Karolina Chojnacka

Lamborghini Countach to prawdziwe arcydzieło. Nie wierzysz? Jeden egzemplarz trafił na wystawę sztuki

Jego konstrukcja wyprzedziła swoje czasy. Kolejne pokolenia motomaniaków pokochały jego futurystyczne kształty. Piękne, czyste, futurystyczne linie Lamborghini Countach, nawet po 50 latach, zachwycają.

Lamborghini we współpracy z Konsulatem Generalnym Włoch zorganizował podczas amerykańskich targów sztuki Art Basel Miami wystawę pt. „Lamborghini Countach: Future Is Our Legacy” w muzeum Wolfsonian-FIU.

Przestrzeń galerii Art Deco została zaaranżowana tak, aby zwiedzający mogli poznać historię włoskiej marki i jej plany związane z dążeniem do zrównoważonego rozwoju. W centrum wystawy znajdował się legendarny model Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku.

Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku
Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku, fot. materiały prasowe / Lamborghini

W przeszłości Lamborghini podczas prestiżowych amerykańskich targów sztuki przedstawiło m.in. Miurę z 1968 roku. Podczas tegorocznej wystawy zaprezentowano historię modeli Countach, wraz z fotografiami wskrzeszonego w ostatnim czasie hybrydowego LPI 800-4. Najważniejszym elementem ekspozycji był kultowy model Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku.

Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku
Lamborghini Countach LP 5000 QV z 1986 roku, fot. materiały prasowe / Lamborghini

Wystawa „Lamborghini Countach: Future Is Our Legacy” poruszała tematy związane z hybrydyzacją włoskiej marki, która jest jednym z ambitnych celów strategii „Direzione Cor Tauri”. Koncepcja zakłada zmniejszenie emisji CO₂ do 2025 roku o połowę, realizacja tego punktu ma nastąpić dzięki wprowadzeniu linii modeli hybrydowych typu plug-in oraz pierwszego w pełni elektrycznego modelu Lamborghini. Jego premiera planowana jest na drugą część tej dekady.

Lamborghini Countach LPI 800-4 – następca legendy

Lamborghini Countach LPI 800-4 swoją premierę miał w 50. rocznicę powstania oryginalnego modelu LP 500. Został zaprojektowany z myślą o nowej erze motoryzacji. Jest połączeniem najnowszych innowacji Lamborghini – technologii hybrydowej z silnikiem V12. Model ten jest dowodem nieprzemijającego wpływu na rynek motoryzacji pierwszego supersportowego samochodu na świecie.

Nowe Lamborghini Countach napędza układ hybrydowy składający się z 780-konnego wolnossącego silnika V12 o pojemności 6,5 l i 48-woltowego silnika elektrycznego o mocy 34 KM. Łącznie układ generuje 814 koni mechanicznych. Moc trafia na wszystkie koła za pomocą 7-biegowej przekładni automatycznej.

Lamborghini Countach LPI 800-4 od 0 do 100 km/h rozpędza się w 2,8 sekundy, a do 200 km/h w imponującym czasie 8,6 sekundy. Jego prędkość maksymalna to 355 km/h. Za skuteczne hamowanie z tych prędkości odpowiadają ceramiczno-węglowe hamulce (6-tłoczkowe z przodu, 4 z tyłu). Na pełne zatrzymanie się ze 100 km/h potrzebują zaledwie 30 metrów.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze