Edyta Klim

Maja Rost podsumowuje swój pierwszy, pełny sezon kartingowy ‘22

Maja Rost ma za sobą pierwszy sezon kartingowy w kategorii senior i najbardziej dumna jest z postępów, jakie podczas niego zrobiła. W sezonie 2023 będzie kontynuować starty z zespołem Ernst Racing

Wszystko zaczęło się od fascynacji wyścigami Formuły 1, a teraz Maja Rost nie wyobraża sobie, żeby w jej życiu miało zabraknąć emocji i adrenaliny, która towarzyszy ściganiu się. W zdobywaniu kolejnych doświadczeń na torze pomagają jej rodzice oraz zgrany zespół Ernst Racing. W sezonie 2023 Maję Rost będzie można zobaczyć na prawie wszystkich rundach polskiej serii Rotax Max Challenge.

Maja Rost podsumowuje swój pierwszy, pełny sezon kartingowy 2022

Jaki był dla Ciebie ubiegły sezon? Co wniósł, czego nauczył, czym podbudował?

To był mój pierwszy pełny sezon, więc nie wiedziałam, czego się spodziewać. Walka na torze z innymi zawodnikami to coś zupełnie innego, niż kręcenie kółek na czas podczas treningów. Trzeba walczyć do końca, nigdy nie odpuszczać, bo nawet z pierwszej pozycji można w kilka sekund znaleźć się na końcu stawki, wskutek awarii lub kontaktu z przeciwnikami.

Maja Rost
Maja Rost Evolution Cup 2022 zbliżemnie foto Jakub Rovny

Z czego najbardziej jesteś dumna lub co Ci dało najwięcej radości w ubiegłym sezonie?

Najbardziej jestem dumna z postępu, który wykonałam i że nie odstawałam jakoś bardzo od doświadczonych zawodników. Najwięcej radości w poprzednim sezonie dawała mi sama jazda oraz spędzanie czasu z moim teamem.

Zimowe miesiące to czas odpoczynku, czy bardziej przygotowań do kolejnego sezonu?

Podczas zimy skupiłam się na szkole oraz na treningach siłowych, aby być przygotowaną na następny sezon. Część zawodników spędza zimę na treningach na włoskich torach, niestety ja nie mogę sobie na to pozwolić z powodów finansowych.

A jak to wszystko się zaczęło? Dlaczego wybrałaś taki sport dla siebie?

Od zawsze interesowałam się Formułą 1 i męczyłam rodziców, że też chcę tak jeździć. Objeździliśmy chyba wszystkie halowe tory gokartowe w mojej okolicy, ale zawsze słyszałam, że jestem jeszcze za niska. W końcu zaczęłam chodzić na zajęcia szkółki gokartowej w Sosnowcu, potem w Bytomiu i tam trafiłam pod skrzydła Marcina Kapkowskiego – byłego Mistrza Polski w kartingu, a jednocześnie doskonałego trenera.

Zobacz także: Emilia Rotko opowiada o intensywnym sezonie kartingowym 2022

Po pewnym czasie Marcin zasugerował mi testy na otwartym torze wyczynowym gokartem. Pierwszy taki trening miałam w kwietniu 2021 roku na torze Steel Ring w czeskim Trincu, pod opieką teamu Ernst Racing. I tak to się zaczęło…

Pewnie dużą rolę w rozwoju tej pasji mieli Twoi rodzice? Bez ich poświecenia i wkładu nie byłabyś dzisiaj tu, gdzie jesteś?

Rodzice to oczywiście moi najwięksi kibice. Wspierają mnie i przeżywają razem ze mną, zarówno sukcesy, jak i porażki. Tata jeździ ze mną na wszystkie zawody. Mama nie zawsze może być przez kilka dni na torze, bo mam jeszcze młodszą siostrę, a w domu jest prawdziwy zwierzyniec – dwa psy i cztery koty.

Maja Rost
Maja Rost EvolutionCup 2022 golden hour foto Jakub Rovny

Karting traktujesz jak hobby, czy chciałabyś jakoś związać z nim swoją przyszłość sportowa/zawodową?

Karting to moja pasja, ale chciałabym również, żeby moja przyszłość wiązała się ze sportami motorowymi. Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość, ale nie wyobrażam sobie, żeby w moim życiu miało zabraknąć tych emocji i adrenaliny, która towarzyszy ściganiu się.

A co jeszcze lubisz robić? Masz czas na inne pasje?

Oprócz kartingu uwielbiam pisać, rysować, czytać oraz pływać na windsurfingu. I jak wspomniałam – interesuję się oczywiście Formułą 1.

Jaki masz plan na sezon 2023? Gdzie Cię można będzie zobaczyć w akcji? Zespół, serwis i gokart pozostaje bez zmian?

Niestety karting to bardzo drogi sport, dlatego moje plany wyznaczają głównie dostępne fundusze. W 2023 pojadę prawie wszystkie rundy polskiej serii Rotax Max Challenge. Jeżeli znajdą się dodatkowe pieniądze, to może uda mi się wystartować w jakiejś rundzie zawodów Moravsky Pohar lub Evolution Cup, za naszą południową granicą. Dalej będę jeździć w teamie Ernst Racing i nadal w kategorii Senior. Ernst Racing jest zdecydowanie najlepszym teamem, w którym mogłam się znaleźć. Jesteśmy dla siebie jedną wielką rodziną, w której wszyscy się wspieramy.

Maja Rost
Ernst Racing team Poznan 2022 10 foto Łukasz Iwaniak

Maja Rost – social media

Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100077676991214

Instagram: https://www.instagram.com/majarost_karting/?igshid=YmMyMTA2M2Y%3D

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze