Daria Mikólska

Niemcy tankują tanie paliwo z Polski

Niemcy masowo przyjeżdzają do Polski tankować tanie paliwo. Oszczędzaja dzięki temu nawet kilkadziesiąt centów.

Od wtorku, w związku z chwilowym obniżeniem stawki VAT, obowiązują obniżone ceny paliw. W rejonach przy zachodniej granicy Polski zauważono coraz więcej niemieckich kierowców tankujących na polskich stacjach tanie paliwo.

Od 1 lutego stawka VAT na paliwa została obniżona z 23 na 8 procent. To spowodowało zauważalną obniżkę cen paliw na polskich stacjach – benzyna bezołowiowa i olej napędowy mogą być tańsze nawet o kilkadziesiąt groszy mniej na litrze.

Tanie paliwo z Polski – nawet o kilkadziesiąt centów

Bardzo szybko zauważyły to niemieckie media, które donosiły nawet o 60 centowej obniżce cen paliw w stosunku do niemieckich stacji benzynowych. Paliwową turystykę w rejonie przygranicznym zauważyła niemiecka policja federalna. Przedstawiciel władz poinformował za pośrednictwem mediów o zwiększonym ruchu na drodze w kierunku Szczecina. Większość podróżujących to tzw. „jednodniowi turyści”. W okolicach Słubic nie zaobserwowano wzmożonego ruchu, ale tamtejsze media odnotowały fakt, że olej napędowy jest o 40 centów tańszy w Słubicach niż we Frankfurcie.

Niemieckie stowarzyszenia branży warsztatowej i stacji paliw przewidują, że turystyka związana z zakupem paliw w najbliższym czasie znacząco wzrośnie. Ruch przygraniczny jest zauważalnie większy, a to przełoży się na obniżoną dochodowość stacji paliw po niemieckiej stronie. Nawet kilkaset stacji benzynowych może się obawiać o swoje istnienie. Komentatorzy po stronie niemieckiej mówią nawet o „katastrofalnych skutkach”.

Tarcza antyinflacyjna obniża ceny

Obniżka VAT na paliwa w Polsce to część rządowych działań w ramach tzw. tarczy inflacyjnej. Zgodnie z założeniami takie działania mają spowolnić wzrost inflacji i zamortyzować wzrosty cen różnych produktów i usług. Od 1 lutego 2022 r. obowiązuje obniżona z 23 proc. do 8 proc. stawka podatku na paliwa silnikowe: benzynę, olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, gaz LPG.

Obniżona stawka VAT sprawiła, że na wielu polskich stacjach 1 lutego ceny paliw były niższe od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze