Agnieszka Serafinowicz

Policja: masowe kontrole na pierwszy długi weekend 2023, będą drony, mandaty i grupy SPEED

Masowe kontrole policji rozpoczynają się już dziś 5 stycznia, ale celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w najbliższy, długi weekend.

Przed nami długi weekend i masowe kontrole policji. Dzień wolny od pracy, 6 stycznia wypada w piątek, a to oznacza, że dla wielu osób będzie to weekend dłuższy od zwykłego. Jeżeli planujecie wyjazd samochodem, przygotujcie się na wzmożone patrole. Już od dziś 5 stycznia 2023 roku, policjanci do akcji wysyłają drony, załogi SPEED i liczniejsze niż zwykle patrole wydziałów ruchu drogowego. Na jakie wykroczenia będą przede wszystkim polować funkcjonariusze? Na takie, które są najbardziej niebezpieczne i nie chodzi tylko o prędkość!

Policja: masowe kontrole i przejścia dla pieszych

Rozpoczynająca się 6 stycznia ogólnopolska akcja policji ma na celu zapewnienie maksymalnego poziomy bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu, ale w sytuacji najmniej uprzywilejowanej pozostają piesi i inni niechronieni uczestnicy dróg, którzy w starciu z samochodem mają bardzo małe szanse. Dlatego też liczne patrole policji wysłane w długi weekend na drogi będą mieć również zespoły operatorów dronów, którzy za pomocą zdalnie sterowanego sprzętu latającego będą obserwować najbardziej niebezpieczne skrzyżowania z przejściami dla pieszych.

Dlatego uczulamy, widzisz znak A-16 „Przejście dla pieszych” lub samo przejście, zwolnij nogę z gazu, przygotuj się do zahamowania i przepuszczenia pieszego, który może zbliżać się do przejścia. Pamiętajmy, w myśl nowych przepisów kierowca jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu, ale również na przejście wchodzącemu. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu to 1500 zł i aż 15 punktów karnych, jeżeli jednocześnie będziemy też wyprzedzać na przejściu lub tuż przed przejściem, kara może być jeszcze wyższa.

Policja: masowe kontrole – drony widzą też pieszych

Pieszym z kolei przypominamy: dron zaobserwuje nie tylko popełniającego wykroczenie kierowcę, ale też pieszego, który ignoruje przepisy i wchodzi na przejście dla pieszych bez rozejrzenia się i z wzrokiem wbitym w trzymany w dłoniach smartfon. To również jest wykroczenie, które w myśl nowego taryfikatora jest karane kwotą 300 zł.

Policja: masowe kontrole – stan techniczny i prędkość

Policjanci będą też oczywiście mierzyć prędkość, ale kontrolowani mogą być też kierowcy, który jadą z przepisową prędkością. Funkcjonariusze będą stosować kontrole wyrywkowe, na których sprawdzą stan techniczny pojazdu, ważność badań technicznych itp. O ile mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 2500 zł (czy nawet 5000 zł w warunkach recydywy) i 15 punktów karnych, to w terenie zabudowanym nadmierne przekroczenie prędkości może też oznaczać utratę prawa jazdy na 3 miesiące.

Policja: masowe kontrole – czemu więcej policji?

Wyjaśnił to nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP w rozmowie z PAP: „W weekend najprawdopodobniej pogoda będzie zmienna. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do celu. Przed wyruszeniem w trasę sprawdźmy czy samochód jest sprawny, zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie światła mamy sprawne i czy wszystkie płyny są uzupełnione” – zaapelował nadkom. Robert Opas.

Policja: masowe kontrole – akcja „Myśl trzeźwo”

Niezależnie od wzmożonej liczby patroli policji na drogach Polski, funkcjonariusze do 15 stycznia prowadzą dodatkowo akcję „Myśl trzeźwo”. Celem działań jest uświadamianie kierowcom:

  • skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – ryzyko spowodowania wypadku drogowego bądź kolizji,
  • odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu,
  • obecności alkoholu w organizmie kierującego mimo, że spożywał go poprzedniego dnia,
  • potrzeby sprawdzenia zawartości alkoholu w organizmie – badanie można wykonać w jednostkach Policji. 

Każdy kierowca prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli więc zdecydujemy się pojechać na zabawę karnawałową zawczasu pomyślmy jak bezpiecznie wrócić do domu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze