McLaren Artura otrzyma opony z technologią Pirelli Cyber Tyre. Producent zapowiada, że mają one "tajemniczy zmysł" - co to znaczy?

McLaren Artura otrzyma opony z technologią Pirelli Cyber Tyre. Producent zapowiada, że mają one "tajemniczy zmysł" - co to znaczy?

20 lutego 2021
21
Nowy McLaren będzie pierwszym samochodem seryjnie wyposażonym w opony Pirelli Cyber!

Pirelli wyposaży seryjny samochód w opony z czujnikami, które mogą komunikować się z autem. Jest to światowa premiera zaawansowanego systemu Cyber Tyre firmy Pirelli w zastosowaniu fabrycznym. Obejmuje on umieszczony w każdej oponie czujnik, który gromadzi istotne dane, niezbędne do bezpiecznej podróży, a następnie przekazuje je poprzez zintegrowane oprogramowanie do komputera pokładowego samochodu. Pierwszym seryjnym zastosowaniem tego zaawansowanego rozwiązania jest McLaren Artura. 

Dane pochodzące z czujników są przetwarzane przez oprogramowanie stworzone przez Pirelli, które jest zintegrowane z elektroniką samochodu. Niektóre informacje można zobaczyć na tablicy przyrządów i centralnym wyświetlaczu, inne są wykorzystywane przez elektronikę samochodu do kalibracji systemów ostrzegania kierowcy w oparciu o dokładną charakterystykę opon i ich stanu.

Pirelli Cyber Tyre pozwala kierowcy dostosować ciśnienie w oponach tak, by uzyskiwał lepsze czasy okrążeń na torze, w oparciu o indywidualny styl jazdy. Powiadomienia, które otrzymają poszczególni kierowcy, będą zatem definiowane przez ich styl prowadzenia samochodu. Kierowcy mogą być również powiadamiani o osiągnięciu przez opony optymalnej temperatury pracy, co umożliwi im uwolnienie maksymalnego potencjału samochodu.

Technologia Pirelli Cyber Tyre reprezentuje przyszłość stojącą przed oponami, które zapewnią intelignetnym samochodom dodatkowy zmysł. Za ich pomocą samochody będą w stanie zidentyfikować i przewidywać potencjalne niebezpieczne sytuacje drogowe, takie jak utrata przyczepności czy zjawisko aquaplaningu. Sprawi to, że elektroniczne systemy wspomagające kierowcę, będą mogły interweniować z wyprzedzeniem.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!