Karolina Chojnacka

Muzeum Škody dostępne dla każdego! Możesz zwiedzić je wirtualnie ze swojego salonu!

Muzeum Škody w Mladá Boleslav od wielu lat jest popularnym celem zwiedzających. Obecnie liczy ona około 340 eksponatów, w tym pierwszy samochód firmy Laurin & Klement, Voiturette A, a także samochody koncepcyjne i prototypy, samochody sportowe i samochody rajdowe. Najstarszym eksponatem jest rower Slavia z 1899 roku.

Muzeum Škody zostało otwarte w centrum Mladá Boleslav w 1995 roku z okazji 100-lecia powstania firmy.  W 2019 roku muzeum odwiedziło ponad 274 000 gości z całego świata. Po tymczasowym zamknięciu z powodu pandemii COVID-19, muzeum Škody zostało ponownie otwarte w poniedziałek, 3 maja 2021 roku. Zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych jest teraz także możliwe w formie wycieczek wirtualnych prowadzonych między innymi w języku angielskim.

Muzeum Škody
Muzeum Škody, fot. materiały prasowe / Škoda

Zwiedzający mogą wybrać jedną z przygotowanych tras, podczas której towarzyszą im doświadczeni przewodnicy z muzeum Škody. Do wyboru są:

  • Trasa wideo EVOLUTION, która składa się z trzech filmów oferujących wgląd w bogatą historię Škoda Auto. Pierwszy film jest poświęcony pionierskim latom, począwszy od założenia firmy Laurin & Klement w 1895 roku. Drugi film przedstawia początek ery Škoda Auto w 1925 roku aż do końca lat 80. Trzeci film przedstawia dynamiczny rozwój firmy jako integralnej części Grupy Volkswagen od 1991 roku.
  • Trasa wideo PRECISION zabiera widzów za kulisy muzealnego warsztatu. To tutaj zwiedzający mogą obserwować renowację zabytkowych pojazdów, zobaczyć poszczególne etapy prac i zaangażować się w badania prowadzone przez archiwum Škody.
  • GALERIA TECHNOLOGII będąca częścią wystawy stałej pokazuje, jak fabryka samochodów zmieniała się w czasie – a wraz z nią procesy zachodzące w produkcji. Film koncentruje się na poszczególnych elementach pojazdu, zwłaszcza silnikach i reflektorach.
  • Wycieczka W DUCHU ELEKTROMOBILNOŚCI opowiada historię modeli samochodów elektrycznych Laurin & Klement i Škoda Auto. Przykłady obejmują roadster dla dzieci Škoda Puck z lat 40. XX wieku, ŠKODA Eltra z 1991 roku i jeden z prototypów Škoda Octavia Green E Line. Najnowszy rozdział zrównoważonej mobilności reprezentowany jest przez modele Citigoe iV oraz Škoda Enyaq iV. Ponadto odwiedzający podczas wirtualnej wycieczki dowiedzą się, jak działają nowoczesne silniki elektryczne i akumulatory.
  • Kolejna część wystawy poświęcona jest TRADYCJI marki i przedstawia szczegóły dotyczące historii firmy, takie jak rozwój logo i znaczenie wybranych modeli w jej rozwoju. Trasa wideo opowiada również o historii modeli Škoda Octavia Combi i Škoda 1202, które w tym roku obchodzą 60-lecie istnienia.
  • Wideo KOLEKCJA SAMOCHODÓW PROTOTYPE & SPORT prezentuje wystawę mieszczącą się w starej odlewni. Wśród imponujących eksponatów znajduje się coupé „Ferat”, które zostało wykorzystane w horrorze „Ferat Vampire” (oryginalny tytuł „Upír z Feratu”) 40 lat temu. Ten pojazd jest wyjątkowym przykładem Škody 110 Super Sport, która zadebiutowała w oryginalnej formie 50 lat temu.
  • Trasa wideo 120 YEARS OF ŠKODA MOTORSPORT, pokazująca zaangażowanie marki w sporty motorowe i jej sukcesy na tym polu, będzie dostępna w drugiej połowie 2021 roku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum Škody.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze