Karolina Chojnacka

Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców – nowe kobiece święto w kalendarzu. Kiedy świętujemy?

24 czerwca to dzień, w którym będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców! Jak? Najlepiej za kierownicą jakiegoś supersamochodu!

Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców to inicjatywa promowana przez Women’s World Car of the Year, która ma na celu zwrócenie uwagi na pozycję  kobiet w świecie motoryzacji.

Women’s World Car of the Year to jedyna w branży motoryzacyjnej nagroda przyznawana wyłącznie przez kobiety. Jury skupia 48 dziennikarek motoryzacyjnych pochodzących z 38 różnych krajów.

24 czerwca – Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców

Dokładnie trzy lata temu, 24 czerwca, zniesiono zakaz prowadzenia pojazdów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej.

24 czerwca był dla kobiet w Arabii Saudyjskiej dniem wyjątkowym. Wiele z nich wyjechało na ulice w kobiecej paradzie, a nawet obsypało skrzyżowania płatkami róż. Składały podania o pracę w roli kierowcy taksówki i zabierały swoje rodziny na wycieczki. Firma transportowa Careem z Dubaju otrzymała 2.000 podań od kobiet o przyjęcie do pracy w roli kierowcy. A Uber ogłosił, że będzie rekrutować je od września. Ma to duże znaczenie kulturowe i gospodarcze, ponieważ kobiety bez prawa jazdy deklarują teraz, że wolałyby jeździć z innymi kobietami, jeżeli już mają taki wybór.

To historyczne wydarzenie, które Women’s World Car of the Year chce upamiętnić, ustanawiając 24 czerwca Międzynarodowym Dniem Kobiet-Kierowców.

Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców
Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców, fot. materiały prasowe

Kobiety „rządzą” w branży motoryzacyjnej

Czasy się zmieniają i kobiety coraz śmielej poczynają sobie w branżach i zawodach tradycyjnie uznawanych za męskie. Na przykład w zarządzie General Motors kobiet jest więcej niż mężczyzn. Marta García, prezes WWCOTY, podkreśla:

Obecnie kobiety mają wpływ na ponad 80% zakupów samochodów w krajach rozwiniętych. To trend, który będzie się rozwijał, ponieważ parytet płac zaczyna być osiągalnym celem, zarządy firm nie są już wyłącznie obsadzone mężczyznami, a na listach najbogatszych ludzi na świecie znajduje się coraz więcej kobiet.

Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców to także okazja do świętowania rosnącej siły kobiet i ich roli w wyrażaniu swoich opinii i doświadczeń związanych z samochodami w mediach społecznościowych. Ich głos jest zwielokrotniony na Instagramie, gdzie liczba kobiet sięga 50,8% na całym świecie, 77,1% na Pintereście, 43,8% na Facebooku i 44% na TikToku.

Międzynarodowy Dzień Kobiet-Kierowców to także wezwanie do refleksji nad dalszą drogą, którą kobiety mają do pokonania. W dzisiejszych czasach wciąż wiele kobiet czuje się obserwowanych i ocenianych podczas prowadzenia samochodu. Kobiety są też nadal niedostatecznie reprezentowane w sportach motorowych.

Dlatego inicjatywa Międzynarodowego Dnia Kobiet-Kierowców, promowana przez Women’s World Car of the Year, jest konieczna. Rozwój motoryzacji i zrównoważonej mobilności nie jest możliwy przez wkładu kobiet.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze