Quantcast
Ewa Kania

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę. Tak i to nie tylko za znakiem C-14

Mandaty za prędkość kojarzą się z jedną sytuacją - przekroczyliśmy dozwolony limit, więc czeka nas kara. Mało kto pamięta o tym, że także jadąc zbyt wolno, możemy zostać ukarani.

Co oznacza znak C-14?

Znak C-14 nie jest często spotykany na naszych drogach, ale nie zwalnia to ze znajomości jego znaczenia. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak C-14 „prędkość minimalna” oznacza, że kierujący, przy zachowaniu ograniczeń prędkości wynikających z przepisów szczegółowych, jest obowiązany jechać z prędkością nie mniejszą niż określona na znaku liczbą kilometrów na godzinę, chyba że warunki ruchu lub jego bezpieczeństwo wymagają zmniejszenia prędkości.

Taki znak często stosuje się w miejscach, gdzie wyznaczony jest dodatkowy pas dla pojazdów jadących pod górę. Wtedy na lewym pasie ustanawia się prędkość minimalną na przykład 40 km/h, żeby podkreślić, że przeznaczony jest on tylko dla szybciej jadących pojazdów.

Czy na autostradzie obowiązuje prędkość minimalna?

Wbrew częstemu przekonaniu, nie ma takiego przepisu. Autostrada to droga, gdzie można rozwijać największe prędkości, ale przepisy nie określają wprost, ile przynajmniej trzeba na niej jechać. Z Kodeksu drogowego dowiemy się tylko, że:

Autostrada – droga dwujezdniowa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Skończył mi się przegląd samochodu – czy mogę pojechać na badanie na kołach? Nie mamy dobrych wieści

Zwróćmy uwagę, że 40 km/h to nie prędkość minimalna, a tylko wymóg wobec pojazdu wjeżdżającego na autostradę. Pojazd taki musi, w sprzyjających warunkach, móc osiągnąć taką prędkość. Ale nie musi z nią jechać.

Kiedy można dostać mandat za jazdę ze zbyt małą prędkością?

Wielu kierowców nie wie o tym, że chociaż nie ma ustalonej minimalnej prędkości na autostradzie, to i tak można dostać mandat za zbyt wolną po niej jazdę. Tak jak można dostać mandat za zbyt wolną jazdę na każdej drodze.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym ma taki istotny zapis:

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.

Jeśli celowo, a nie z uwagi na rodzaj prowadzonego pojazdu, będziecie jechać zbyt wolno i tamować ruch, policjant może wystawić wam mandat. Zbyt wolna jazda na drogach szybkiego ruchu to też powodowanie potencjalnego zagrożenia, więc wtedy też kierowca może zostać zatrzymany za takie zachowanie.

Jaki mandat grozi za jazdę ze zbyt małą prędkością?

Jeśli policjant zatrzyma was za tamowanie ruchu, to kontrola może zakończyć się na pouczeniu, ale możecie też dostać mandat do 500 zł.

W przypadku gdy wasz sposób jazdy będzie nie tylko utrudniał ruch, ale stwarzał potencjalne zagrożenie, do powyższego mandatu musicie doliczyć jeszcze 1000 zł.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze