
Załaduj przenośną lodówkę sporą liczbą zdrowych przekąsek (suszone lub świeże owoce, batoniki z płatkami zbożowymi, pełnoziarniste krakersy itd.); mogą okazać się bardzo pomocne szczególnie w momencie, gdy utkniesz w korku i będziesz musiał spędzić kilka godzin w gorącym samochodzie.
Unikaj ciężkich posiłków w trakcie podróży. Gdy spędzasz kilka godzin siedząc, ciężkostrawne potrawy sprawią, ze będziesz czuła się ospała i zmęczona.

Podróżowanie z dziećmi 
W czasie długich podróży, ważne jest by dziecko było zapięte pasem oraz, w zależności od wieku, by siedziało w foteliku lub na podwyższeniu.
W słoneczne dni warto zapewnić dziecku cień; światło słoneczne operujące non stop nawet przez szybę zwiększa ryzyko udaru, a z opuszczoną szybą nawet poparzenia. Umieść na oknach nakładki chroniące przed promieniami słonecznymi. Ochłodę umożliwia także właściwe, przewiewne ubranie pociechy, podawanie jej chłodnych napojów, a w dużym upale uruchomienie klimatyzacji (jeśli jest), lub wietrzenie wnętrza pojazdu poprzez otworzenie odpowiednich szyb. Przy tej ostatniej czynności należy uważać na groźbę „przewiania” dziecka, zatem należy przewiewe organizować z rozmysłem. Ponadto, upewnij się, że robisz regularne przystanki, tak by każdy, a zwłaszcza mały pasażer, mógł rozprostować nogi i się rozruszać.

Ważne: znudzone, marudne dzieci mogą stanowić zagrożenie rozpraszając kierowcę! Można uniknąć napadów złości i nudy grając w kilka samochodowych gier. Przeczytaj nasze propozycje, klikając tu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze