Michele Mouton w Audi S1 na Race of Champions. Film.

Na zakończenie sezonu różnych dyscyplin sportów motorowych, zawodników i kibiców czeka nie lada atrakcja: Race of Champions. Michele Mouton, pomysłodawczyni tej imprezy oraz odpowiedzialna za projekt toru, na którym w tym roku odbywają się wyścigi najlepszych kierowców świata, przyjechała na wydarzenie Audi A1.

Michelle Mouton i Sebastian Vettel
fot. youtube

Od ponad 20 lat najlepsi kierowcy świata spotykają się podczas Race of Champions. Pomysłodawcami tej imprezy był prezydent International Media Productions Fredrik Johnsson i Michelle Mouton, obecna Przewodnicząca Komisji Kobiecych Sportów Motorowych z ramienia FIA.

Coroczne zawody umożliwiają spotkanie „najlepszych z najlepszych” z różnych dyscyplin sportów motorowych i walkę „łeb w łeb” w identycznych pojazdach. W ostatnich latach ROC odbywał się na Stade de France w Paryżu (2004-2006), London’s Wembley Stadium (2007-2008) i Beijing’s 'Bird’s Nest’ National Stadium (2009).

W tym roku wyścigi mają miejsce na specjalnie skonstruowanym podwójnym torze, otaczającym arenę stadionu Esprit w Düsseldorfie. Udało się tutaj zmieścić tor o metr szerszy niż te, przygotowywane w Londynie i Beijing.

Michelle Mouton, odpowiedzialna za projekt toru powiedziała:
– Nowy, szerszy tor jest lepszy dla zawodników, ale także dla fanów – zawodnicy będą mieć więcej miejsca, aby pokazać swoje umiejętności.

Sama Michele Mouton – rajdowa wicemistrzyni świata z 1982 roku, która w samochodach z Ingolstadt wygrywała wiele trudnych zmagań w latach 1981-1985, pojawiła się na torze w Audi S1.

  

Pierwszy ROC odbył się w 1988 roku pod Paryżem. Na torze Montlhéry spotkali się Björn Waldegaard, Walter Röhrl, Hannu Mikkola, Timo Salonen, Ari Vatanen, Stig Blomqvist, Juha Kankkunen i Massimo Biasion. Na torze pojawiły się wówczas BMW M3, Audi Quattro S1, Lancia Delta Integrale, Ford Sierra Cosworth, Opel Manta i Peugeot 205 Turbo 16. W finałowym wyścigu Juha Kankkunen pokonał Timo Salonena, zdobywając tytuł Mistrza Mistrzów. Była to 10. Rocznica pierwszego World Rally Drivers Championship i jednocześnie spotkanie zorganizowane dla uczczenia pamięci Henri Toivonena, z którym walczyła na trasach rajdowych Michelle Mouton, a który zginął podczas Rajdu Korsyki, prowadząc w mistrzostwach 1986. Do dziś trofeum jego imienia wręczane jest zwycięzcy każdego ROC.

W tym roku na torze pojawiły się: Audi R8 LMS, Porsche 911, VW Scirocco, ROC Car, KTM X-BOW, FJ Racecar, ROC 2-Seater, Solution F Prototype, RX 150.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze