Najmocniejsza Kia Optima GT trafia do sprzedaży – ceny w Polsce

Nowa Kia Optima GT, najmocniejszy samochód marki kiedykolwiek oferowany w Europie, trafia właśnie do salonów sprzedaży i jest dostępny zarówno jako sedan, jak i kombi.

Stylizowana w sportowym stylu nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz, z turbodoładowanym 2,0-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 245 KM, Optima GT została stworzona z uwzględnieniem oczekiwań miłośników szybkich i mocnych samochodów. Auto jest wynikiem współpracy inżynierów i entuzjastów z centrum R&D Kia w Rüsselsheim w Niemczech i głównego ośrodka R&D Kia w Namyang w Korei. Nad układem napędowym i zawieszeniem Optimy GT pracował sam Albert Biermann, niegdyś szef inżynierów odpowiedzialnych za samochody BMW serii M.

Poza silnikiem turbo, sportowym designem, generatorem dźwięku pozwalającym usłyszeć brzmienie czterocylindrowego silnika wewnątrz kabiny czy większymi i bardziej wydajnymi hamulcami dopracowanymi przez firmę Alpine, właściciel Optimy GT otrzyma również w standardzie m.in.: asystenta utrzymywania pasa ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, automatyczny system parkowania równoległego i prostopadłego, system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania oraz system monitorowania martwego pola w lusterkach.{{ download(153) }}{{ download(154) }}

Optima GT w wersji sedan została wyceniona na 145 900 zł a w kombi na 153 900 zł.

Najnowsze

Jak wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych zapewniających długie życie samochodu. Gdy mamy pewność, że nadszedł na to czas, nie musimy wcale korzystać z usług mechanika. Olej możemy wymienić samodzielnie, co wbrew pozorom nie jest trudne.

Olej silnikowy powinniśmy zawsze wymieniać zgodnie z założonymi przez konstruktora przebiegami. Zanim przystąpimy do samodzielnej wymiany musimy upewnić się, że wybrany olej spełnia wymagania silnika naszego samochodu. Aby wybrać właściwy rodzaj oleju najlepiej sprawdzić rekomendacje w instrukcji obsługi lub na stronach internetowych producentów, na których są również wyszukiwarki olejów do konkretnych pojazdów. Wystarczy wybrać rodzaj pojazdu, producenta i model, a uzyskamy pełną informację o płynie, który jest najlepszy dla naszego auta.

Przed spuszczeniem starego oleju należy zwiększyć jego temperaturę. Najlepiej zrobić to poprzez uruchomienie samochodu i doprowadzenie silnika do temperatury jego pracy. Wtedy olej silnikowy staje się bardziej płynny i łatwiej spływa ze wszystkich zakamarków. Oczywiście tę czynność wykonujemy przed wymianą, odpalenie auta w trakcie tego procesu jest kategorycznie zabronione.

Na początek odkręcamy korek wlewu oleju znajdujący się w górnej części silnika oraz wyjmujemy bagnet. To przyspieszy proces spływania płynu. W celu pozbycia się starego oleju należy odkręcić korek spustowy w dolnej części miski olejowej i podłożyć pod niego pojemnik zabezpieczający przed zalaniem podłogi.

Zanim do silnika wlejemy świeży olej musimy wymienić filtr olejowy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wkładem filtrującym, czy też z filtrem puszkowym elementy gumowe należy przed dokręceniem posmarować cienką warstwą świeżego oleju.

Następnie przez otwór wlotowy wlewamy do silnika nowy olej. Informacje o konkretnej objętości znajdziemy, podobnie jak zalecenia dotyczące rodzaju płynu, w instrukcji obsługi pojazdu. Po uzupełnieniu zakręcamy korek i uruchamiamy samochód, na co najmniej minutę. Część oleju zostanie wtedy rozprowadzona po magistrali olejowej i trafi do filtra. Konieczna jest także ponowna kontrola poziomu oleju i ewentualne jego dolanie. Należy pamiętać, że poziom oleju nie może być zbyt wysoki i na bagnecie powinien zawierać się między oznaczeniem MIN i MAX. Wlewanie starego oleju w dowolnym miejscu jest zabronione. Trzeba go zawieźć do punktu utylizacji lub warsztatu.

Każdy kierowca prędzej czy później, będzie zmuszony wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie. Nie jest to pracochłonne zajęcie, zajmuje ok. 30 minut. Przed przystąpieniem do tej czynności warto posłuchać porad mechanika. W sieci, obok wyszukiwarek pozwalających na odpowiedni dobór oleju silnikowego, dostępne są filmy instruktażowe, w którym eksperci radzą, na co zwrócić uwagę i jak wymienić olej krok po kroku.

Źródło: Total

Najnowsze

Picie wody podczas jazdy Teslą – trudne zadanie

Tesla Model S P90D to wybitnie szybki samochód. Pewien Amerykanin postanowił zrobić ciekawy eksperyment "wykorzystując" do niego dwójkę dzieci.

Elektryczna Tesla podczas jazdy w trybie „Ludicrous” ma niespotykane w innych samochodach przyspieszenie od 0 do 100 km/h, które trwa zaledwie 2,8 sekundy. Maksymalna moc silnika wzrasta wtedy do 762 KM, a cały moment obrotowy ląduje niemal od razu na koła.

We wspomnianym doświadczeniu wzięła udział dwójkę dzieci, których jedynym zadaniem było napicie się wody z kubka. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, gdy auto przyspiesza. Okazuje się, że woda zamiast trafiać do gardła, ląduje w nosie – tak podsumowała eksperyment córka kierowcy.

W czasie tego doświadczenia przeprowadzono dwie próby. Zobaczcie, czy dzieciakom udało się w końcu napić. 

Najnowsze

Ken Block zapowiada kolejną Gymkhanę!

Ta saga szybko się nie skończy. Ken Block zapowiedział właśnie dziewiąty epizod Gymkhany. Zobaczcie, czym tym razem zamierza zaskoczyć świat.

W Gymkhana NINE wystąpi nowy Ford Focus RS RX. Maszyna została specjalnie zaprojektowana dla Kena Blocka, żeby mógł startować w serii World Rallycross. Pojazd będzie sprawdzany poza torem wyścigowym, ale nie będzie dla niego taryfy ulgowej. 

Poprzednie produkcje Kena Glocka były kręcone w Los Angeles i Dubaju, a wszystko wskazuje na to, że najnowsza seria wraca do korzeni. Pierwsze kadry pokazują opuszczone torowiska w okolicach Nowego Jorku. 

Zobaczcie pierwsze ujęcia. Jedno jest pewne. Na pewno nie zabraknie efektownych scen.

Najnowsze

Ducati uczciło ofiary 9/11

Podczas wyścigu, który odbył się w ten weekend na torze New Jersey Motorsports Park, jedna z ekip przygotowała specjalne oklejenie dla swojego motocykla.

Dzisiaj obchodzimy smutną, piętnastą rocznicę tragedii związanej z jedenastym września. Podczas serii wyścigowej MotoAmerica na torze w New Jersey jedna z maszyn została oklejona w taki sposób, żeby upamiętnić ofiary i bohaterów z tamtego niezwykle smutnego dnia. 

Corey Alexander, który startuje w ramach ekipy #RideHVMC Freeman Racing Ducati na motocyklu Panigale R „Engine No. 23”. Jednoślad pomalowano w barwach nawiązujących do oddziału straży pożarnej z Nowego Jorku. Charakterystyczny żółto-biały motyw z godłem pojawił się nie tylko na motocyklu, ale również na sportowym kombinezonie kierowcy.

Zespół wyścigowy sprzedaje również koszulki nawiązujące do tego wydarzenia. Dochody ze sprzedaży zamierza przeznaczyć na fundację 9/11 Memorial Foundation.

Najnowsze