Młody rosyjski kierowca hajluje na podium. FIA reaguje na skandaliczny gest

Młody rosyjski kierowca Artem Severukhin, startujący w prestiżowych zawodach kartingowych pod włoską flagą w szwedzkim teamie Ward Racing, podczas ceremonii na podium z uśmiechem wykonał salut rzymski.

15-letni zawodnik z Rosji Artem Severukhin, startujący pod włoską flagą w szwedzkim teamie Ward Racing, wygrał pierwszą rundę kartingowych mistrzostw Europy w portugalskim Portimao. Teraz mówi o nim cały świat, ale nie jest to spowodowane ani efektowną jazdą, ani spektakularnym manewrem wyprzedzania.

Po wygraniu zawodów, Artem Severukhin wszedł na podium i z uśmiechem na ustach, podczas odgrywania włoskiego hymnu, wykonał salut rzymski. To gest zakazany w wielu krajach między innymi ze względu na to, że był wykorzystywany przez nazistów.

Zawody w Portimao były pierwszymi, podczas których Severukhin startował na włoskiej licencji. FIA dała możliwość startowania rosyjskim kierowcom pod neutralną flagą, pod warunkiem, że podpiszą dokument w którym jest zapis o zakazie chwalenia zbrodniczych działań Rosji w Ukrainie.

Skandaliczny gest młodego rosyjskiego kierowcy. FIA reaguje

FIA Karting odpowiedzialna za organizację zawodów nie od razu zareagowała na skandaliczny gest Rosjanina. Federacja usunęła ze swojej strony internetowej wszystkie publikacje związane z wynikami wyścigu, który wygrał Severiukhin i zablokowano możliwość komentowania postów w mediach społecznościowych. Nie było jednak żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie skandalicznego zachowania kierowcy.

Głos w sprawie zabrał 20-letni ukraiński kierowca Iwan Peklin, który apelował:

Podczas gdy w moim kraju tysiące ludzi giną z rąk rosyjskich najeźdźców, widzimy takie zachowanie rosyjskiego kierowcy na podium mistrzostw Europy. Proszę FIA o interwencję.

Dopiero w poniedziałek po południu FIA poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie zachowania Severiukhina.

Ward Racing, w którego barwach ścigał się Artem Severukhin, zakończył współpracę z rosyjskim kierowcą. Joakim Ward, szef zespołu, poinformował:

Ward Racing potępia zachowanie Artioma i uważa je za przejaw niesportowego zachowania, niedopuszczalne naruszenie kodeksu etycznego i moralnego w sporcie. Na tej podstawie Ward Racing nie widzi możliwości kontynuowania współpracy z Artiomem. Zespół chciałby też przeprosić wszystkich dotkniętych tą sytuacją.

Specjalne oświadczenie w sprawie zachowania 15-latka wydała także Rosyjska Federacja Samochodowa:

Rosyjska Federacja Samochodowa informuje, że wie o tym, co wydarzyło się w niedzielę 10 kwietnia podczas ceremonii wręczenia nagród pierwszej rundy Kartingowych Mistrzostw Europy w Portugalii, kiedy rosyjski zawodnik Artiom Seweriukhin, startując na włoskiej licencji i reprezentując szwedzką ekipę, wykonał gest, który niektórzy uznali za salut rzymski.

W tej chwili Rosyjska Federacja Samochodowa wyjaśnia okoliczności incydentu i czynu sportowca, a także analizuje wszelkie uwagi wszystkich stron w związku z tym, co się wydarzyło. Informujemy również, że uważamy za niedopuszczalne jakiekolwiek, nawet przypadkowe, przejawy faszyzmu i nazizmu w rosyjskim sporcie motorowym i wśród rosyjskich sportowców.

Ewentualną karą dla młodego kierowcy ma się zająć Rada Sportu Rosyjskiej Federacji Samochodowej. Jej spotkanie zwołano w trybie pilnym.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze