Ewa Kania

Nawet 7800 zł mandatu i zatrzymanie prawa jazdy za używanie telefonu w aucie

Używanie telefonu podczas prowadzenia samochodu może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić do groźnej sytuacji na drodze. Według rządzących problem jest na tyle poważny, że kierowcy powinni otrzymywać naprawdę drakońskie kary za takie zachowanie.

Spis treści

Zatrzymanie prawa jazdy i ogromny mandat za używanie telefonu podczas jazdy

Wyjaśnijmy od razu, że tak ostre kary wprowadzają włoscy rządzący, którzy w korzystaniu z telefonów upatrują jedną z przyczyn wysokiego wskaźnika śmiertelnych wypadków w tym kraju. Dotychczas za rozmawianie przez telefon przy uchu lub korzystanie z niego trzymając go w ręce, groził mandat od 165 do 660 euro (od 760 do 3000 zł).

Władza we Włoszech uznała, że do zdecydowanie za mało i nowa wysokość mandatu waha się od 422 do 1700 euro (od 1950 do 7800 zł). Jakby taka kara była zbyt łagodna, kierowcy zostaje zatrzymane prawo jazdy na czas od 15 dni do 2 miesięcy.

Jaki mandat za korzystanie z telefonu podczas jazdy?

Porównując do nowych włoskich kar, mandat za korzystanie z telefonu w Polsce nie wydaje się już taki straszny. Kierowca musi liczyć się z grzywną w wysokości 500 zł, co można jeszcze przeboleć.

Instant karma na przejściu wywołała burzę. Zawinił kierowca czy to pieszy nie zna przepisów?

Znacznie poważniejsza sankcja to punkty karne, których dostaje się aż 12. Wystarczą więc, że dwa razy policja przyłapie nas na korzystaniu z telefonu, a mamy 24 punkty karne, czyli maksymalną możliwą liczbę. Kolejny punkt oznacza utratę prawa jazdy.

Przypominamy też, że korzystanie z telefonu w czasie jazdy to także sytuacja, w której stoimy w korku lub na czerwonym świetle. Wiele osób sięga wtedy po smartfona, żeby sprawdzić powiadomienia lub komuś odpisać, ale z prawnego punktu widzenia pojazd nadal znajduje się w ruchu. Policja coraz częściej korzysta z takiego brzmienia prawa i zagląda kierowcom przez szybę na przykład za pomocą dronów.

Nowe mandaty dla kierowców we Włoszech

Włoski rząd zapowiedział znaczące podwyższenie kar dla kierowców również za inne wykroczenia i przestępstwa. Zmiany przewidują między innymi:

  • zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata za jazdę pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila)
  • dopuszczalny limit alkoholu na poziomie 0,0 promila dla recydywistów
  • 990 euro mandatu (4700 zł) za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych
  • podwyższenie mandatów za prędkość (nawet trzykrotne, zależnie od przewiny)

Wszystkie opisywane zmiany muszą zostać jeszcze przegłosowane przez włoski parlament, ale powinny zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze