Młode dziewczyny tracą koncentrację za kierownicą

18 czerwca 2013
Młode dziewczyny częściej tracą koncentrację za kierownicą z powodu rozmów z pasażerami, natomiast ich koledzy mają większą skłonność do agresywnej jazdy.
Loading module...

Badanie przeprowadzone na zlecenie Forda przez Penn Schoen Berland objęło grupę 500 młodych ludzi między 15 a 18 rokiem życia oraz ich rodziców.

Zapytani, która pora roku jest najbardziej niebezpieczna dla młodych kierowców, wszyscy byli zgodni, że jest to zima (65%/58%). Lato wskazało zaledwie 24% młodzieży i 27% ich rodziców. Statystyki jednak dowodzą, że to właśnie w miesiącach od czerwca do sierpnia dochodzi do największej liczby tragicznych wypadków z udziałem młodzieży.

fot, materiały prasowe

 

Młodzi kierowcy przyznali się również do szeregu rozproszeń w trakcie jazdy:

 

61% je bądź pije za kierownicą

62% jest rozkojarzonych z uwagi na zachowanie pasażerów

51% słucha muzyki z iPoda bądź odtwarzacza MP3

42% podkręca muzykę tak głośno, że zagłusza wszystkie dźwięki otoczenia.

 

Widać również różnice pod względem płci. Dziewczyny łatwiej dają się rozproszyć pasażerom i częściej rozmawiają przez komórkę podczas jazdy, chłopcy częściej nie zapinają pasów bezpieczeństwa, prowadzą bardziej agresywnie, przekraczają prędkość bądź prowadzą zmęczeni albo po kieliszku.

Co prawda zarówno rodzice, jak i dzieci zgodzili się, że rozkojarzenie za kierownicą i prowadzenie po alkoholu są niebezpieczne – jednak rodzice w 28% przypadków przyznali się, że używają podczas jazdy telefonu bez zestawu słuchawkowego (w porównaniu do 20% ich dzieci). Zaledwie 25% rodziców ucieka się do dodatkowych sposobów narzucenia swoim pociechom właściwej kultury jazdy bądź ograniczenia używania telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!