Podatek od kupna samochodu w 2021 roku – ile wynosi i kto musi zapłacić?

Podczas kupna samochodu jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W przeciwnym razie spotka nas kara grzywny, która może być bardzo dotkliwa. Ile wynosi podatek w 2021 roku?

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych  (PCC) została zawarta 9 września 2000 r. i  dotyczy ona osób, które zawierają umowę kupna-sprzedaży oraz nie są przedsiębiorcami. PCC obowiązuje nie tylko w przypadku umów związanych z kupnem samochodów, ale również:

  • innych rzeczy ruchomych, np. przyczep, pojazdów rolniczych oraz motocykli
  • nieruchomości
  • praw majątkowych

Ile wynosi podatek od kupna samochodu? Kto płaci PCC?

Wysokość podatku nie zmienia się już od kilkunastu lat, tak więc ciągle wynosi 2 procent. Rozliczamy się z niego w sytuacji, kiedy kupujemy pojazd od osoby, która nie jest podatnikiem VAT, czyli po prostu od osoby prywatnej. Podczas takiej transakcji dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży, która polega na porozumieniu pomiędzy dwiema stronami. Podczas porozumienia jedna strona zobowiązuje się oddać samochód, a druga strona zobowiązuje się odebrać i zapłacić wcześniej ustaloną kwotę samochodu.

Podatek musimy zapłacić również w sytuacji, kiedy kupujemy samochód w komisie, który jest pośrednikiem, a rzeczywistym sprzedawcą jest osoba prywatna. Obowiązek zapłacenia podatku mamy również w sytuacji, kiedy kupujemy pojazd od obcokrajowca, a transakcja zachodzi w Polsce. Natomiast w sytuacji, gdy kupujemy samochód od obcokrajowca poza krajem to PCC nas nie dotyczy – wtedy mamy do czynienia z akcyzą.

Rejestracja samochodu w salonie dealera? Tak, to będzie możliwe już od 4 czerwca

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku od kupna samochodu?

Z opłacenia PCC od zakupu samochodu jesteśmy zwolnieni, kiedy:

  • kupujemy samochód w salonie samochodowym
  • kupujemy pojazd od firmy
  • wykupujemy samochód po zakończonej umowie wynajmu długoterminowego/abonamentu
  • wykupujemy samochód od firmy leasingowej
  • kupujemy auto w komisie, gdy nie jest on pośrednikiem
  • kupujemy auto za granicą
  • kupujemy samochód o wartości poniżej 1000 zł

Od podatku są zwolnione również osoby niepełnosprawne.

Jak wyliczyć wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podatek wynosi 2% od wartości rynkowej samochodu, więc nie należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie ceny naszego samochodu. Wartość rynkową szacuje się poprzez sprawdzenie cen innych pojazdów w tym samym czasie i miejscu, w jakim my dokonaliśmy zakupu. Dopiero po oszacowaniu wartości możemy wyliczyć wysokość podatku. Nie ma też sensu zaniżanie wartości samochodu, ponieważ urzędnicy mają specjalne tabele statystyczne, w  których mogą sprawdzić ile wynosi wartość rynkowa. Jeśli jednak nie zgadzamy się z ich wyceną, to w takiej sytuacji możemy zlecić wycenę biegłemu.

Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu?

W tym celu należy wypełnić formularz PCC-3 lub PCC-3/A, jeśli jest kilku właścicieli. W formularzu podaje się m.in. dokładny opis pojazdu, markę i model, numer nadwozia, rok produkcji, przebieg, NIP lub PESEL oraz wyliczoną kwotę podatku. Poprawnie wypełniony formularz należy oddać w urzędzie skarbowym, wysłać pocztą  lub drogą elektroniczną. Na złożenie dokumentów –  na podstawie których zapłacimy podatek – mamy 14 dni od momentu zawarcia umowy kupna-sprzedaży.

Cupra Leon Sportstourer – test, opinia, dane techniczne, cena. Czy rodzinne kombi w sportowym wydaniu ma sens?

Jak zapłacić PCC od kupna samochodu?

Istnieją dwa sposoby na opłacenie podatku od kupna samochodu. Pierwszy polega na osobistej wizycie w kasie urzędu skarbowego w miejscu zamieszkania. Natomiast, jeśli nie mamy takiej możliwości, aby odwiedzić kasę urzędu, to z pomocą przychodzi nam droga elektroniczna. Wtedy wystarczy wejść na stronę urzędu i na podany numer rachunku bankowego przelać odpowiednią kwotę.

Konsekwencje nie opłacenia podatku od kupna samochodu

W sytuacji, gdy nie zapłacimy podatku od zakupu samochodu grozi nam kara za wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. Wysokość kary będzie zależeć od tego w jaki sposób wykryją nasze przewinienie. Jeśli zorientowaliśmy się, że nie zapłaciliśmy podatku, a urząd jeszcze tego nie zauważył to mamy szanse na otrzymanie łagodniejszej kary. W takiej sytuacji należy jak najszybciej złożyć specjalne oświadczenie do urzędu, czyli tzw. czynny żal, w którym przyznajemy się do popełnionego wykroczenia. Po oddaniu oświadczenia pozostaje tylko czekać na przychylność naczelnika urzędu skarbowego.

Natomiast jeżeli nie zdążymy złożyć takiego oświadczenia to będziemy musieli zapłacić karę grzywny. Wysokość kary zależy od wysokości płacy minimalnej w danym roku, aktualnie kara wynosi od 280 do 56 000 złotych.

Jeżeli jednak w przeciągu 5 lat nie zapłacimy, a skarbówka nas nie złapie, to sprawa zostaje przedawniona.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze