Ewa Kania

Lewy kierunkowskaz na rondzie – kiedy go używać i co mówią o tym przepisy?

Kwestia korzystania z kierunkowskazów na rondzie, szczególnie lewego, bez przerwy wzbudza duże emocje wśród polskich kierowców. Między innymi dlatego, że ich kwestia została uznana za coś tak oczywistego, że nie wymaga dogłębnego tłumaczenia w przepisach. A kierowcy zamiast to zrozumieć, wymyślają własne teorie.

Co to jest rondo według przepisów?

Rondo to po prostu skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Poza swoim kształtem nie różni się niczym od innego rodzaju skrzyżowań. Dlatego też Prawo o ruchu drogowym w ogóle nie definiuje czym jest rondo. Po wzmiankę o nim, musimy sięgnąć do rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Znak C-12 „ruch okrężny” oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.

Co w tym trudnego do zrozumienia? Rondo to skrzyżowanie, tyle tylko, że jeździmy po nim dookoła wyspy. Poza tym zasady są identyczne jak na każdym innym skrzyżowaniu, więc nie ma powodu powtarzania elementarnych reguł. Niestety kierowcy tego nie rozumieją i często zaczynają tworzyć własne teorie i interpretacje na temat rond. Niektórzy, niestety, mają przy tym uprawnienia instruktorskie i egzaminatorskie.

Włączanie kierunkowskazu na rondzie. Co mówią przepisy?

Skoro przepisy w ogóle nie określają specjalnych zasad dotyczących jazdy po rondzie, to nie będzie zaskoczeniem jeśli powiemy, że nie ma ani słowa w Kodeksie drogowym o tym, jak używać kierunkowskazów na rondzie. Oznacza to, że możemy najwyżej sięgnąć do przepisów ogólnych, które stwierdzają tylko że:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Prosta zasada. Dla niektórych zbyt prosta, więc tworzą własne, nie mające nic wspólnego z przepisami, interpretacje.

Kiedy trzeba włączyć prawy kierunkowskaz na rondzie?

Używanie kierunkowskazu na rondzie to prosta sprawa. Rondo trzeba traktować jak normalną drogę, tylko poprowadzoną po długim łuku. Jedziemy nią i mijamy po prawej drobi boczne. Wyłącznie po prawej. Kiedy zbliżamy się do tej, którą chcemy zjechać, włączamy kierunkowskaz. Nie wcześniej, ani nie później.

Skrzyżowanie odwołuje znaki, prawda? Jeśli tak sądzisz, ryzykujesz mandat

Jak używać lewego kierunkowskazu na rondzie?

To zagadnienie budzi największe emocje – kiedy włączać lewy kierunkowskaz na rondzie. Niektórzy twierdzą, że zgodnie z obowiązkiem sygnalizowania z wyprzedzeniem swoich manewrów, trzeba to zrobić gdy zamierzamy skręcić w lewo.

Wyobraźcie sobie, że wjeżdżacie na rondo i poruszacie się nim. Ile możliwości skrętu w lewo policzycie? Obawiamy się, że równe zero, ponieważ z ronda da się zjechać tylko w prawo.

Dlatego na rondzie, ani tym bardziej przed nim, nie używa się lewego kierunkowskazu. Na rondzie w ogóle nie ma pojęcia skręcania w lewo – operuje się jedynie kolejnymi numerami zjazdów. Wbrew temu, co próbują tłumaczyć kierowcy bazujący na własnych domysłach lub zasłyszanych opiniach, włączanie lewego kierunkowskazu na rondzie, aby zasygnalizować zamiar „skrętu w lewo”, nie ma żadnego sensu. Nawet jeśli inny kierowca zauważy migacz i zrozumie nasze intencje, w żaden sposób nie wpłynie to na sposób jego jazdy.

Istnieje tylko jedna sytuacja, w której można używać lewego kierunkowskazu na rondzie i jest to moment zmiany pasa ruchu. Zwykle od razu zajmujemy lewy pas, a zmieniamy pas tylko na prawy, ale prawo pozwala również zjechania z prawego na lewy i wtedy, zgodnie z przepisami ogólnymi, używamy stosownego kierunkowskazu.

Lewy kierunkowskaz na rondzie – wyroki sądów

Powyższą interpretację przepisów poparł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach rozpatrując sprawę mężczyzny, który oblał egzamin na prawo jazdy, ponieważ nie włączył lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo. Egzaminator uważał, że jest to obowiązek każdego kierowcy. Na szczęście sąd orzekł, że wjeżdżając na rondo nie używa się żadnego kierunkowskazu, dopiero podczas zjazdu z niego. Taki sam wyrok w identycznej sprawie wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze