Lotusa Evija spersonalizujemy przy pomocy najbardziej zaawansowanego konfiguratora na świecie

Konfiguratory samochodów z widokiem 3D, pozwalające dowolnie obracać pojazd i obserwować jak się zmienia w zależności od wybranego lakieru, felg, tapicerki oraz innych detali, nie są niczym nowym. Dlatego Lotus wyniósł to na zupełnie nowy poziom.

Na początku musimy was zmartwić – konfiguratora o którym mowa nie znajdziecie na stronie Lotusa. Brytyjska firma przygotowała go dla osób zamawiających Eviję i chcących w najdrobniejszym szczególe zobaczyć swój wymarzony egzemplarz, zanim specyfikacja zostanie przesłana do fabryki.

Specjalnie stworzony w tym celu konfigurator opiera się na ekranie dotykowym i wykorzystuje wyjątkowo wydajny układ graficzny. Lotus nie sprecyzował o jaki konkretnie chodzi, ale wiadomo, że obsługuje technologię ray tracingu. Nie jest ona czymś zupełnie nowym, ale dostępne dla konsumentów karty graficzne potrafiące wygenerować obraz korzystając z niej, pojawiły się na rynku niedawno, a jej potencjał potrafi wykorzystać dosłownie kilka gier wideo.

Ray tracing w dużym uproszczeniu polega, jak sama nazwa wskazuje, na „śledzeniu promieni”. Tak jak w rzeczywistości dostrzegamy otaczające nas obiekty, za pomocą światła odbitego od nich, tak komputer analizuje drogę promieni wędrujących ze źródeł światła w wirtualnym środowisku i wpadających do oka kamery, którą sterujemy. Pozwala to na generowanie bardzo realistycznej grafiki, a w szczególności odbić światła i refleksów, co jest szczególnie ważne, kiedy chcemy upewnić się jak wybrany przez nas lakier będzie się prezentował na przykład w pełnym słońcu.

Przykładową prezentację Lotusa Eviji w tym niezwykłym konfiguratorze, możecie zobaczyć na poniższym wideo. Poziom szczegółowości oraz detali widocznych nawet na dużych zbliżeniach robi ogromne wrażenie.

Lotus Evija to elektryczny hipersamochód napędzany czterema silnikami o łącznej mocy 2000 KM i maksymalnym momencie obrotowym 1700 Nm. Do 100 km/h rozpędza się w niecałe 3 sekundy, podczas gdy osiągnięcie 300 km/h zajmuje mu 9 sekund. Prędkość maksymalną ograniczono do 320 km/h, a deklarowany zasięg na jednym ładowaniu to 400 km. Wrażenie robi też szybkość ładowania – przy wykorzystaniu nieistniejącej jeszcze ładowarki o mocy 800 kW (obecnie najwięcej to 350 kW) uzupełnimy energię w jedynie 9 minut. Powstanie tylko 130 sztuk Eviji, a cena to 1,7 mln funtów.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze