Motocykl gotowy do sezonu - 4 kroki

Motocykl gotowy do sezonu - 4 kroki
Już niebawem na ulice i drogi wyjadą miłośnicy dwóch kółek. Lecz zanim się to stanie należy odpowiednio przygotować maszynę do jazdy. Oto 4 proste kroki, dzięki którym twój motocykl będzie gotowy do pierwszych wiosennych jazd.

Pierwszy krok - sprawdź akumulator
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest akumulator. Jeśli jeździsz oldtimerem, bateria po zimie powinna mieć się całkiem dobrze, ponieważ po wyjęciu kluczyka ze stacyjki prąd w instalacji zostaje praktycznie odcięty. Jeśli jednak w twoim garażu stoi nowocześniejsza maszyna, która wypełniona jest cały czas „myślącą” elektroniką, często z włączonym alarmem i ciągłym podtrzymywaniem może czekać cię ładowanie akumulatora. Do oceny poziomu naładowania należy użyć testera akumulatora do wszystkich rodzajów baterii, który poinformuje cię o poziomie naładowania oraz o stanie akumulatora. Pamiętaj o tym, że do ładowania wyczerpanej baterii należy używać prostownika przeznaczonego do motocykla (np. ładowarka, która dostosowana jest do ładowania wszystkich typów akumulatorów - bezobsługowych, ołowiowo-kwasowych, wapniowo-wapniowych, żelowych i AGM)). Używanie ładowarek samochodowych może znacząco wpłynąć na skrócenie żywotności akumulatora.

Drugi krok - świece zapłonowe
Przed rozpoczęciem sezonu należy sprawdzić stan świec zapłonowych. Według producentów świec powinno się je wymieniać co 10 tysięcy kilometrów natomiast producenci motocykli i ich użytkownicy rekomendują wymianę co 24 tysiące kilometrów w przypadku „zwykłych” świec, a w przypadku świec irydowych - co 48 tysięcy. Do kontroli potrzebna jest nasadka do świec. Po wykręceniu świecy z gniazda należy się jej dokładnie przyjrzeć.  Jeśli elektroda jest czarna, świadczy to o zbyt bogatej mieszance, biała - o przesadnie ubogiej. Prawidłowy kolor świecy to barwa przypominająca kawę z mlekiem.

Trzeci krok - ogumienie  
Jeżdżąc motocyklem, należy szczególnie pamiętać o bezpieczeństwie - nie chronią nas pasy, karoseria, poduszki powietrzne. Z tego powodu, tak ważne jest dobre ogumienie.  Po pierwsze należy sprawdzić grubość bieżnika (według europejskich przepisów w przypadku opony motocyklowej powinna ona wynosić co najmniej 1,6 milimetra. Jest to absolutne minimum) i stan zużycia opon - pamiętajmy, slicki sprawdzają się na torze, ale nie na ulicy. Po drugie, sprawdźmy ciśnienie w oponach (np. ciśnieniomierzem cyfrowym). Z reguły wartości ciśnienia w oponach umieszczone są na naklejce na wahaczu motocykla.  Oczywiście poziom ciśnienia zależy od wagi motocyklisty, terenu, po którym będzie się jeździć oraz od tego czy planuje się wyjazd solo czy z pasażerem.  

Czwarty krok - czyszczenie motocykla
Na koniec należy dokładnie umyć maszynę. Na czystym motocyklu widać, czy nie powstały wycieki oraz pęknięcia. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z myjki wysokociśnieniowej. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby przy myciu motocykla myjką zachować szczególną ostrożność, ponieważ istnieje ryzyko zamoczenia układu zapłonowego, gaźników i wtrysku. Jeśli jednak sam strumień wody pod ciśnieniem nie wystarczy, warto skorzystać ze specjalnych preparatów usuwających brud, kurz a nawet owady. Po umyciu pamiętajmy o dokładnym osuszeniu jednośladu.  

Nie zapominajmy o takich czynnościach, jak: sprawdzenie oświetlenia, kontrola wszystkich śrub oraz płynów. Do wszystkich prac wymagających unieruchomienia motocykla, podniesienia go, najlepiej wykorzystać dobry i wytrzymały podnośnik motocyklowy, który udźwignie nawet największą maszynę. Dzięki tym wszystkim zabiegom, będziesz gotów do drogi przed pierwszymi promieniami słońca!

Źródło: Jula

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.