Agnieszka Serafinowicz

Top 5 – najczęstsze grzechy kierowców w mieście, czy w 2023 też tak będziemy jeździć? Jaka kara?

Jakie są najczęstsze miejskie wykroczenia kierowców?

Spis treści

Nie tak dawno przygotowałyśmy zestawienie najczęstszych błędów kierowców korzystających z tras szybkiego ruchu, w Nowym Roku, czas na kolejne tego typu zestawienie, dotyczące tego, jakie wykroczenia kierowcy popełniają w mieście. Najczęstsze miejskie wykroczenia? Gdy unikniesz choćby części z nich, Twoje szanse na mandat i karne punkty znacząco zmaleją!

Miejskie wykroczenia – 1 – zielone jadę? Nie zawsze

Ruch w dużym mieście rzadko kiedy jest naprawdę płynny. Liczne skrzyżowania, sygnalizacja świetlna, duże natężenie ruchu i korki gotowe. Bardzo wielu kierowców zapomina o jednej ważnej zasadzie: zielone światło nie zawsze daje prawo do przejechania przez skrzyżowanie, szczególnie w sytuacji, gdy ze względu na istniejący zator pokonać w pełni skrzyżowania się nie da. W takim przypadku zamiast pchać się na zatłoczone skrzyżowanie, którego nie można przejechać, poczekajmy przed nim, mimo że świeci się dla nas zielone światło. Ewentualne „ponaglenia” kierowców z tyłu zignorujmy, racja jest po naszej stronie. Tego typu miejskie wykroczenia naprawdę irytują, bo potrafią zablokować skrzyżowanie nawet na długie godziny. Zablokowanie ruchu na skrzyżowaniu przez „spieszących się”, który na siłę wjechali na zielonym na skrzyżowanie, bez możliwości jego opuszczenia to główna przyczyna drastycznie zwiększających się korków w mieście. Jaką karę może nałożyć policja? W myśl art. 90 Kodeksu wykroczeń będzie to co najmniej 500 zł:

Art.  90.  [Tamowanie lub utrudnianie ruchu]

§  1. 

Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny do 500 złotych lub karze nagany.

§  2. 

Jeżeli wykroczenia, o którym mowa w § 1, dopuszcza się prowadzący pojazd mechaniczny,

podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.

Miejskie wykroczenia – 2 – niewłaściwe parkowanie

W dużych miastach jest ciasno, w efekcie miejsc do parkowania jest zbyt mało. Nie tłumaczy to jednak zachowania wielu kierowców, którzy np. zaparkują na pasach dla pieszych lub postawią auto w innym niedozwolonym miejscu. Zdecydowanie zalecanym rozwiązaniem jest poszukanie prawidłowego miejsca parkowania gdzieś dalej i krótki spacer, niż blokowanie ruchu innym, poprzez ustawianie auta w miejscu niedozwolonym. Jaki mandat za niewłaściwe parkowanie? To zależy od wykroczenia, poniżej kilka przykładów:

 • parkowanie na chodniku – 100 zł
 • naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd – 100 zł
 • zatrzymanie się wzdłuż linii ciągłej tak, że inni kierowcy zmuszeni są przecinać tę linię – 100 zł
 • zatrzymanie pojazdu na przystanku autobusowym, na całej długości zatoki lub w odległości krótszej niż 15 metrów od znaku wyznaczającego przystanek – 100 zł
 • zatrzymanie pojazdu na pasie/drodze dla rowerów – 100 zł
 • zatrzymanie pojazdu w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone – 100 zł
 • naruszenie zakazu postoju przed przejazdem kolejowym – 100 zł
 • zatrzymanie pojazdu przed przejściem dla pieszych/przejazdem dla rowerzystów lub w odległości mnniejszej niż 10 metrów od tego przejścia/przejazdu – do 300 zł
 • zatrzymanie pojazdu (nie wynikające z warunków ruchu) na moście, w tunelu, na wiadukcie – 200 zł
 • zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym lub tramwajowym lub w odległości krótszej niż 10 metrów od tego przejazdu – 300 zł
 • za nielegalne (bez uprawnień) parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych – 1200 zł.

Miejskie wykroczenia – 3 – brak kierunkowskazów

Kolejnym, notorycznie obserwowanym grzechem popełnianym przez kierowców w mieście jest brak sygnalizacji planowanego manewru kierunkowskazem. Nie ma znaczenia, czy kierowca planuje skręcić na najbliższym skrzyżowaniu czy też pojedzie prosto, czy też chce zmienić pas ruchu, robi to co uważa za stosowne, a Ty się domyśl. W efekcie dochodzi o – na szczęście w mieście zwykle niegroźnych – kolizji i stłuczek. A te miejskie wykroczenia łatwo wyplenić! Wystarczy zawczasu zasygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy czy zmiany pasa za pomocą kierunkowskazu. Nieprawidłowe używanie (czyli np. sygnalizowanie kierunkowskazem jazdy prosto na drodze z pierwszeństwem łamanym) lub nieużywanie kierunkowskazów zagrożone jest karą 200 zł mandatu i 2 punktami karnymi.

miejskie wykroczenia - telefon podczas jazdy

Miejskie wykroczenia – 4 – rozmowy przez telefon

Można by powiedzieć, że w dzisiejszych czasach, kiedy w bardzo wielu autach istnieje możliwość sparowania telefonu z systemem głośnomówiącym wbudowanym w pojazd, wykroczenie polegające na rozmawianiu przez telefon trzymany w dłoni podczas prowadzenia pojazdu przejdzie do historii. Nic bardziej mylnego. To bardzo częsty widok w mieście i to niezależnie od klasy auta. Tymczasem prowadzenie pojazdu z jednoczesnym trzymaniem telefonu w dłoni przy uchu i prowadzeniem rozmowy znacząco upośledza koncentrację kierowcy. W razie nieprzewidzianej sytuacji i konieczności wykonania unikającego manewru szansa, że wykonamy go poprawnie, znacząco maleje. Waga tego wykroczenia znajduje również swoje odbicie w najnowszym taryfikatorze. Za prowadzenie rozmowy przez telefon (w sensie korzystania z telefonu, nie chodzi tylko o rozmowę, ale też o SMS-y, MMS-y itp.) podczas jazdy nowy taryfikator przewiduje mandat 500 zł i aż 12 punktów karnych. Przypominamy, za przekroczenie 24 punktów karnych traci się prawo jazdy.

miejskie wykroczenia

Miejskie wykroczenia – 5 – brak pasów bezpieczeństwa

Nie zapinasz pasa bo jedziesz tylko dwie przecznice? Tak myśli wielu kierowców. Tymczasem brak pasów powoduje, że obrażenia jakie mogą wystąpić nawet przy niewielkiej stłuczce mogą być znacznie poważniejsze. Nie zapięty kierowca czy pasażer w razie kolizji jest jak pocisk, który przemieszcza się dalej z prędkością, jaką miało auto tuż przed zderzeniem. Karą za niezapięte pasy może ponieść nie tylko kierowca, ale i pasażer! Jeżeli to kierowca jedzie niezapięty, zapłaci 100 zł mandatu i otrzyma 2 punkty karne, ale jeżeli wiezie pasażerów, którzy również mają niezapięte pasy, dodatkowo otrzyma kolejne 100 zł i 4 punkty karne. Pasażer, który wbrew poleceniom kierowcy nie zapiął pasów, naraża się na mandat w kwocie 100 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze