Ewa Kania

Policja sprawdza opony. Za niewłaściwie dostaniesz nawet 3000 zł mandatu

Pomału zbliżają się pierwsze przymrozki, kierowcy zaczynają zastanawiać się, kiedy zaplanować wymianę opon, ale niektórzy są tylko ciekawi, czy za brak zimowek mogą otrzymać mandat. Konsekwencje mogą być o wiele bardziej poważne, ale wszystko rozbija się o słowa „to zależy”.

Spis treści

Czy opony zimowe są w Polsce obowiązkowe?

Przepisy nie nakładają na kierowców obowiązku stosowania opon zimowych. Dlatego też nie trzeba się obawiać, że otrzymamy za to mandat. Obecnie w Polsce pojawiają się jedynie zalecenia oraz apele organizacji dbających o bezpieczeństwo, a także związków zszarzających producentów opon. Przymusu nie ma jednak nie ma, chociaż trzeba uważać.

Czy ubezpieczenie działa jeśli nie mam opon zimowych?

Tu sprawy robią się bardziej skomplikowane. Jeżeli panuje astronomiczna zima, ale wcale nie jest zimno i poruszacie się po odśnieżonej nawierzchni, to trudno będzie wam cokolwiek zarzucić. Co innego, jeśli faktycznie warunki będą zimowe. Można wtedy odnieść się do wyroku Sądu Najwyższego z 2011 roku, który stwierdził podczas rozprawy w sprawie śmiertelnego wypadku:

Na kierującym ciąży obowiązek wyposażenia i utrzymania pojazdu uczestniczącego w ruchu w takim stanie, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu jadących nim osób lub innych uczestników ruchu, zapewniało wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania i hamowania (o czym wyraźnie mówi art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym). W efekcie brak dobranego do pory roku i warunków drogowych ogumienia, może być jednym z czynników niezachowania ostrożności, o której mowa w art. 9 § 2 ustawy Kodeks karny.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC na rowery. Trybunał rozstrzygnął sprawę

Nie ma więc mowy o automatycznym uznawaniu winy kierującego, który jechał zimą na letnich oponach. Ale jest to furtka, do uznania go współwinnym, z której ubezpieczyciel bardzo chętnie skorzysta. Może argumentować, że w sposób świadomy naraziliście siebie oraz innych na niebezpieczeństwo, decydując się na jazdę w trudnych zimowych warunkach, chociaż mieliście nieodpowiednie do tego opony. Może to stanowić podstawę do pomniejszenia lub odmowy wypłaty odszkodowania.

Jaki mandat może wystawić policja za opony?

To że policja nie wystawia mandatów za brak zimówek, nie znaczy że nie zwraca uwagi na opony. Jeżeli będą miały zbyt niski bieżnik (poniżej 1,6 mm), widoczne uszkodzenia lub na jednej osi będą różne opony, kierowcy grożą konsekwencje.

Policjanci mogą zakazać dalszej jazdy i zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Kierowcy grozi też mandat do 3000 zł za „wystąpienie przeciw innym przepisom ruchu drogowego”.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze