Mandaty – ile zapłacimy za przekroczenia prędkości i inne przewinienia?

Łamiąc przepisy kodeksu drogowego narażamy się na przykre konsekwencje związane z uszczupleniem portfela. Dodatkowo otrzymujemy punkty karne. Oto nasze podsumowanie finansowych skutków niektórych najpopularniejszych przewinień na drodze.

Przekroczenie prędkości
Policjant zatrzymujący samochód do kontroli może wystawić mandat za przekroczenie prędkości. Jeśli jechaliśmy szybciej niż wskazują znaki lub określają to przepisy możemy zostać ukarani mandatem od 50 do 500 zł. Np. jeśli przekroczymy prędkość o nie więcej niż 10 km/h, możemy otrzymać mandat w wysokości do 50 zł.

Pozostałe stawki za zbyt szybką jazdę wyglądają następująco:

– o 11-20 km/h: od 50 do 100 zł,

– o 21-30 km/h: od 100 do 200 zł,

– o 31-40 km/h: od 200 do 300 zł,

– o 41-50 km/h: od 300 do 400 zł,

– o 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł.

Mandat grozi również za jazdę zbyt wolno. Przepisy jasno mówią, że za jazdę z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym można otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 zł. Co więcej, w sytuacji, kiedy policjant widzi, że kierowca nie radzi sobie z prowadzeniem pojazdu, użytkownik drogi może zostać skierowany na ponowny kurs.

Wszystko co musisz wiedzieć o kontroli policyjnej (czy możesz się nie zatrzymać?) – tutaj.

Wykroczenia wobec pieszych
Policjanci regularnie prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W statystykach policyjnych wypadki z udziałem pieszych zajmują niestety wysokie miejsca. Najwięcej wypadków z udziałem pieszych powodują kierujący pojazdami, ale najwięcej ofiar śmiertelnych wśród pieszych odnotowuje się w wypadkach, w których to oni byli sprawcami.

Kierowca może zostać ukarany mandatem m.in. za:

– nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu – 350 zł,

– wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi – 200 zł,

– wyprzedzanie na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi – 200 zł,

– omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 500 zł.

Niezapięte pasy, przewożenie dziecka bez fotelika
Pasy wymyślono po to, aby zniwelować skutki wypadków. Zdaniem Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pas bezpieczeństwa stosowany przez osoby siedzące z przodu pojazdu zmniejsza o 45 proc. ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, a o 50 proc. obrażeń ciężkich.

Wysokość grzywny jaką może nałożyć policjant jest niezależna od tego czy pasy miał niezapięte kierowca czy pasażer. Mandat za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, i za kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa wynosi 100 zł.

Ustawa o ruchu drogowym zwalnia z obowiązku zapinania pasów m.in. osoby mające orzeczenie lekarskie, kobiety w ciąży lub osoby przewożone na wózku inwalidzkim.

Przewożenie dziecka w pojeździe:

– poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci: 150 zł

– w foteliku ochronnym, siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera: 150 zł.

Co nas czeka wkrótce? Jazda na zdarzaku karana
Pomysłowość kierowców nie zna granic. Dlatego w Polsce pojawiają się nowe obostrzenia i kary za wykroczenia, które jeszcze niedawno nie były problemem. Jedną z takich nowości będzie kara za tzw. „jazdę na zderzaku”. Przepisy nie określają jeszcze, jaka powinna być bezpieczna odległość od poprzedzającego nas auta. Obecnie w kodeksie drogowym zapisano, że kierowca ma obowiązek

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracuje nad zapisami, które będą określać zasady poruszania się trasami szybkiego ruchu. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2019 r.

Znikną kary za brak dokumentów
Niedługo nie zapłacimy natomiast kary za „gapiostwo”. Brak przy sobie dowodu rejestracyjnego lub poświadczenia opłaty obowiązkowego ubezpieczenia OC nie będzie oznaczał mandatu. Dokumentem, który trzeba będzie mieć przy sobie podczas kontroli będzie prawo jazdy. Obecnie mandat wynosi 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów, nie więcej niż 250 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze