Madinat Aliyu, buntowniczka z Nigerii

Przez wielu rodaków Madinat Aliyu jest uważana za wyrzutka. Chociaż masa ludzi zarobkuje w Nigerii, myjąc samochody, ona jest wśród nich jedyną kobietą. Spotyka się przez to z ostracyzmem społecznym, nie zamierza jednak rezygnować z niezależności.

Na północy Nigerii konserwatywne prawo muzułmańskie bardzo dokładnie określa, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie. Nie przystoi jej z pewnością zarobkowanie, do tego na ulicy.

„Miałam przez to wiele kłopotów” – wyznaje 27-latka, która urodziła się i wychowała w Gusau, stolicy stanu Zamfara, gdzie szariat jest niezwykle restrykcyjnie stosowany. Stan powstał w 1996 roku, a w 2000 oficjalnie uznał prawo islamskie za obowiązujące. Od tego czasu nawet przewożenie kobiet w charakterze pasażerek na motocyklu jest karane chłostą. Podobny los spotkał siedemnastoletnią ofiarę gwałtu, uznaną za winną cudzołóstwa. Karę wykonano dwa tygodnie po tym, jak urodziła dziecko.

Tym bardziej odwaga Aliyu jest godna podziwu. Podjęła pracę dwa lata temu, w nadziei, że miesięczna pensja (ekwiwalent 28 funtów) pozwoli jej opłacić kształcenie rodzeństwa po śmierci matki, jedynej żywicielki rodziny. Krewni zaklinali ją, by zrezygnowała, niejednokrotnie spotykała się też z ostrzeżeniami ze strony oburzonych nieznajomych.

Madinat Aliyu
fot. guardian.co.uk

„Moja babcia płakała przez wiele dni. Niektórzy sądzili, że to rodzaj sztuczki, że ktoś mnie do tego namówił, żeby przyciągnąć więcej klientów. Inni chcieli mi zapłacić, żebym przestała przynosić wstyd. Ale ja nie cierpię bezczynności – i nienawidzę być zależną od kogoś”.

Nierówne traktowanie płci to w Nigerii codzienność. Pod względem norm ONZ, najludniejszy kraj Afryki zajmuje 118 miejsce na liście 134 państw. Szczególnie widoczne jest to na północy. Aliyu słyszała jak dotąd tylko o jednej kobiecie, która wykonuje podobną pracę: jest lakiernikiem w sąsiednim stanie Katsina.

Są jednak osoby, które Aliyu podziwiają. Kolega po fachu, Shamsudeen Mohammed, mówi, że niektórzy klienci pozwalają myć swoje samochody wyłącznie jej. Uważa też, że kobiety są lepszymi przełożonymi i milej się z nimi pracuje.

Niedawno do Aliyu zgłosiła się po radę kobieta, która pragnie założyć myjnię samochodową. Oczywiście jej rodzina robi wszystko, by do tego nie dopuścić.

„Powiedziałam: jeżeli ich posłuchasz, skończysz jako żebraczka, prostytutka albo żona mężczyzny starszego niż twój dziadek” – mówi Aliyu. I dodaje:

„Widzę, jak mężczyźni coś robią i myślę – sama też potrafię to zrobić. I wtedy czuję, że mam w sobie siłę. Nie zamierzam się poddawać”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze