Marcia Holley – pierwsza dama szybkości

Niewielu o niej słyszało, ale w czasach gdy żyła, było o niej głośno. Oto Marcia Holley, pierwsza dama szybkości.

Na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Marcia Holley pracowała jako kaskaderka przy produkcjach realizowanych w Holywood. Poza tym była pasjonatką motocykli i pierwszą kobietą, która ukończyła rajd Baja 1000. Niedługo potem związała się z Donem Vesco, który był wielokrotnym rekordzistą prędkości na różnych maszynach. W swojej karierze ustanowił 18 motocyklowych i 6 samochodowych rekordów.

Pod koniec lat siedemdziesiątych Marcia miała okazję przejechać się „Błyskawicą Vesco”, czyli bolidem Kawasaki służącym do bicia rekordów prędkości na wyschniętym, słonym jeziorze Bonneville. Na początek miała pobić rekord wynoszący 241 km/h, ale finalnie udało jej się osiągnąć 290 km/h. Bardzo szybko złapała bakcyla, a przed tą próbą nie siedziała nigdy w takiej maszynie.

Jednak prawdziwe bicie rekordu nadeszło nieco później. We wrześniu 1978 roku ponownie zajęła miejsce za sterami „Błyskawicy” marki Kawasaki. Uzyskała prędkość 369,12 km/h, dzięki czemu trafiła do klubu ludzi, którzy osiągnęli prędkość powyżej 322 km/h (200 mph). Była pierwszą kobietą, która trafiła do tego elitarnego grona, a zarazem najszybszą kobietą na świecie. Następnej zawodniczce udało się to dopiero 30 lat później.

Co ciekawe, Holley nadal jest aktywną motocyklistką. Można ją spotkać na różnych próbach bicia rekordów w USA. Wspiera wtedy kobiety, aby próbowały zapisywać się na kartach motoryzacyjnej historii.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

odbila mi chlopaka fládra

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze