„Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego – książka dla Twojego motobrzdąca

Książka pt."Machiną przez Chiny" Łukasza Wierzbickiego opisuje wyprawę - podróż poślubną pary podróżników, Haliny i Stanisława Bujakowskich - motocyklem do Szanghaju. Jest przeznaczona dla dzieci i zawiera połączenie przemawiających do wyobraźni pociech obrazków i realnych fotografii.

Nakładem wydawnictwa Poradnia K ukazała się książka dla dzieci i młodzieży pt. „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego w opracowaniu graficznym Marianny Oklejak. O czym jest ta lektura? Parę śmiałych podróżników pociąga daleki świat; decydują się wybrać w podróż poślubną do Chin. Na szlaku, pośród azjatyckich pustyń i w puszczy, spotka ich wiele wyjątkowych przygód.

O książce „Mój Chłopiec, Motor i Ja” Haliny Korolec-Bujakowskiej, na podstawie której powstała pozycja „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego przeczytasz tu.

(…) Przeczytałam tysiąc ksiażek podróżniczych. Wszystkie pełne kolorowych obrazków. Dowiedziałam się z nich wiele o dalekich krajach, ale dopiero, gdy sama ruszyłam w podróż, zrozumiałam, jak ogromny jest świat, jak mokra jest woda, trawa zielona, a niedźwiedź mruczący i puchaty. Posłuchaj uważnie…Bo zdradzę ci teraz wielki sekret. Słuchasz? Jeśli chcesz dowiedzieć się prawdy o dżungli, pustyni, o rzekach, morzach i górach, musisz udać się na spotkanie własnej przygody. A gdy ruszysz przed siebie, na pewno spotka cię coś ciekawego. (…) pisze Halina Korolec-Bujakowska, a za nią Łukasz Wierzbicki.

O podróży motocyklowej w 80. rocznicę motocyklowej wyprawy Stanisława i Haliny Bujakowskich z Drusennik do Szanghaju, pary: Asia Sobkowska i Daniel Skibiński – przeczytasz tu.

Książka „Machina przez Chiny” to kolejna powieść przygodowa Łukasza Wierzbickiego oparta na prawdziwej historii. Jest rok 1934. Świeżo upieczeni małżonkowie, Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję i Indie, aż do Szanghaju. Małżonkowie pokonują blisko 24 tysiące kilometrów. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody. Większość trasy para pokonuje z maleńkim, oswojonym niedźwiadkiem Tajuszka. Wspomnienia małżonków z podróży do Chin Łukasz Wierzbicki opracował na potrzeby książki „Mój chłopiec, motor i ja”, wydanej przez Poradnie K dla dorosłych czytelników. Wkrótce potem spisał je raz jeszcze, tym razem z myślą o dziecięcym odbiorcy. „Machiną przez Chiny” to czwarta książka Łukasza Wierzbickiego z cyklu przygodowo-podróżniczych powieści dla dzieci. Książkę zilustrowała i zaprojektowała Marianna Oklejak, która bazując na oryginalnych fotografiach z wyprawy stworzyła unikatowa przestrzeń, pełną ciepłych kolorów, kolaży, wycinanek i rysunków. Obcowanie z książka – jej treścią i oryginalną oprawą graficzną – pobudza wyobraźnię i zaostrza apetyt na podróże i poznawanie obcych krain. Dzieci poznają zwyczaje odmiennych kultur i plemion, roślinność dalekich stron, a także poznają wyjątkowych towarzyszy podróży.

„Być może kiedyś pozazdrościcie Halinie i Stachowi podróży przez ciepłe azjatyckie krainy, ruszycie przed siebie, ku krańcom świata, na spotkanie swojego snu o przygodzie. Wierzcie mi, jeśli tak się stanie (…), na pewno spotka Was coś ciekawego” – pisze Łukasz Wierzbicki.

Łukasz Wierzbicki to autor książek dla dzieci, redaktor i podróżnik. Zredagował i opatrzył wstępem książkę o wyprawie Kazimierza Nowaka pt. „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” i w wersji dla dzieci: Afryka Kazika. Jego książki są rekomendowane przez Radę Literacką Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Laureat wyróżnienia Jury Dziecięcego w konkursie Małego Donga polskiej sekcji IBBY za „Dziadka i niedźwiadka”, nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za Afrykę Kazika. Współzałożyciel Fundacji im. Kazimierza Nowaka. „Machiną przez Chiny” to czwarta książka Łukasza Wierzbickiego z cyklu przygodowo-historyczno-podróżniczych powieści dla dzieci. Poprzednie to: „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, „Dziadek i niedźwiadek” oraz „Afryka Kazika”. Książka ukazuje się nakładem Poradni K, zaś autorką jej oprawy graficznej jest Marianna Oklejak, która bazując na oryginalnych fotografiach z wyprawy stworzyła unikatowe ilustracje – kolaże, wycinanki i rysunki.

Marianna Oklejak ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały prestiżowe nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY – „Jestem miasto. Warszawa” uzyskała tytuł Książki Roku 2012; wyróżnienia otrzymały ilustracje do „Bum! Bum!! Bum!!!”, „Króla Maciusia Pierwszego”, „Króla Maciusia na Wyspie Bezludnej”. „Bum! Bum!! Bum!!!” zostało wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Jej prace pokazywane były na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorka popularnej serii dla dzieci „Basia”.

Wspaniała pozycja – absolutnie polecamy!

Najnowsze

Straż miejska bez fotoradarów i mandaty dla posłów

Po ostatnim zaostrzeniu przepisów dotyczących ruchu drogowego rząd zamierza wprowadzić jeszcze kilka sporych zmian. Straż miejska nie będzie mogła łatać gminnego budżetu fotoradarami, a poselski immunitet nie będzie chronił przed mandatem.

Przypominamy, że jesienią czekają nas wybory, dlatego rząd stara się jeszcze za aktualnej kadencji wprowadzić kilka „medialnych” zmian. 

W ostatnim czasie bardzo dużo kontrowersji pojawia się wokół rekordowej liczby mandatów wystawianych przez straż miejską, korzystającą z mobilnych fotoradarów. Okazały się one idealną maszynką do robienia pieniędzy, a tym samym łatania gminnych budżetów – zamiast poprawy bezpieczeństwa na drogach. 

Podczas kontroli NIK okazało się, że straż miejska i gminna bardzo często nastawia się na maksymalną obsługę fotoradarów, przez co zaniedbuje inne kwestie, którymi powinna się zajmować. I dlatego nowe rozporządzenie ma odebrać tym służbom możliwość zarabiania na fotoradarach. Zostaną one przejęte przez drogówkę oraz ITD. Do rozstrzygnięcia jest jeszcze kwestia zwrotu pieniędzy za zakup fotoradarów. Wiele gmin inwestowało setki tysięcy złotych w urządzenia zapewniające szybką stopę zwrotu.

Premier Ewa Kopacz podczas konferencji prasowej zapowiedziała również zmiany dotyczące jej niedawnych kolegów z ławki sejmowej. Poselski czy senatorski immunitet nie będzie chronił przed zapłatą za wykroczenie drogowe. Do tej pory, żeby ukarać posła za wykroczenie trzeba było wysłać wniosek za pośrednictwem prokuratora generalnego do Sejmu i Senatu z prośbą o wyrażenie zgody na wystawienie mandatu. W ostatnich latach wpłynęło kilkadziesiąt wniosków, a w ich efekcie duża mandatów posłów nie została opłacona. Dzięki nowym przepisom posłowie i senatorowie będą karani za wykroczenia w takim samym trybie jak zwykli obywatele.

Najnowsze

Podium Zuzanny Ścibior na quadzie!

Podczas pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw, startująca na quadzie Zuzanna Ścibior zajęła swoje pierwsze miejsce na podium tego sezonu. W Dębskiej Woli zajęła 14. i 13. lokatę.

Zuzanna Ścibior to młodziutka zawodniczka startująca w kilku dyscyplinach na quadzie – przede wszystkim w Quadcrossie, ale także w Cross Country i Quad Speedway. Swoją przygodę z quadami zaczęła w 2005 roku od zawodów w Romanówce. W tym sezonie zamierza uczestniczyć na swojej Yamaha YFZ 450 w dwóch klasach: Quad Junior w Mistrzostwach Polski oraz Quad Hobby w Mistrzostwach Czech i Moraw.

Zuzanna rozpoczęła sezon 2014 od startu w pierwszej eliminacji Amatorskich Mistrzostw Czech i Moraw. W ubiegłorocznych zawodach zdobyła na nich drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej oraz Wicemistrzostwo Czech w klasie Ladies klasyfikacji generalnej. Było to nie lada osiągnięcie, ponieważ Zuzia wystartowała wówczas ze startą 40 punktów, co było spowodowane nie obecnością na pierwszej rundzie CRC. Tym razem jednak I rundy nie odpuściła i od razu stanęła na podium.

– W tym roku podjęłam decyzję, że muszę podnieść sobie „poprzeczkę” i pójść do klasy o poziom wyżej, aby ścigać się z facetami. Wystartowałam w klasie Quad Hobby jako jedyna kobieta. I opłacało się. Dzień nie zaczął się dobrze, ponieważ przywitał nas deszcz i szare chmury. Nie było ulewy, ale żaden zawodnik bagna na torze nie lubi. Na szczęście nie trwało to długo. Słońce pojawiło się na niebie chwilę przed naszym pierwszym startem. Atrakcje towarzyszyły mi od samego początku. Podczas treningów miałam problemy z quadem i tak naprawdę cudem udało mi się wykonać 5 wymaganych okrążeń, aby zakwalifikować się do wyścigu. Co również spowodowało, że na treningu czasowym nie wykonałam najszybszego okrążenia i nie uzyskałam dobrego miejsca na linii startowej. Stres był ogromny, bo złe miejsce na starcie powoduje, że zawodnik zazwyczaj wychodzi źle ze startu. potem jest bardzo trudno przebijać się przez zawodników. Jeszcze bardziej stresujące było to , że nie znałam umiejętności swoich przeciwników i nie wiedziałam czy będzie mi łatwo kogoś wyprzedzić czy też nie. Pokłony należą się mechanikowi, który w dość krótkim czasie zlikwidował usterkę i maszyna w wyścigach pokazała na co ją stać  W obu wyścigach wyszłam ze startu w pierwszej trójce. Pierwszy bieg ukończyłam na 4 pozycji, natomiast drugi na 3 pozycji. Po zsumowaniu punktów z obu biegów uzyskałam 3 lokatę w klasyfikacji generalnej. Jestem bardzo zadowolona z siebie i mam nadzieję ze utrzymam tą pozycje do końca sezonu albo ją polepszę. Pogoda dopisywała do końca dnia.

Po dwóch sesjach treningowych Zuzanna, podczas 2 rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie, startowała w klasie quad open.

– Na torze w Dębskiej Woli dawno nie widziałam tak dużej liczby quadowców na Polskich zawodach motocrossowych. Linia startowa była cała zajęta przez znakomitych polskich zawodników. Dla mnie zawody te okazały się dużym wyzwaniem, ponieważ od roku startuję już tylko w Czechach w klasie z samymi kobietami, a tu proszę…  Znowu powróciłam do roli jedynej kobiety. Pierwszy jak i drugi wyścig był bardzo trudny. Pogoda była idealna do jazdy, ale nie wszystko szło tak, jak tego byśmy chcieli. Podczas jazdy bardzo się kurzyło, co przy tak dużej ilości zawodników ogranicza widoczność. Tor również nie należy do najłatwiejszych. Oczywiście pech w tym sezonie nie opuścił mnie nawet w Polsce. Przed treningami, jak i przed startami mechanik próbował usuwać usterkę. Na szczęście udało się! Pierwszy wyścig ukończyłam na 14. pozycji, natomiast w drugim było minimalnie lepiej i uplasowałam się na 13 miejscu. Jeżeli chodzi o sukcesy, to nie mogę zaliczyć tych zawodów do najlepszych. Ale wcale mnie to nie zniechęca. Zdobyłam kolejne doświadczenie i poznałam nowy tor. Trzeba pamiętać o tym, że najlepszym treningiem są zawody!

Najnowsze

Innowacyjna poduszka powietrza dla motocyklistów z nagrodą Ferdinanda Porsche

Tegoroczna nagroda im. Ferdinanda Porsche trafiła do Luigiego Ronco, szefa badań i rozwoju firmy Dainese - włoskiego producenta akcesoriów motocyklowych, oraz do Federico Sabbioniego, odpowiedzialnego za zarządzanie projektami motocykli Ducati.

Obaj mężczyźni zostali wspólnie wyróżnieni za opracowanie innowacyjnej poduszki powietrznej, która w razie wypadku skutecznie chroni motocyklistów przed obrażeniami.

Nagroda w wysokości 50 tysięcy euro została oficjalnie przekazana 18 czerwca przez prof. Sabine Seidler, Rektor Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu, dr. Wolfganga Porsche, Prezesa Rady Nadzorczej Porsche AG, oraz dr. Hansa Michela Piëcha, Członka Rady Nadzorczej Porsche AG.

W uznaniu dla laureatów nagrody Matthias Müller, Prezes Zarządu Porsche AG, powiedział:
„Ten innowacyjny projekt znacznie poprawia bezpieczeństwo użytkowników jednośladów – chroni ich życie i zdrowie. Poduszka powietrzna jest rozsądną inwestycją każdego motocyklisty”. Działanie technologii poduszki powietrznej opracowanej przez Dainese oraz Ducati objaśnił prof. Bernhard Geringer, Dyrektor Instytutu Układów Napędowych i Technologii Samochodowej na wiedeńskim uniwersytecie. Również on z podziwem odniósł się do laureatów nagrody.

Nagroda im. Ferdinanda Porsche została przyznana już po raz 19. To jedna z najwyższych nagród pieniężnych za pionierskie badania i prace w dziedzinie inżynierii motoryzacyjnej. W 1977 roku ufundowała ją Louise Piëch, córka prof. Ferdinanda Porsche. Od 1981 roku wyróżnienie jest przyznawane regularnie, co dwa lata. Po połowie fundują je Porsche Holding (Salzburg) oraz Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG (Stuttgart).

 

Najnowsze

Edyta Klim

Mathilde Margaillan i Veronica Engan jedynymi kobietami w Rajdzie Polski 2015

W dniach 2-5 lipca zostanie rozegrany Lotos 72. Rajd Polski. Najlepsi kierowcy świata wyjadą rywalizować na 19-stu mazurskich odcinkach specjalnych, a w stawce zawodników zaprezentują się dwie kobiety.

Lotos 72. Rajd Polski, siódma runda Rajdowych Mistrzostw Świata FIA zostanie rozegrany w dniach 2 – 5 lipca 2015 roku, a baza imprezy już po raz jedenasty znajduje się w malowniczych Mikołajkach. Areną zmagań najlepszych kierowców świata będzie 19 szutrowych odcinków specjalnych o długości 313 kilometrów (a cała trasa to, aż 1192 km), w tym trzykrotnie rozgrywana próba na torze Mikołajki Arena, gdzie kibice mogą podziwiać bezpośrednia walkę dwóch załóg.

Testy Roberta Kubicy przed Rajdem Polski zobaczysz tu.

W ubiegłym roku Rajd Polski oglądało na Mazurach ponad sto tysięcy kibiców! Nic dziwnego, bo do rywalizacji na szutrowych odcinkach wyruszy cała światowa czołówka, włącznie z fabrycznymi ekipami Volkswagena, Citroena, Hyundaia i M-Sportu (8 załóg). Rajd Polski będzie też rundą zmagań 9-ciu juniorów, czyli kierowców do 28 lat w Citroenie DS3 R3T oraz Drive Dmack Fiesta Cup 2015 (12 załóg), WRC2 (30) i WRC3 (13).

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Na liście zgłoszeń znalazło się 11 polskich kierowców, a nazwiska wzbudzające zapewne najwięcej emocji to Robert Kubica, a także legenda polskich sportów motorowych – Krzysztof Hołowczyc. Kobieca frekwencja niestety nie zachwyca, bo na 74 załogi wystąpią jedynie dwie zawodniczki w roli pilota.

Galerię zdjęć z testów zespołów Skody i Volkswagena zobaczysz tu.

Testy Jari-Matti Latvala przed Rajdem Polski tutaj.

Wypowiedzi Roberta Kubicy i Krzysztofa Hołowczyca przed Rajdem Polski 2015 przeczytasz tu.

Jakimi autami poza WRC będą rywalizować zawodnicy Rajdu Polski? Dowiesz się tu.

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Z numerem 53 wystąpi francuska para Mathilde Margaillan z mężem Matthieu za kierownicą Citroena DS3 R3T (w juniorach). Zawodniczka startuje regularnie ze swoim mężem od 2010 roku, głównie w rajdach francuskich. W sezonie 2015 rajdowa para postanowiła skoczyć jednak na głęboką wodę i startować w najwyższym cyklu rozgrywek. W Rajdzie Monte Carlo świetnie poradzili sobie ze Skodą Fiabią S2000, ale małym Citroenem rundy JWRC w Portugalii już nie udało się ukończyć. Trzymamy zatem kciuki za start na ziemiach polskich.

Hyundai Tucson nowej generacji zaprezentowany w całej okazałości. Zobaczcie zdjęcia!
Drugą pilotkę zobaczymy w Fordzie Fiesta R2 z numerem 74, a będzie to Veronica Engan u boku Mariusa Aasen. Ta norweska zawodniczka startuje regularnie już od 2005 roku i praktycznie od początku w wysokiej rangi zawodach i topowych samochodach. U boku kilku kierowców wielokrotnie stawała na podium, a w tym sezonie ukończyła z Mariusem już 6 rajdów, a w tym rundę WRC w Portugalii, gdzie zajęli 2. miejsce w Drive Dmack Fiesta Cup. Rywale nie będą mieli łatwo z tą parą!

Zapowiada się piękna pogoda na weekend, więc rajdowe emocje można połączyć z wakacyjnym wypadem na Mazury. Jeżeli się nie uda – to na gorąco Rajd Polski można śledzić na jego stronie oficjalnej: http://www.rajdpolski.pl , a także oglądać w telewizji 9poniżej harmonogram relacji). My również zachęcamy do odwiedzi Motocaina.pl – codziennie będziemy prezentować na stronie najciekawsze ujęcia z Rajdu Polski w fotoreportażach Marcina Hennka.

Program relacji i transmisji z LOTOS 72. Rajdu Polski:

POLSAT SPORT NEWS

Czwartek, 2 lipca, godz.20:00,OS-1 Mikołajki Arena 1, LIVE

Piątek, 3 lipca, godz.09:07,OS-1 Mikołajki Arena 1 i godz.23:00 Najciekawsze wydarzenia – dzień 1

Sobota, 4 lipca, godz.12:00, OS-13 Paprotki – LIVE i godz.23:00 Najciekawsze wydarzenia – dzień 2

Niedziela, 5 lipca, godz.22:30, Najciekawsze wydarzenia – dzień 3 i godz. 23:00 Najciekawsze wydarzenia rajdu

POLSAT SPORT EXTRA

Niedziela, 4 lipca, godz.12:00, OS-19 Baranowo (Power Stage) – LIVE

Poniedziałek, 6 lipca godz, 11:50 OS-19 Baranowo (Power Stage)

POLSAT

Niedziela, 5 lipca, godz.12:00, OS-19 Baranowo (Power Stage) – LIVE

Najnowsze