Karolina Chojnacka

Kupujesz auto tej marki? Prawdopodobnie pod maską masz silnik z polskiej fabryki!

Ma duże kanciaste błotniki i spore koła – nawet 18-calowe. Z tyłu wygląda masywnie, zwłaszcza przez szerokie nadkola. Umiejscowione pionowo tylne reflektory i tylna szyba bardzo przypominają jego mniejszego kuzyna, ale szersza, bardziej kwadratowa klapa bagażnika podpowiada, że w bagażniku znajdziemy więcej miejsca. Wiodącym kolorem nadwozia, promowanym podczas debiutu jest złoty „Brass Gold”. Wiecie, o jaki samochód chodzi?

Yaris Cross, nowy model, który poszerzy gamę hybryd Toyoty o miejskiego SUV-a segmentu B, zadebiutował w Polsce i rozpoczyna tournée po całym kraju. Do końca września samochód zostanie zaprezentowany w około 50 salonach Toyoty. Auto jest od 1 czerwca oferowane w przedsprzedaży, a pierwsze egzemplarze zostaną dostarczone do nowych właścicieli w październiku. Yaris Cross zapowiada się na prawdziwą sensację na rynku – od początku czerwca w ramach przedsprzedaży, tylko w Polsce zamówiło ten samochód aż 567 osób.

Toyota Yaris Cross będzie dostępna z benzynowym silnikiem TNGA o pojemności 1,5 l i mocy 125 KM oraz układem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM.

Napęd hybrydowy z silnikiem 1.5 to mniejsza wersja układów opartych na silnikach 2.0 i 2.5, które znalazły zastosowanie w nowych modelach Corolli, RAV4, Camry i Toyoty C-HR. Jest oparty na 1.5-litrowym, 3-cylindrowym silniku benzynowym, pracującym w cyklu Atkinsona, którego konstrukcja pozwoliła ograniczyć tarcie i mechaniczne straty energii oraz zoptymalizować szybkość spalania mieszanki. Według producenta silnik uzyskuje wysoki moment obrotowy już przy niewielkich prędkościach obrotowych oraz niskie zużycie paliwa. Toyota Yaris Cross Hybrid z tym silnikiem ma moc 116 KM.

I uwaga! to w polskich fabrykach Toyoty powstają benzynowe i hybrydowe napędy do najnowszego przeboju marki, rodzinnego Yarisa Cross. Produkcja auta rusza w lipcu (Yaris Cross 1.5 benzynowy) i w sierpniu (Yaris Cross 1.5 hybrydowy). Oba napędy (i ten konwencjonalny, i ten hybrydowy) będą pochodzić wyłącznie z zakładów produkcyjnych Toyoty zlokalizowanych w Wałbrzychu oraz w Jelczu-Laskowicach (TMMP).

Polskie fabryki Toyoty napędzają Yarisa Cross
Polskie fabryki Toyoty napędzają Yarisa Cross, fot. materiały prasowe / Toyota

Toyota Motor Manufacturing Poland jest pierwszym ośrodkiem poza Azją, w którym produkowane są napędy hybrydowe Toyoty. Celem ośrodka jest przyspieszenie procesu testowania napędów hybrydowych oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie. Toyota planuje do 2025 roku zwiększyć udział zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży do 90%.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze