Kubica przed Interlagos

GP Brazylii już w ten weekend. Robert Kubica wypowiada się na temat poprzednich zmagań w Korei i zbliżającego się wyścigu na trudnym i nieprzewidywalnym torze Interlagos.

Robert, cofnijmy się do Korei, Jakie masz przemyślenia na temat wyścigu?

 

fot. Katarzyna Frendl

Dla mnie ten wyścig podzielony był na dwie części. W pierwszej, niezwykle skomplikowanej cierpiałem na brak ogólnej przyczepności i miałem problemy z utrzymaniem bolidu na torze. W drugiej, dzięki lepiej dobranym oponom na ostatnich 15 okrążeniach już miałem „grunt pod nogami”. Ostatecznie, wyścig udało się ukończyć na 5 miejscu, co było satysfakcjonującą nagrodą za nasz wysiłek. Oczywiście, wiadomo, że chcieliśmy być bardziej konkurencyjni, jednak sądzę, że i tak powinniśmy być zadowoleni z liczby punktów, które udało się zdobyć podczas tak skomplikowanego wyścigu.

 

Wybiegnijmy nieco w przyszłość, jak R30 będzie zachowywać się na Interlagos?

Brazylia to dość dziwny tor i naprawdę trudno jest przewidzieć, jak się tam zaprezentujemy. Znajduje się tam długa prosta od ostatniego zakrętu, gdzie kanał F z pewnością pozwoli nam  zyskać trochę czasu. To także sekcja, w której istotna jest moc silnika. Brazylia cechuje się dość niestabilnymi warunkami pogodowymi o tej porze roku, mocno prawdopodobne więc jest, że pojeździmy trochę na deszczu, tak jak to miało miejsce w 2009 roku. Podczas opadów tor ma bardzo niską przyczepność i trzeba mieć spore szczęście, żeby ustawić dobry balans samochodu.

Co jest kluczem do dobrego ustawienia auta w Brazylii?

Tor jest trudny pod względem ustawień, ponieważ ma sporo długich prostych i fragmentów biegnących pod górę. Stajemy przed wyborem – albo lepsza prędkość maksymalna, albo duża siła docisku i zysk w zakrętach. Interlagos to tor wybudowany w starym stylu, ma sporo miejsc, w których można poprawić czas okrążenia. Jednak jak już wcześniej wspomniałem, dość trudno jest dobrać optymalne ustawienia mechaniczne bolidu.

Grand Prix Brazylii zawsze posiadało cudowną atmosferę. Opowiedz nam o swoich wspomnieniach ze ścigania się tam.

Atmosfera jest specyficzna – jesteś bardzo blisko fanów, ponieważ trybuny są blisko. I jest miło mimo tego, że 95% kibiców na torze trzyma kciuki za Brazylijczyków. W zeszłym roku osiągnąłem tam niezły wynik, co było sporym zaskoczeniem. Powtórzenie tego sukcesu z pewnością nie będzie prostą rzeczą. Jak już mówiłem – wiele zależy od pogody. Na Interlagos wszystko może się zdarzyć.

 

Przewodnik Roberta po Interlagos:

Na Interlagos panuje zawsze świetna atmosfera ze względu na niezwykłych Brazylijskich fanów. Wyścig z pewnością  będzie ekscytujący, głównie ze względu na pogodę, której nigdy nie da się w stu procentach przewidzieć. Zapowiada się kolejny ciekawy weekend. Choć tor jest sporym wyzwaniem, należy do tych, które lubię najbardziej. To staroświecki obiekt z wieloma ciekawymi sekcjami – mamy kilka zakrętów biegnących pod górę bądź w dół, jest też kilka ślepych zakrętów późno zacieśniających się, masywny podjazd od ostatniego zakrętu do samego końca prostej startowej. Nie wygląda to może zbyt ekscytująco, gdy ogląda się to w telewizji. Tam ważna jest duża moc i trakcja, bo do pierwszego zakrętu jest spory kawałek drogi.

 

fot. Katarzyna Frendl

Trzeba tak ustawić bolid, aby poradzić sobie ze wszystkim, ponieważ znajduje się tu wiele typów zakrętów – zarówno tych szybkich jak i wolnych. Dodatkowo, tor ma nierówną nawierzchnię, więc bolid musi prowadzić się spokojnie. Trzeba też stworzyć kompromis pomiędzy prędkością maksymalną a dociskiem, żeby być szybkim w zakrętach, a jednocześnie móc rywalizować z innymi na prostych.

 

Interlagos daje wiele szans do wyprzedzania – najlepszym miejscem jest pierwszy zakręt, gdzie jadąc w tunelu za kimś przez całą prostą i hamując późno, nurkujesz w zakręt po wewnętrznej stronie rywala. Czasem pomaga też fakt, że niektóre samochody są ustawione na mokrą nawierzchnię, a inne na suchą – tak na przykład było w tamtym roku. A gdy zaczyna padać, tor staje się nieprzewidywalny – deszcz pada zazwyczaj bardzo mocno i na torze tworzą się kałuże. Na szczęście organizatorzy wykonali świetną robotę poprawiając system studzienek, co było niezwykle pomocne.

Najnowsze

Kolekcja od Beemer GS

Jeśli jeździłyście na jakimkolwiek BMW GS lub przynajmniej jesteście fankami tego motocykla, warto zwrócić uwagę na świąteczną ofertę internetowego sklepu Beemer GS, w którym każda z Was może znaleźć coś dla siebie.

 

 

fot. Beemer RS

Niezależnie od tego, czy jest to R1100 GS, R1150 GS, czy też najnowszy R1200 GS, jedno BMW trzeba przyznać – stworzyło motocykl, którego pokochało pół miniona ludzi. Za niezniszczalność, za bujną już 30-letnią historię i za to, że pojedzie, nawet jak do baku wlejecie mu paliwo ze stacji na podkieleckiej wsi.

 

 

Tym motocyklem Hubert Auriol i Gaston Rahier wygrali czterokrotnie Dakar dla BMW. W latach osiemdziesiątych GS-em w rajdzie Paryż-Dakar wystartowała również kobieta Juta Kleinsmith.

 

Jeśli i Wy z GS-em macie wiele wspólnego, z  pewnością zainteresuje Was oferta sklepu Beemer GS. Na swojej stronie internetowej http://www.beemergs.com firma oferuje serię koszulek, bluz i czapek z daszkiem, poświęconą temu motocyklowi. Wszystko, jak zapewnia producent, wykonane zostało z wysokiej jakości materiałów.

 

 

Ten znak nie powinien w nikim wzbudzać wątpliwości, dla kogo zarezerwowano miejsce parkingowe…
fot. Beemer GS

 

Ceny rozpoczynają się od 20 euro, a jeśli chodzi o rozmiary, żadna z Was nie powinna mieć z nim problemów – koszulki i bluzy dostępne są w rozmiarach od S do XXXL. W ofercie znajdziecie też czapki z daszkiem oraz znak pozwalający zarezerwować sobie miejsce parkingowe.

Najnowsze

Pontiac przechodzi do historii

Platon uważał, że naprawdę istnieją tylko idee. Jeśli one upadają, nie pozostaje już nic. Ideą Pontiaca była radość z jazdy („driving excitement"). Ona upadła - Pontiac też.

Po 84 latach istnienia, twórca takich ikon amerykańskiej motoryzacji jak Trans Am czy GTO znika z rynku samochodowego. Koniec Pontiaca był nieuchronny, General Motors od dawna zapowiadał likwidację marki, a produkcję przerwano już w 2009 roku. Pod koniec października tego roku w ręce klientów trafiły ostatnie egzemplarze modeli amerykańskiego producenta.

Największa pomyłka stylistyczna Pontiaca? Zdecydowanie Aztek.
fot. Pontiac

Czasy swojej świetności Pontiac przeżywał w 1973 roku, kiedy to sprzedaż sięgnęła prawie miliona samochodów. Niestety, wraz z latami, auta producenta były coraz mniej atrakcyjne i nie wstrzelały się w gusta Amerykanów. Prawdziwy załom nastąpił na początku naszego stulecia, kiedy prezesem Pontiac’a została, co ciekawe, kobieta, Lynn Myers. Jej kontrowersyjne projekty niestety nie odniosły zbyt spektakularnego sukcesu.

Czego Pontiac’owi świat nie zapomni? Przede wszystkim stworzenia skrzyni biegów umieszczonej na kolumnie kierownicy. Zapewne również mało kto pamięta, że w pewnym momencie swojego życiorysu firma zajmowała się również militariami – dla walczącej w II wojnie światowej armii alianckiej produkowała m.in. polowe karabiny maszynowe i przednie osie czołgów.

Kultowy Pontiac GTO
fot. Pontiac

Upadek marki następował powoli, mniej więcej od początku XXI wieku. Samochody już nie wstrzelały się w gusta klientów, jak w poprzednim stuleciu, popyt wyraźnie spadał. Wprawdzie w ostatnich latach producent zaoferował kilka ciekawych propozycji jak model G8 czy też Solstice, jednak popyt na te samochody był nijak nieporównywalny z tym, jakim cieszył się GTO czy też Firebird. Nastąpił więc smutny, jednak siłą rzeczy nieunikniony koniec Pontiaca po 84 latach istnienia na rynku motoryzacyjnym.

Kto wie, może GM zdecyduje się kiedyś wskrzesić markę? Póki co jednak musimy się zadowolić wspomnieniami:

Najnowsze

Siedmiu chętnych, jeden tytuł

Alfa Romeo Giulietta, Citroen DS3, Opel Meriva, Ford C-Max, Nissan Leaf, Volvo S60, a może rumuński SUV - Dacia Duster? Któryś z nich na pewno zdobędzie tytuł Car Of The Year 2011.

Do ostatniego etapu konkursu Car Of The Year, spośród 33 kandydatów, dotarło 7 najmocniejszych „zawodników”. Z naszego wstępnego rozeznania wynika, że największym zainteresowaniem wśród „publiczności” cieszy się Alfa Romeo Giulietta.

W ubiegłorocznej edycji konkursu tytuł Samochodu Roku otrzymał VW Polo.
fot. VW

Równie spore szanse ma Dacia Duster i Citroen DS3. Wiadomo jednak, że 59 dziennikarzy motoryzacyjnych zasiadających w jury może mieć tak naprawdę zupełnie inne zdanie, niż większość pasjonatów motoryzacji. Wystarczy zresztą przypomnieć sobie poprzednie edycje konkursu, których wyniki niejednokrotnie zaskakiwały wszystkich.

Tak czy inaczej, ostatecznego zwycięzcę COTY poznamy już za niecały miesiąc, 29 listopada, tymczasem ciekawi nas, który z tych siedmiu samochdów zasługuje Waszym zdaniem na tytuł?

 

 

Alfa Romeo Giulietta:

fot. Alfa Romeo

 

 

 

 

 

 

 

Citroen C3/DS3:

fot. Citroen

 

 

 

Dacia Duster:

fot. Dacia

 

 

 

 

 

 

 

 


Ford C-Max/Grand C-Max:

fot. Ford

 

 

 

 

 

 

 

 

Nissan Leaf:

fot. Nissan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opel Meriva:

fot. Opel

 

 

 

 

 

 

 

 

Volvo S60/V60:

fot. Volvo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz Car Of The Year, na świecie są też organizowane od niedawna konkursy na Kobiecy Samochód Roku (Women’s Car of the Year). Zeszłoroczny tytuł otrzymał Jaguar XF. Który model wygra w tym roku? Tego jeszcze nie wiadomo.  Więcej na temat Women’s Car of the Year znajdziecie tutaj.

Najnowsze

Skuter z kosmosu – BMW Concept C. Galeria

Dział jednosladów BMW prezentuje maszynę z odległej galaktyki - skuter BMW Concept C. Został wyposażony w nowatorskie rozwiązania, a sylwetka współgra z dotychczasowymi motocyklowymi produktami BMW.

Niemiecki producent dumnie ogłasza, że skuter wytyczy nową drogę w sposobie poruszania się po miejskiej dżungli. Wiadomo na pewno, że z takim wyglądem z pewnością będzie zwracać na siebie uwagę. Ma opływowy niczym w ścigaczu, nieco futurystyczny, ale bardzo elegancji kształt. Konstrukcja maszyny ma pozwalać na szybkie, stabilne i sprawne przemieszczanie się po ulicach.

BMW Concept C
fot. BMW

W koncepcie skuter osadzono na intrygujących, niebiesko-czarnych oponach, a srebrno-niebieskie lakierowanie dodaje maszynie unikalnego sznytu (farby nałożono warstwowo). Wysoka owiewka, mająca zapewniać dobrą ochronę przed wiatrem, została mocno pochylona, co ma podkreślać sportowy charakter pojazdu.

BMW Concept C wyposażono w reflektory wykonane w technologii LED, a także w kamery wsteczne (obraz z nich pokazuje się na dwóch ekranach przed oczami kierowcy). Jednak, jak podkreśla producent, to ostatnie rozwiązanie nie zostanie wykorzystane w modelu produkcyjnym – przede wszystkim z racji wysokich kosztów produkcji oraz dlatego, że w wypadku awarii kamer, nie będzie można korzystać ze skutera (egzemplarz pokazowy nie ma lusterek). W wyposażeniu konceptu znalazły się też: nawigacja, podgrzewane manetki, ABS oraz bezstopniowa przekładnia CVT.

Trudno mówić narazie o szczegółach technicznych skutera – konstruktorzy milczą jak zaklęci. Wspominają jedynie o dwucylindrowym silniku, jako najmocniejszym w grupie maxi-skuterów. 

Nowy pojazd ma zagwarantować użytkownikowi radość z jazdy, elastyczność w planowaniu trasy oraz rozszerzyć możliwości przemieszczania się po mieście.

Wizjonerski produkt BMW Motorrad wyprzedza konkurencję. Jednak na model produkcyjny będzie trzeba trochę poczekać.

Na zdjęcia konceptu widzimy głównie kobietę – użytkowniczkę. Czyżby producent dedykował skuter paniom?
fot. BMW

Najnowsze