Marotti – polski koncept

Nie w studiach wielkiego koncernu motoryzacyjnego, ale na desce kreślarskiej polskiego pasjonata w Gorzowie Wielkopolskim powstał trójkołowy pojazd, który śmiało będzie mógł konkurować z takimi ekstremalnymi maszynami jak Ariel Atom czy KTM X-Bow.

 

fot. Design Forum

 

 

fot. Design Forum

 

MarottiMArkus ROgalski Threewheeler Technology Incorporation to interesująca trójkołowa konstrukcja, oparta na stalowej ramie. Do napędu konstruktor wykorzystał wysokoobrotowy silnik motocyklowy V4 pochodzący z Hondy VFR750 RC36 o mocy 100 KM osiąganych przy 11 000 obr./min.

Wersje dla klientów wyposażone będą w jednostkę RC46. Moc przenoszona jest przez sześciobiegową, sekwencyjną skrzynię za pośrednictwem łańcucha. Pojazd ma również elektryczny bieg wsteczny. Pojazd charakteryzuje nisko umieszczony środek ciężkości, opływowe nadwozie i niska masa.

 

fot. Design Forum

 

 

fot. Design Forum

 

 

 

 

Stosunek masy do mocy wynosi bowiem 4,4 kg/KM – koncept waży zaledwie 440 kg i przyspiesza od 0 do 100 km/h – według wstępnych ustaleń producenta – w ciągu 5 s, osiągając 200-230 km/h prędkości maksymalnej. Poza zupełnie płaską podłogą wewnątrz auta, w zawieszeniu wykorzystano z przodu podwójne wahacze, z tyłu zaś wahacz wleczony, z w pełni regulowaną amortyzacją. Dla zwiększenia przyczepności i lepszego panowania nad pojazdem zastosowano szerokie opony (255/45 R17 przód oraz 275/45 R17 tył); z tyłu zamontowano aerodynamiczne stateczniki (zaczerpnięte z lotnictwa: to nieruchoma powierzchnia wpływająca na sterowność samolotu). Sporo tu właśnie odniesień awiacyjnych, zarówno w bryle nadwozia, jak i samym logo.

Układ hamulcowy i kierowniczy Marotti został zapożyczony ze Smarta 450. Pojazd nie ma wspomagania hamowania, zastosowano tu zwykłe tarcze. Wersja prototypowa ma 3,2 m długości i 1,8 m szerokości.

Konstruktor przyznaje, że pojazd stworzony został dla przyjemności jazdy i zabawy. Dynamika silnika motocyklowego i kubełkowy fotel z czteropunktowymi pasami bezpieczeństwa, zapowiadają radość z osiągów i sportowego prowadzenia pojazdu. Ciekawe ilu amatorów takiego „fun’u” znajdzie Marotti, gdyż cenę ustalono na poziomie 24 999 euro. Pierwsze egzemplarze mają trafić do sprzedaży w połowie 2010 r.

Więcej informacji na www.marotti.eu

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze