Edyta Klim

Motocykl w walce o równouprawnienie kobiet w Pakistanie

Guliafshan Tariq to kolejna motocyklistka z Pakistanu, która walczy o prawa kobiet oraz swobodę wyboru ich upodobań i pasji.

W wieku 24 lat Gulafshan Tariq postanowiła łamać konwenanse patriarchalnej kultury w swoim kraju. Najpierw Tariq podróżowała po Pakistanie rowerem, samotnie (została w 2015 wpisana do księgi rekordów Pakistanu) i z koleżanką. Chciała udowodnić, że Pakistan to bezpieczne miejsce dla samotnych kobiet. Bywało jednak, że mężczyźni byli wobec ich odważnej postawy agresywni. Ze wszystkich sytuacji dziewczyny wyszły bez szwanku, choć na wszelki wypadek przeszkolone były z samoobrony.

https://www.youtube.com/watch?v=XNlivtO9M_0 

Kolejne wyzwanie na jakie zdecydowała się Tariq w swojej misji to samotna podróż motocyklowa 3.000 kilometrów w dniach 6-23 maja. Mimo wielu przeciwności losu, a szczególnie pokonywanych dróg w bardzo złym stanie – osiągnęła swój cel! Motocyklistka zostanie wpisana do księgi rekordów „National Book of Records” jako pierwsza kobieta, która motocyklem przejechała samotnie przez każdą dzielnicę Phakhtunkhawa i Gilgit Baltistan.

 

Z zawodu Gulafshan Tariq jest inżynierem komputerowym, zawodowym sportowcem i trenerem kilku dyscyplin, jednak od pewnego czasu jej życie kręci się głównie wokół działalności prospołecznej i pokojowej. Założyła organizację „Pace for Peace”, jest ambasadorem czystości środowiska Pakistanu oraz aktywizuje młodzież i wspiera w walce z uzależnieniami. Takie kobiety mają szansę wprowadzić dobre zmiany w Pakistanie.

Przeczytajcie także historię Zenith Irfan, innej motocyklistki walczącej o równouprawnienie w Pakistanie: https://www.motocaina.pl/artykul/zenith-irfan-ma-misje-w-pakistanie-14251.html .

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze