„Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego – książka dla Twojego motobrzdąca

Książka pt."Machiną przez Chiny" Łukasza Wierzbickiego opisuje wyprawę - podróż poślubną pary podróżników, Haliny i Stanisława Bujakowskich - motocyklem do Szanghaju. Jest przeznaczona dla dzieci i zawiera połączenie przemawiających do wyobraźni pociech obrazków i realnych fotografii.

Nakładem wydawnictwa Poradnia K ukazała się książka dla dzieci i młodzieży pt. „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego w opracowaniu graficznym Marianny Oklejak. O czym jest ta lektura? Parę śmiałych podróżników pociąga daleki świat; decydują się wybrać w podróż poślubną do Chin. Na szlaku, pośród azjatyckich pustyń i w puszczy, spotka ich wiele wyjątkowych przygód.

O książce „Mój Chłopiec, Motor i Ja” Haliny Korolec-Bujakowskiej, na podstawie której powstała pozycja „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego przeczytasz tu.

(…) Przeczytałam tysiąc ksiażek podróżniczych. Wszystkie pełne kolorowych obrazków. Dowiedziałam się z nich wiele o dalekich krajach, ale dopiero, gdy sama ruszyłam w podróż, zrozumiałam, jak ogromny jest świat, jak mokra jest woda, trawa zielona, a niedźwiedź mruczący i puchaty. Posłuchaj uważnie…Bo zdradzę ci teraz wielki sekret. Słuchasz? Jeśli chcesz dowiedzieć się prawdy o dżungli, pustyni, o rzekach, morzach i górach, musisz udać się na spotkanie własnej przygody. A gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego. (…) pisze Halina Korolec-Bujakowska, a za nią Łukasz Wierzbicki.

O podróży motocyklowej w 80. rocznicę motocyklowej wyprawy Stanisława i Haliny Bujakowskich z Drusennik do Szanghaju, pary: Asia Sobkowska i Daniel Skibiński – przeczytasz tu.

Książka „Machina przez Chiny” to kolejna powieść przygodowa Łukasza Wierzbickiego oparta na prawdziwej historii. Jest rok 1934. Świeżo upieczeni małżonkowie, Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję i Indie, aż do Szanghaju. Małżonkowie pokonują blisko 24 tysiące kilometrów. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Większość trasy para pokonuje z maleńkim, oswojonym niedźwiadkiem Tajuszka. Wspomnienia małżonków z podróży do Chin Łukasz Wierzbicki opracował na potrzeby książki „Mój chłopiec, motor i ja”, wydanej przez Poradnie K dla dorosłych czytelników. Wkrótce potem spisał je raz jeszcze, tym razem z myślą o dziecięcym odbiorcy. „Machiną przez Chiny” to czwarta książka Łukasza Wierzbickiego z cyklu przygodowo-podróżniczych powieści dla dzieci. Książkę zilustrowała i zaprojektowała Marianna Oklejak, która bazując na oryginalnych fotografiach z wyprawy stworzyła unikatowa przestrzeń, pełną ciepłych kolorów, kolaży, wycinanek i rysunków. Obcowanie z książka – jej treścią i oryginalną oprawą graficzną – pobudza wyobraźnię i zaostrza apetyt na podróże i poznawanie obcych krain. Dzieci poznają zwyczaje odmiennych kultur i plemion, roślinność dalekich stron, a także poznają wyjątkowych towarzyszy podróży.

„Być może kiedyś pozazdrościcie Halinie i Stachowi podróży przez ciepłe azjatyckie krainy, ruszycie przed siebie, ku krańcom świata, na spotkanie swojego snu o przygodzie. Wierzcie mi, jeśli tak się stanie (…), na pewno spotka Was coś ciekawego” – pisze Łukasz Wierzbicki.

Łukasz Wierzbicki to autor książek dla dzieci, redaktor i podróżnik. Zredagował i opatrzył wstępem książkę o wyprawie Kazimierza Nowaka pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” i w wersji dla dzieci: Afryka Kazika. Jego książki są rekomendowane przez Radę Literacką Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Laureat wyróżnienia Jury Dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za „Dziadka i niedźwiadka”, nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Afrykę Kazika. Współzałożyciel Fundacji im. Kazimierza Nowaka. „Machiną przez Chiny” to czwarta książka Łukasza Wierzbickiego z cyklu przygodowo-historyczno-podróżniczych powieści dla dzieci. Poprzednie to: „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Dziadek i niedźwiadek” oraz „Afryka Kazika”. Książka ukazuje się nakładem Poradni K, zaś autorką jej oprawy graficznej jest Marianna Oklejak, która bazując na oryginalnych fotografiach z wyprawy stworzyła unikatowe ilustracje – kolaże, wycinanki i rysunki.

Marianna Oklejak ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały prestiżowe nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY – „Jestem miasto. Warszawa” uzyskała tytuł Książki Roku 2012; wyróżnienia otrzymały ilustracje do „Bum! Bum!! Bum!!!”, „Króla Maciusia Pierwszego”, „Króla Maciusia na Wyspie Bezludnej”. „Bum! Bum!! Bum!!!” zostało wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jej prace pokazywane były na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorka popularnej serii dla dzieci „Basia”.

Wspaniała pozycja – absolutnie polecamy!

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

ja też

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Ja też

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Genialna książka !!! W tym roku przygotowuje się do Olimpiady z J. Polskiego i ta książka jest jedną z dwóch lektur do przeczytania. Momentami śmieszna a momentami smutna.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

bardzo lubię książkę Łukasza Wierzbickiego pt. Machiną przez CHiny

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

lubię książkę Łukasza Wierzbickiego pt. Afryka Kazika.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

lubię czytać książki Łukasza Wierzbickiego,bo bardzo zachęcają do czytania.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

bardzo lubię Łukasza Wierzbickiego, bo pisze wspaniałe i przygodowe książki.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze