Nie trzymaj nóg na desce rozdzielczej i nie przyjmuj dziwnych pozycji na prawym fotelu!

Zbliża się kolejny długi weekend, w którym większość z nas będzie się przemieszczać po kraju. Długie podróże sprzyjają niestety przyjmowaniu na fotelu pasażera przeróżnych, czasem dość dziwnych pozycji. Jedną z nich jest trzymanie nóg na desce rozdzielczej, co może w konsekwencji skończyć się tragicznie.

Wolimy nosić ozdobne łańcuszki na pęcinach, czy pierścionki na palcach stóp, niż mieć metal wewnątrz nóg lub ich w ogóle nie mieć…

Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń oraz redaktor serwisu fotelik.info napisał ostatnio artykuł, w którym porusza wybitnie ciekawy temat, a mianowicie układania przez osoby zajmujące prawy przedni fotel w samochodzie nóg na desce rozdzielczej podczas jazdy.

Faktem jest, że same zaobserwowałyśmy tego rodzaju proceder już nie raz w stojących w korkach samochodach, czy też podczas podróży np. po autostradzie. Najgorsze jest to, że zwykle to kobiety mają zwyczaj wystawiania stóp za okno, czy właśnie kładzenia ich na desce przed fotelem. Sęk w tym, że nie jest to jedyna zła pozycja zajmowana przez osoby na prawym fotelu. Często podwijamy nogi, skręcamy sie do rozmówcy – czyli w lewo lub jeszcze bardziej, starając się np. monitorować co robią nasze dzieci na tylnej kanapie. Zdarza się, że pasażer w ogóle jest odwrócony tyłem do kierunku jazdy, a pasy bezpieczeństwa – cóż powiewają niezapięte, lub zwisają gdzieś w okolicach bioder.

Przeczytaj też o konsekwencjach nie zapinania pasów na tylnych fotelach samochodu – tutaj.

Każda myśląca osoba dokładnie wie, czym grozi tego rodzaju niewłaściwa pozycja na prawym fotelu podczas jazdy. Co gorsza, zwykle większość z nas ma takie zachowania w swoim portfolio. Ale wystarczy wyobrazić sobie skutki nawet najdrobniejszej stłuczki – np. w korku – aby zrozumieć, że nie tędy droga. Wybuchająca poduszka gazowa z ogromną siłą łamie nogi nie tylko w stawach. Poza tym tłukąca się szyba również potrafi narobić nieodwracalnych szkód na naszej skórze.

Dlaczego lepiej nie denerwować kierowcy będąc pasażerem  tego samego samochodu? Dowiesz się tutaj.

Trzymanie nóg na desce jest chyba jedną z najgorszych pozycji na prawym fotelu, bo przy kolizji z innym autem lub stałą przeszkodą nogi poprostu druzgoczą się kostka po kostce – zwykle w kilku miejscach. Wszystko dzieje się w ułamkach sekundy i naprawdę nie jesteśmy w stanie tak szybko zareagować, poza tym pochłaniają nas wówczas zupełnie inne rzeczy dziejące się dookoła.

Zachowajmy więc swoje pięknie wypielęgnowane stopy dla naszych partnerów, dbajmy o ich bezpieczeństwo i starajmy się je zachować do końca życia w nienaruszonym stanie – wystarczy prawidłowo siedzieć w samochodowym fotelu.

Jeśli masz chęć, wystawiaj stopy na postoju, ale tylko w bezpiecznych miejscach, gdzie nie mijają Cię inne pojazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze