Nawet 3 tys. zł za nieodśnieżone auto? Dowiedz się jakie mandaty możesz dostać w zimie 2022/2023

Nieodśnieżone auto może oznaczać bardzo wysoką karę, sprawdźcie co nam grozi za zaniedbania zimą.

Ostatnie lata tak nas przyzwyczaiły do bezśnieżnych Świąt Bożego Narodzenia, z w tym roku inwazję Zimy jeszcze przed połową grudnia wielu odbiera jako zaskoczenie. Aura tymczasem jest jak najbardziej właściwa na tę porę roku. Planując wyjazd, czy to do pracy, czy gdzieś dalej trzeba się przygotować i wyjść wcześniej. Pośpiech może drogo kosztować, np. do 3 tys. zł za nieodśnieżone auto. A to nie jedyna kara, która grozi kierowcom zimą.

Nieodśnieżone auto? Grozi Ci nawet 3 tys. zł

Warto zaznaczyć, że nie jest to obligatoryjna, lecz maksymalna kwota grzywny za jazdę z nieodśnieżonym autem, wynika to z Art 66.1.1. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, który brzmi:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu,
nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

Art. 66.1.1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym

Odśnieżenie mieści się w kryteriach wspomnianego w przepisie utrzymania auta w stanie nie zagrażającym bezpieczeństwu.

Nieodśnieżone tablice? 500 zł i 8 punktów karnych

Jeżeli odśnieżyliście dach, nadwozie, reflektory, ale np. tablice pozostają nieczytelne, wciąż jesteście narażeni na mandat w kwocie 500 zł i 8 punktów karnych. Dbałość o tablice dotyczy oczywiście każdej pory roku, niemniej to zimą są największe szanse zabrudzenia ich tak bardzo, że staną się nieczytelne. Warto też pamiętać o czystych tablicach wybierając się w dłuższą trasę, szczególnie drogami, na których obowiązują opłaty e-Toll.

Nieodśnieżone auto? Nie uruchamiaj go przed odśnieżaniem!

W Polsce praca silnika na postoju jest dozwolona, ale przez krótki czas. Ustawodawca określił go zaledwie na 1 minutę. To za mało by zacząć od uruchomienia silnika i w ciągu 60 sekund odśnieżyć auto. Nowy taryfikator przewiduje za takie wykroczenie mandat karny w kwocie 100 zł. Nawet jeżeli samochód jest już odśnieżony, ale np. czekasz w uruchomionym aucie by się nagrzało (błąd! Nie róbcie tego, wyjaśniłam to w innym materiale) również narażamy się na karę, a dodatkowo niepotrzebnie obciążamy silnik naszego auta.

Nieodśnieżone światła? 300 zł i 8 punktów karnych

Oprócz tablic i nadwozia, zadbajcie też o reflektory. Jeżeli są przysypane śniegiem, albo zaszronione czy oblodzone i nie spełniają swojej roli, policjant może nas ukarać mandatem w kwocie 300 zł i 8 punktów karnych.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze