Kredyt na samochód – czym się różni od kredytu gotówkowego?

Kredyt samochodowy jest to jeden z kredytów celowych, co oznacza, że zaciągany jest on w celu nabycia konkretnego pojazdu. Jego przewagą nad kredytem gotówkowym są lepsze warunki, jednak wynika to z zabezpieczeń, jakie bank posiada, a dla kredytobiorcy wiąże się z większą ilością wymaganych dokumentów.

Kredytem samochodowym nazywane jest zobowiązanie wobec banku, które możemy przeznaczyć na zakup pojazdu zarówno nowego jak i samochód używany. Jeżeli planujemy zakup używanego pojazdu, warto wcześniej zapoznać się z warunkami banku. Dlaczego? Bo często określone w nich jest ilu letni samochód może być kredytowany. A wolelibyśmy uniknąć rozczarowania tylko z powodu takiego drobnego niedopatrzenia.

Jeżeli chodzi o oprocentowanie kredytu samochodowego, jest znacznie korzystniejsze niż w przypadku standardowych kredytów gotówkowych. Przy kredycie gotówkowym nie musimy natomiast wskazywać do banku celu wydatkowania i przedstawiać związanych z tym dokumentów. Podobnie sytuacja wygląda przy kredycie konsumenckim. Wybierając kredyt samochodowy, godzimy się na dodatkowe zabezpieczenia, ale zyskujemy korzystniejszą ofertę. Kredyt gotówkowy jest przeważnie wyżej oprocentowany.

Warto wiedzieć, że kredyt samochodowy nie musi służyć wyłącznie do nabycie auta. Kwota kredytu może zostać przeznaczona na inne rodzaje pojazdów. Co prawda szczegółowa lista zawsze zależy od konkretnego banku, jednak najczęściej są to:

  • motocykle
  • skutery
  • quady
  • maszyny budowlane
  • łodzie motorowe
  • kampery

Ogólna zasada jest taka, że może być to każdy pojazd, który posiada dowód rejestracyjny. Więcej informacji dostępnych jest na: https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-na-motocykl/.

Rodzaje zabezpieczeń przy kredycie samochodowym

Kredyty samochodowe posiadają korzystne dla kredytobiorców oprocentowanie głównie dzięki zabezpieczeniom. Zabezpieczenie kredytu samochodowego to pewność dla instytucji finansowej, że należność zostanie spłacona lub zaspokojona w inny sposób. Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń, jakie stosują banki komercyjne w przypadku kredytu samochodowego, jednak do najpopularniejszych należą:

Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy to najczęściej stosowana forma zabezpieczenia kredytu. Polega na umieszczeniu adnotacji w krajowym rejestrze zastawów oraz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Możliwy jest także depozyt karty pojazdu, który chroni bank przed sprzedażą kredytowanego pojazdu. 

Dzięki takiemu zapisowi w przypadku gdy kredytobiorca przestanie spłacać raty, kredytodawca staje się właścicielem samochodu i może decydować o jego dalszym losie. 

Przewłaszczenie na zabezpieczenie

Przewłaszczenie na zabezpieczenie to forma umowy, w której kredytobiorca przenosi całkowitą lub częściową własność na rzecz kredytodawcy. Wierzyciel obowiązuje się na czas trwania umowy do korzystania z prawa własności jedynie w zakresie zabezpieczenia wierzytelności, dłużnik posiada możliwość korzystania z przeniesionej rzeczy. Właścicielem pojazdu jest nie tylko kredytobiorca, ale także bank. Kredytobiorca posiada uprawnienia do korzystania z pojazdu w standardowy sposób. Całkowity koszt kredytu jest niższy dzięki udziałowi we własności samochodu. To sprawia, że bank może lepiej zabezpieczyć swoje interesy. 

W takim przypadku także może dojść do depozytu karty pojazdu.

Cesja z praw polisy AC

Po rejestracji pojazdu niezbędne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej oraz potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu w banku. Niektóre banki decydują się na zapis, dzięki któremu w przypadku kradzieży lub zniszczenia kredytowanego pojazdu pieniądze z odszkodowania trafiają do nich, a nie do właściciela pojazdu. W momencie, kiedy kredytobiorca spowoduje wypadek, który doprowadzi do całkowitego zniszczenia pojazdu, odszkodowanie wypłacane jest na rzecz banku jako rekompensata.  

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Najważniejsza podczas porównywania ofert kredytów w poszczególnych instytucjach finansowych jest całkowita kwota kredytu do spłaty. Prostą i szybką metodą jest kalkulator kredytów samochodowych, który pokazuje zestawienie ofert, dzięki czemu możemy wybrać najtańszy kredyt samochodowy. Porównanie kredytów samochodowych w poszczególnych instytucjach byłoby pracochłonne. Porównywarka kredytów samochodowych to intuicyjne narzędzie, w którym po wpisaniu podstawowych parametrów otrzymujemy zestawienie. W rankingu kredytów samochodowych możemy sprawdzić najkorzystniejsze oferty. Przykład takiego zestawienia znajdziemy np. na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-samochodowy/. Znajduje się tam też kalkulator, który pozwoli nam policzyć wysokość raty.

Oczywiście wcześniej należy sprawdzić swoją zdolność kredytową. Od zdolności kredytowej zależy także wysokość kredytu, jaki bank może nam udzielić.

Dla sprawdzenia opłacalności kredytu samochodowego oprócz naliczanych odsetek należy także zweryfikować inne wydatki powiązane z takim zobowiązaniem. Często pomijanymi aspektami mogą być koszty prowizji, składki na ubezpieczenia, koszty cesji czy opłat związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Jakie dokumenty będą potrzebne do kredytu samochodowego?

Jeżeli wnioskujemy o sfinansowanie zakupu pojazdu przez bank, niezbędne jest złożenie specjalnego wniosku. W obecnych czasach w większości przypadków możliwe jest to nawet przez internet. Niezbędne będą dokumenty identyfikujące kredytobiorcę oraz dokumenty samochodu. Kredyt na samochód oznacza przeważnie także konieczność wykupienie ubezpieczenia samochodu zarówno OC jak i AC. Podobnie jak w ramach kredytu gotówkowego niezbędne jest także zaświadczenie o zarobkach.  

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze