Kryzys w Formule 1

Wojna pomiędzy FIA i FOTA trwa. Korespondencja prowadzona pomiędzy Federacją i Stowarzyszeniem Zespołów nie prowadzi chyba do zażegnania sporu. Sytuacja wygląda naprawdę poważnie. Kto będzie jeździć w przyszłym roku w F1?

Max Mosley, dożywotnia władza absolutna?
fot. BMW Motorsports

18 czerwca Max Mosley złożył podobno ostateczną ofertę zespołom, które nie zgadzają się z propozycją nowych przepisów, jakie miałyby zacząć obowiązywać od przyszłego roku. Oferta ta zakłada podniesienie limitu budżetowego z 40 do 100 mln Euro. Jednocześnie Max Mosley zaznaczył, że zespoły muszą zgodzić się na przedłużenie do 2014 Concorde Agreement, i że nie jest on przeciwny przedstawianym przez FOTA propozycjom co do zmian dotyczących sposobu działania Federacji,
w tym Trybunału Apelacyjnego. 
Stowarzyszenie Zespołów wydało w nocy
z 18-tego na 19-tego czerwca oświadczenie,
w którym podtrzymuje swoje stanowisko, w sprawie udziału w Mistrzostwach Świata Formuły 1
w sezonie 2010.

Osiem zespołów stowarzyszonych w FOTA (bez Williamsa i Force India) podkreśla ponownie, że biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą zespoły ograniczają wydatki oraz nieustannie pracują nad inicjatywami wspomagającymi teamy o mniejszych zasobach finansowych. Zgodnie także z założeniami są one skłonne zobowiązać się do współpracy z FIA do 2012 roku.

FOTA stwierdza jednak w swoim oświadczeniu, że FIA i właściciel praw komercyjnych prowadzi kampanię mającą na celu podzielenie Stowarzyszenia, a jego życzenia są ignorowane przez władze.
Co więcej, zespoły zarzucają właścicielom praw komercyjnych, że od 2006 roku wstrzymują oni pieniądze należne poszczególnym teamom. Dla szefów zespołów stało się ostatnio jasne, że nie mogą dłużej narażać na szwank podstawowych wartości sportu i dlatego nie mogą zgodzić się na zmianę swojego stanowiska w sprawie udziału w wyścigach w sezonie 2010.

Najważniejszy fragment oświadczenia jasno stwierdza, że zespoły nie mają wyboru i rozpoczną przygotowania do stworzenia własnych Mistrzostw, w których współzawodnictwo oparte będzie na wartościach jakie wyznają ich uczestnicy i partnerzy. FOTA jednoznacznie stwierdza, że seria ma mieć przejrzyste i jednolite przepisy i w taki sam sposób będzie zarządzana, co ma zachęcać nowe zespoły do uczestnictwa i oferować fanom i partnerom większą dostępność Formuły 1.  

Oświadczenie zostało wydane w imieniu BMW-Sauber, Brawn GP, Scuderia Ferrari, McLaren-Mercedes, Red Bull Racing, Scuderia Toro Rosso i Toyoty.

Na ile uparty jest Max Mosley? Co naprawdę kieruje poczynaniami 69-letniego Prezesam FIA ? Czy stanowisko zespołów jest absolutnie usztywnione? A może powstanie nowej serii zrobiłoby dobrze światkowi FIA? Czy wielbiciele F1 pójdą za FOTA? Czy FIA może pozwolić sobie na to, aby wyliczone powyżej nazwy zespołów nie pojawiły się w tabeli wyników Grand Prix F1 w sezonie 2010? Wszystkie te pytania pozostają dzisiaj bez odpowiedzi. Miejmy jednak nadzieję, że nie będzie potrzeby zmiany tytułu w menu naszego portalu, z F1 na Mistrzostwa FOTA. Chociaż, może byłoby jeszcze ciekawiej…

Najnowsze

Magda Wilk startuje na Hockenheim

Niemiecki tor Hockenheim znany jest przede wszystkim z rozgrywanych wyścigów cyklu Formuły 1. Jednak już w najbliższy weekend polskim kibicom będzie mógł się kojarzyć także z zawodami Kia Lotos Cup. Wśród zawodników, którzy staną na starcie, nie zabraknie Magdy Wilk w Picanto.

Magda Wilk chciałaby utrzymać dobre miejsce
Fot. Dominik Kalamus

Kierowcy cee’dów i Picanto będą mieli okazję poznać drugi, po Hungaroringu, tor należący do najbardziej prestiżowych miejsc w świecie wyścigów. Świetna infrastruktura i znakomita organizacja zawodów sprawia, że rywalizacja na takich obiektach daje kierowcom ogromną satysfakcję sportową. Wszyscy startujący w markowych serialach Kia Lotos Cup znają niemiecki tor w podobnym stopniu: z przekazów telewizyjnych, on-boardów czy symulatorów komputerowych, wszyscy więc będą uczyli się toru i poznawali jego tajemnice. 

Magda Wilk opowiedziała nam o swoich wrażeniach tuż przed wyjazdem do Niemiec: – Nie znam toru w Hockenheim, oglądałam jedynie on-board’y z przejazdów. Nie przepadam za grami komputerowymi i nie „jeździłam” w Play Station na tym torze, więc będę poznawała go w czasie treningów i kwalifikacji. Postaram się o jak najlepszy wynik, ale jak będzie – zobaczymy.

Zawodnicy będą mogli wyjechać na tor po raz pierwszy w piątek, podczas treningów. W sobotę odbędą się kwalifikacje, natomiast prawdziwa walka ruszy w niedzielę tuż przed południem. Zwycięzców kolejnych rund poznamy pół godziny po starcie Formuły 1 w Wielkiej Brytanii na równie znanym torze Silverstone.

Raczkowskiego czeka walka z Gasenko
Fot. Dominik Kalamus

Lider wśród cee’d Kamil Raczkowski stanie na starcie w pełni sił i gotów do walki – Chciałbym, żeby Scyzory, rodzina i firma Kager po wyścigach trzeciej rundy też mieli powody do zadowolenia. Mam od nich wielkie wsparcie i bardzo mnie to motywuje. Postaram się wygrać- mówił przed startem. Walka na pewno będzie zacięta, gdyż po piętach depcze mu Andrzej Gasenko. Jednak do końca sezonu pozostało jeszcze bardzo wiele rund, więc praktycznie każdy ma szanse na zwycięstwo.

Wśród Picanto bryluje niepokonany w 3 rundach Michał Kijanka, który przyznał, że lubi nowe wyzwania, ale będzie próbował wygrać i utrzymać prowadzenie. 16 punktów traci do lidera Maciej Kopański.
Trzecie miejsce w generalce zajmuje wspierana przez Motocainę Magda Wilk. – W Poznaniu szczęście mnie nie opuściło i mam nadzieję, że do końca sezonu będzie nadal trzymać. Jeździć zaczynamy dopiero od piątku i tak na prawdę jest kilka krótkich treningów przed czasówką, na których będziemy zapoznawać się z torem. Nie będzie łatwo. Tor wygląda na mało wymagający w porównaniu do innych. Niestety za dużo na nim prostych i na pewno tutaj przewagę będą miały mocniejsze auta. Wiem, że dzięki wsparciu Motocainy oraz ITBoom, jak i nastawom auta przygotowanym przez Nowicki Auto Serwis mogę dużo osiągnąć. Podobnie jak w Poznaniu dam z siebie wszystko, aby dalej utrzymać pozycje w czubie – dodała Magda na koniec.

Trzymajmy kciuki za naszą zawodniczkę!

Najnowsze

Dzień Szakala

Szakal, a ściśle Jackal 2, to najnowszy nabytek brytyjskiej armii. W sumie zakupiono 400 sztuk pojazdów  łączących w sobie cechy pojazdów aeromobilnych oraz lekkich samochodów opancerzonych. Wydaje się, że wyłaniają się nowe trendy w preferowanych aktualnie konstrukcjach.

Jackal 2 w akcji.
Fot. UK MoD

Pojazd powstał na bazie podwozia Supacat, czyli pojazdu znanego z działań aeromobilnych, choć nie tylko. Pamiętamy Supacaty, korzystające w pełni z napędu 6×6, jak sprawnie poruszały się na zgliszczach Pentagonu w dniu 11 września.

Sprawdzone podwozie stanowiło bazę dla Jackal 2, przeznaczonego do działań w rejonie Afganistanu. Ma ono gwarantować bardzo dobrą mobilność, chociaż zrezygnowano z jednej osi napędowej (4×4). Inne cechy pojazdu dla sił aeromobilnych to odkryty przedziały załogowy. Dno oraz nadwozie do wysokości barków żołnierzy, posiada wysoki poziom ochrony. Jaki? Na razie nie wiadomo. Chociaż porównując masy całkowite Supacata – 2750 kg oraz Szakala 6650 kg wydaje się, że jest on rzeczywiście dość wysoki.

Niepełna ochrona przedziału załogowego, przy bardzo mocnej dolnych fragmentów wozu, to pewnego rodzaju novum – odpowiedź konstruktorów na ataki ładunkami improwizowanymi IED, które dominują w Afganistanie. 
Producenci Jackal 2 stawiają na dynamikę. Stosunkowo wysoka prędkość maksymalna oraz przyspieszenie mają utrudniać trafienie przez przykładowo talibskich snajperów. Silnik Cumminsa o pojemności 6,7 dm3 i mocy 360 KM rozpędza pojazd do 129 km/h oraz do imponujących 89 km/h w terenie. Nie mała w tym rola automatycznej przekładni Allison z hydrokinetycznym przetwornikiem.

 

A to już Coyote. Czyżby nowa jakość wsród pojazdów opancerzonych?
Fot. UK MoD

Pojazdem pochodnym, nieco dłuższym i cięższym jest Coyot, korzystający już w pełni z podwozia Supacta 6×6. Jego masa całkowita wynosi 10500 kg.

Najnowsze

Kolekcja Smarta

Szykowny, elegancki, stylowy, modny i do tego bystry, mądry i zaradny.  To wszystko określenia  odpowiadające angielskiemu słowu "Smart". Taki jest też jeżdżący od ponad 10 lat po drogach na pięciu kontynentach niewielki samochodzik, który dzisiaj doczekał się swojej kolekcji mody.

Kolekcja Smart powstała w kooperacji z francuskim salonem Colette i stworzona została przez projektantów pięciu międzynarodowych marek designerskich, a każdy przedmiot wyprodukowany zostanie w limitowanej liczbie 150 sztuk.

Baletki firmy Melissa; cena 45 euro
fot. Daimler

Sklep Colette został otwarty w 1997 roku w prestiżowej paryskiej dzielnicy nr 1 i nie jest zwykłym sklepem. Na trzech piętrach można znaleźć wszystko, co tylko przyspiesza puls wilebicielek mody – od ekskluzynych ubrań przez książki, kosmetyki i muzykę po elektroniczne gadżety. Oferuje nie tylko produkty znanych marek, ale także wzory młodych projektantów i artystów.

Colette wybrała pięć brandów, pochodzących z Paryża, Nowego Jorku, Berlina i nowych dla Smarta rynków, a więc Brazylii i Danii. Inspiracją była miejska mobilność, unikalny wzór i  współgranie ze środowiskiem naturalnym, czyli kluczowe wartości stojące za filozofią powstania Smarta. Wszystkie produkty zostały wykonane z surowców, które podlegają recyklingowi, a niektóre z materiałów już przetworzonych.

Brazylię reprezentuje Melissa, wytwarzająca obuwie z plastiku pochodzącego z recyklingu. Dostępne są srebrne baletki „Campana Corallo”  i męskie buty „Aranha” w matowym popielatym kolorze, które wzorowane były na butach rybaków z południa Francji. Graficzne motywy są cechą charakterystyczną duńskiej marki, która od 2002 roku sprzedaje T-shirty z nadrukami. Wood Wood produkuje koszulki
z organicznej bawełny, a filozofią firmy jest harmonije połączenie z naturą. Niemiecka firma Lala Berlin zaprojektowała malowany, ręcznie szal wykonany z mieszanki bawełny i jedwabiu.

Korale, naszyjnik czy ozdoba Smarta? Każdy wzór kosztuje 80 euro
fot. Daimler

Następną firmą zaproszoną do współpracy przy projekcie Colette i Smarta jest nowojorski Opening Ceremony. Torba na ramię firmowana przez tę markę idealnie nadaje się na zakupową wyprawę niewielkim samochodzikiem Daimlera. Do tego posiada jako wyposażenie bardzo przydatne drobiazgi, jak otwieracz do butelek i miarkę, wykonane z surowców wtórnych.

Paryska grupa Andrea Crews projektuje biżuterię wykonywaną wyłącznie z używanych materiałów. Dla tej specjalnej kolekcji zespół stworzył 150 unikalnych wzorów biżuterii, które jak twierdzi założycielka grupy, mogą być noszone na szyi, przy kluczykach samochodowych albo mogą zawisnąć na wstecznym lusterku małego miejskiego Smarta. 

Artykuły z kolekcji Colette i Smart można obejrzeć i zakupić w sklepie przy Rue Saint-Honore w Paryżu lub na stronie www.colette.fr.

Najnowsze

Historia, relaks i Formuła 1 na weekend

Czy to ostatni wyścig na słynnym brytyjskim torze ? Czy w sezonie 2010 w ogóle odbędzie się GP Wielkiej Brytanii? O tym jeszcze nie zdecydowano. Z pewnością jednak warto zajrzeć do Środkowej Anglii.

Silverstone Circuit
Northamptonshire NN12 8TN
England

www.silverstone.co.uk

 

 

 Piątek, 19 czerwca 2009
Trening 1 11:00 – 12:30
Trening 2 15:00 – 16:30

Sobota, 20 czerwca 2009
Trening 11:00 – 12:00
Kwalifikacje 14:00

Niedziela, 21 czerwca 2009
Wyścig 14:00 

 

Długość toru: 5,141 km
Liczba okrążeń: 60
Dystans wyścigu: 308,355 km
Liczba zakrętów: 17 – 10 prawych i 7 lewych
Najdłuższa prosta:  890 m
Pierwsze Grand Prix: 1950
Pełne otwarcie przepustnicy: 66%
Największa prędkość: 294 km/h
Ilość zmian biegów/okrążenie: 40

Garść informacji o Northamptonshire

Northamptonshire to położone w środkowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii hrabstwo o bardzo bogatym dziedzictwie. Jeśli ktoś chce pooddychać zapachem historii niewątpliwie powinien odwiedzić to miejsce. Northampton w 12-tym i 13-tym wieku było jednym z największych i najbogatszych miast Anglii,
z wieloma pięknymi budowlami sakralnymi i uniwersytetem. Od wieków było też miejscem skupiającym rewolucjonistów i wolnomyślicieli, często występujących przeciwko kościołowi i władzy, słynnym szczególnie z nonkonformistycznych i radykalnych tradycji tutejszych szewców!

Sławne wielowiekowymi koneksjami królewskimi hrabstwo było także miejscem wyjątkowych wydarzeń historycznych. Dwa znajdujące się tutaj pomniki oznaczają miejsce bitwy będącej punktem zwrotnym Wojny Domowej, w której pokonany został Karol I. Tutaj urodził się Ryszard III i została ścięta Maria Królowa Szkotów. Także tutaj Guy Hawkes, członek grupy katolickiej planował słynny Spisek Prochowy,
w którym miał zostać zgładzony król Jakub I.

W Northampton historię wyczuwa się na każdym kroku. Bardzo popularnym miejscem turystycznym jest adres 78 Derngate. Zbudowany w latach dwudziestych 19-tego wieku w stylu gregoriańskim dom stał się słynny, kiedy sto lat później został przemodelowany przez znanego architekta okresu modernizmu Charlesa Macintosha.  

Hrabstwo może pochwalić się dziś bogactwem wspaniałych domów i zamków otoczonych pięknymi ogrodami oraz kościołów zbudowanych nawet 1300 lat temu, jak np. Anglo-saksoński kościół Wszystkich Świętych. W miejscowościach wokół Northampton wiele jest pięknie zachowanych przykładów architektury gotyckiej jak choćby jeden z największych kościołów zbudowanych w średniowiecznej Anglii – Kościół Świętej Trójcy w Rothwell. 

Do tego Northamptonshire jest idealnym miejscem relaksu. Pola kwitnące niebieskimi dzwonkami, mnóstwo szlaków pieszych, spokojnie wijące się rzeczki pomiędzy kamiennymi wioskami z czarującymi marketami
i sklepikami pozwalają naprawdę przyjrzeć się prawdziwemu, staremu Królestwu. 

Hrabstwo jest także domem dla Silverstone and Rockingham Motor Speedway znajdujących się o godzinę drogi od Londynu i Birmingham. Szybkie pociągi ze stolicy odjeżdżają co 30 minut, co pozwala znaleźć się na torze w mniej niż jedną godzinę.

Strugi wody za bolidem Roberta Kubicy podczas wyścigu w 2008 roku
fot. BMW Motorsports

Silverstone Circuit

Ten jeden z najsłynniejszych obok Monzy torów wyścigowych jest też mimo sekwencji różnorodnych
zakrętów jednym z najszybszych w kalendarzu. Zespoły przygotowują swoje bolidy tak, aby jak twierdzi Pascal Vasselon z Toyoty, uzyskały bardzo dużą siłę docisku. Wielką rolę na Silverstone odgrywa wiatr. Samochody wykorzystują go do uzyskania przyczepności i stabilności. Kierowcy są w stanie opisać bardzo dokładnie każdą zmianę w prowadzeniu się bolidu związaną ze zmianą kierunku wiatru. Jeśli wiatr wieje od przodu łatwiej jest sterować bolidem w niektórych zakrętach, ponieważ względna prędkość pomiędzy powietrzem i samochodem wzrasta, a co za tym idzie wzrasta siła docisku i samochód lepiej się prowadzi. Jeśli jednak wiatr wieje od tyłu, to pomaga z pewnością na prostych ale za to źle wpływa w strefach hamowania i w zakrętach.

Jak twierdzi Fernando Alonso, najbardziej wymagające są zakręty Maggots i Becketts (2 – 4). Przy dużej szybkości, szczególnie na wejściu, samochód musi być bardzo czuły, aby można było dokładnie zmieniać kierunki jazdy. Kierowcy nie dotykają nawet hamulca podczas przejazdu przez tą sekwencję zakrętów. Jest to także trudny odcinek toru pod względem fizycznym. Duża prędkość powoduje tutaj przeciążenia około 4G. Zespół Renault przygotowuje zawieszenie swoich bolidów z twardszym ustawieniem przodu niż tyłu, po to, aby samochód  łatwiej poddawał się zmianom kierunków. Ze względu na to, że Silverstone ma dość wyboistą nawierzchnię aerodynamika odgrywa decydującą rolę w znalezieniu odpowiednich ustawień przyczepności. 

Przejazd na Silverstone oznacza także ciężką pracę dla silników, pracujących w 66% przy w pełni otwartej przepustnicy. Do tego ważne jest, aby silniki odwiednio szybko reagowały na wysokich obrotach, kiedy kierowcy wjeżdżają w szybkie zakręty takie jak Stove (7), często na pełnym gazie.
Angielski tor jest jednym z najbardziej wymagających także dla opon, z powodu wielu szybkich zakrętów.
Bridgestone przygotowuje na ten wyścig twarde i miękkie opony, ale jak to w Królestwie bywa jest prawdopodobne, że mogą one zostać zastąpione przez opony deszczowe.

Najnowsze