Nie będzie pierwszeństwa dla pieszych

Sejm przyjął uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Kierujący samochodem nie będą musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia.

Od kilku tygodni toczyła się dyskusja na temat tego, czy nowelizacja przepisów jest słuszna i nie wprowadzi zbyt dużego zamieszania w kwestii bezpieczeństwa. 

Głosowanie było burzliwe. 197 posłów było za odrzuceniem uchwały Senatu, 24 wstrzymało się od głosu, a 217 zagłosowało przeciw. W ten sposób Sejm, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów odrzucił poprawkę do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. 

Sejmowa komisja infrastruktury rekomendowała odrzucenie poprawek. Podkreślano, że to kierowca oceniałby, czy pieszy chce przejść, a pieszy – czy kierowca się zatrzyma. Propagatorzy tej teorii argumentowali, że w zachodniej kulturze jazdy jest oczywistym, że samochód staje, gdy do przejścia zbliża się pieszy. 

Posłowie PO argumentowali, że do czasu wejścia nowych przepisów w 2017 roku byłoby jeszcze sporo czasu na przeprowadzenie odpowiedniej kampanii informacyjnej. Z kolei posłowie PiS twierdzili, że ustawa naraża bezpieczeństwo pieszych, gdyż najwięcej wypadków ma miejsce właśnie na przejściach.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze