Koronawirus uderzył także w rynek samochodów elektrycznych

Według danych z końca marca w Polsce było zarejestrowanych łącznie 10 701 samochodówosobowych z napędem elektrycznym oraz hybryd plug-in. W I kwartale 2020 r. bieżącego roku liczba rejestracji tych pojazdów wyniosła 1705 sztuk - o 86% więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, pod koniec marca 2020 r. po polskich drogach jeździło 10 701 elektrycznych samochodów osobowych, z których 57% stanowiły pojazdy w pełni elektryczne 6056 szt., a pozostałą część hybrydy typu plug-in 4645 szt. (z niezrozumiałych powodów PSPA wrzuca elektryki do jednego worka z hybrydami). Park elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych w analizowanym okresie zwiększył się do 578 szt., natomiast autobusów elektrycznych do 248 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lutego osiągnęła liczbę 6584 szt.

Wraz ze wzrostem liczby pojazdów, rozwija się również ogólnodostępna infrastruktura ładowania. Pod koniec marca br. w Polsce funkcjonowało 1114 stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2067 punktów). 31% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69% wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W ciągu ostatniego miesiąca zainstalowano 21 nowych stacji.

https://www.youtube.com/watch?v=n1YK-QnW4Xg

Mimo, iż sprzedaż pojazdów elektrycznych w I kwartale 2020 r. wzrosła, w marcu pojawiły się pierwsze oznaki wyhamowania rynku wywołane pandemią koronawirusa. Względem lutego liczba instalacji nowych stacji ładowania spadła o ponad  połowę, zmniejszyła się również liczba rejestracji samochodów elektrycznych. PSPA przeprowadziło badanie sondażowe wśród uczestników rynku zeroemisyjnego transportu w Polsce. Z ankiety wynika, że 81% podmiotów z branży e-mobilty stanęło w obliczu potężnych wyzwań związanych z ograniczeniem popytu, zaś 47,6% z nich odczuło również skutki pandemiiwobrębie swojego łańcucha dostaw. Spadek przychodów dotknął aż 95,2% przedsiębiorstw. 76% respondentów przewiduje ryzyko zawieszenia działalności, zwolnień lub poważnych problemów z płynnością w przypadku braku dodatkowego wsparcia. Elektromobilność, jako młody i rozwijający się sektor, szczególnie mocno odczuwa kryzys branży motoryzacyjnej. Wdrożenie przez państwo odpowiednich instrumentów ochronnychjest kluczowe nie tylko dla jej rozwoju, ale również przetrwania wielu przedsiębiorstw na rynku polskim – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Jakub Faryś, Prezes PZPM dodaje: w obecnej sytuacji nie dziwią informacje o spadkach rejestracji pojazdów elektrycznych jak również  o kłopotach firm instalujących ładowarki. Drastycznie spadła sprzedaż pojazdów spalinowych – tym bardziej odczuje to rynek samochodów elektrycznych, zwłaszcza, że nawet przed epidemią COVID-19 popyt na samochody elektryczne w porównaniu ze spalinowymi był bardzo mały. Teraz potencjalni  nabywcy wstrzymują się z zakupem jakichkolwiek samochodów – w tym oczywiście elektrycznych. Pojawiają się też pytania o zachowania klientów po powrocie do względnej czy zupełnej normalności, zwłaszcza, że do tego czasu wiele osób straci pracę lub zmaleją ich dochody. Również firmy będą znacznie ostrożniej podchodzić do zakupów. Niestety, w Polsce nawet przed wybuchem epidemii COVID-19 nie doczekaliśmy się systemu wsparcia zakupu pojazdów z napędami alternatywnymi. Pytanie, czy w sytuacji gdy rząd przeznaczy bardzo duże nakłady na ratowanie gospodarki, zapowiadane obietnice dopłat zostaną utrzymane, zwłaszcza, że bez nich szansa  na wzrost popytu na pojazdy elektryczne jest bardzo mała.

Najnowsze

Zakamuflowany Opel Mokka już na drogach. Jest elektryczny!

Pierwsze samochody produkcyjne będą elektryczne i mają trafić do klientów na początku 2021 roku. Samochody testowe uchylają rąbka tajemnicy.

Nowa generacja rezygnuje z dodatku X w nazwie – podobnie jak pierwsza generacja podczas debiutu w 2012 roku. Duże żółte K na zielono-czarnych bokach pojazdów testowych podpowiada co ukrywa się pod kamuflażem. K jak w nazwie Mokka.

Nowa Mokka, chociaż nadal zakamuflowana, już teraz pokazuje swoje wyraziste proporcje z krótkimi zwisami z przodu i z tyłu. Chętni na auto otrzymają czysto akumulatorową wersją, ale Mokka będzie również dostępna z silnikami spalinowymi.

Samochód elektryczny Opel Mokka drugiej generacji rozpocznie swoją produkcję w czwartym kwartale tego roku. Pierwsze samochody mają trafić do klientów na początku 2021 roku.

Nowy model jest równie mały i zwarty – ma być lepiej dopasowany do jazdy w mieście. Ponadto kierowca i pasażerowie będą mogli cieszyć się w pełni cyfrowym wnętrzem. Projektanci firmy Opel zwrócili szczególną uwagę na to, aby w kabinie znajdowało się tylko to, co najważniejsze.

Mogę obiecać, że nowa Mokka będzie jednym z najbardziej ekscytujących samochodów w naszej długiej historii! Druga generacja pokazuje wszystko to, czym jest Opel dzisiaj i czym będzie w przyszłości, zmieni ona postrzeganie naszej marki – powiedział dyrektor generalny Opla, Michael Lohscheller.

Najnowsze

Kolorowanki dla dzieci z samochodami od Fiata. Kosmiczna edycja!

Z okazji rocznicy misji Apollo 13, Fiat proponuje wszystkim dzieciom możliwość lotu w kosmos w ich wyobraźni, dzięki nowej serii rysunków #fiatforkids, które powstały, by uczcić to wyjątkowe wydarzenie.

Fiat pomyślał o najmłodszych i stworzył serię kolorowanek „pod znakiem” Fiata 500. Kolorowanki z samochodami idealnie rozbudzają kreatywność i są świetnym sposobem na nudę w domu.

Kolorowanki stworzone są w żartobliwym i zabawnym stylu specjalnie dla dzieci, pozwalając im spędzić kilka godzin na rysowaniu i kolorowaniu trzech generacji 500 i dać upust ich kreatywności i wyobraźni, a tym samym wesprzeć dorosłych w wymyślaniu twórczego spędzania czasu. 

Kolorowanka 500 ma na celu pobudzanie kreatywności z różnych perspektyw, od kolorowania trzech generacji Fiata 500 i rysowania lub kolorowania krajobrazów, w których osadzona jest samochód, po rysowanie obrazów widzianych z okna auta. Kolorowanka została zaprojektowana dla całej rodziny i ma umilić czas podczas wielu godzin spędzonych w domu.

Kolorowanki z samochodzikami możecie pobrać tutaj: 

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-2-scaled.jpg

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-1-scaled.jpg

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-4-scaled.jpg

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-3-scaled.jpg

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-6-scaled.jpg

Kolorowanka-dla-dzieci-Fiat-500-5-scaled.jpg

 

Najnowsze

Mercedes-AMG GT4 – nowa edycja sportowego modelu z Affalterbach

363 wyścigi, 137 miejsc na podium, 151 klasowych zwycięstw i 53 wygrane w klasyfikacji generalnej: lista osiągnięć Mercedesa-AMG GT4 od chwili wprowadzenia na rynek w 2018 r. jest naprawdę imponująca. Co nowego zaoferuje nowa, lepsza edycja?

Do zalet nowego Mercedesa-AMG GT4 należy zoptymalizowane chłodzenie hamulców przedniej osi, a także skuteczniejszy układ chłodzenia jednostki napędowej. Przed przegrzaniem elementów układu hamulcowego zapobiegają zarówno powiększony wlot powietrza chłodzącego hamulce, jak i wymiarowo stabilne przewody pneumatyczne o większej średnicy.

Mercedes-AMG GT4 - nowa edycja sportowego modelu z Affalterbach

Do jeszcze skuteczniejszego chłodzenia sprawdzonego 4-litrowego silnika V8 biturbo AMG przyczynia się nowa lokalizacja chłodnicy oleju, a także nowy karbonowy kanał odprowadzanego powietrza oraz na nowo wyprofilowana krawędź maski z materiału wzmacnianego naturalnym włóknem. 

Mercedes-AMG GT4 - nowa edycja sportowego modelu z Affalterbach

Aktualizacja Mercedesa-AMG GT4 obejmuje również zmodyfikowane przednie i tylne światła, odpowiadające modułom zastosowanym w Mercedesie-AMG GT3. Ich konstrukcja jest zgodna z obecnymi drogowymi wersjami Mercedesa-AMG GT. Poza odświeżonym wzornictwem nowa koncepcja oświetlenia ma również walory praktyczne: nowe, wysokowydajne reflektory LED zapewniają znacznie lepszą iluminację toru.

Mercedes-AMG GT4 - nowa edycja sportowego modelu z Affalterbach

Kolejna przeprowadzona optymalizacja dotyczy modyfikacji tylnych wahaczy, które również są podobne do tych stosowanych w nowym GT3.Inną nowością w modelu GT4 na rok 2020 jest zastosowanie powiększonego zbiornika płynu hamulcowego, zoptymalizowanego pod kątem szczególnych wymagań panującychw wyścigach długodystansowych.

Mercedes-AMG GT4 - nowa edycja sportowego modelu z Affalterbach

Samochód został wyposażony na przykład w specjalną kontrolę trakcji oraz wielofunkcyjny ABS. Układy te bazują na technice modelu GT3, podobnie jak sekwencyjna wyczynowa skrzynia biegów z regulowanym mechanizmem różnicowym.

Najnowsze

Kilkanaście filmów-selfie dealerów i pracowników Opla w jednym wideo

#OpelOpen to motto nowej kampanii Opla. Potwierdza ona, że producent samochodów z Rüsselsheim i jego dealerzy są do dyspozycji swoich klientów.

„Jesteśmy otwarci, ponieważ ludzie na nas liczą”, tak rozpoczyna się nowy spot, który można zobaczyć na platformach społecznościowych marki Opel. Spot ten potwierdza zaangażowanie Opla pomimo pandemii koronawirusa i utrzymywania społecznego dystansu. Dealerzy Opla z całej Europy udowadniają, że są otwarci dla swoich klientów, aby zapewnić społeczeństwu mobilność. Czternaście rynków europejskich dostarczyło zgłoszenia w 12 różnych językach, aby przekazać przesłanie Opla: „Jesteśmy otwarci”.

Nawet w obecnej sytuacji kryzysu, z dealerami Opla można skontaktować się telefonicznie, mailowo i online poprzez Wirtualny Salon Opla, aby zapoznać się z ofertą nowych lub używanych samochodów oraz w przypadku potrzeby zapewnienia mobilności. Dostępne dla klientów są również autoryzowane serwisy Opla. Klienci mogą umówić wizytę serwisową poprzez formularz online, telefonicznie, mailowo lub za pomocą aplikacji „myOpel”. W serwisie można wykonać m.in. przeglądy, niezbędne naprawy lub ocenę szkód.

Dostawa części zamiennych jest zapewniona, więc wszystkie czynności serwisowe można wykonać z użyciem oryginalnych części Opla. Dealerzy ściśle stosują się do wprowadzonych niezbędnych środków ostrożności oraz dodatkowych procedur higienicznych, aby umożliwić klientom bezpieczne zakupy i serwisowanie ich pojazdów.

W serwisach marki Opel, aby zapewnić sprawne i bezpieczne funkcjonowanie samochodów, klienci mogą także przeprowadzić przeglądy kontrolne po zimie oraz wykonać takie czynności jak wymiana wycieraczek czy zamiana opon na letnie. Wymiana oleju wraz z filtrem jest obecnie oferowana w sezonowej cenie promocyjnej. Teraz można również zdalnie zawrzeć umowę FlexCare, zapewniając dodatkową ochronę pogwarancyjną dla swojego pojazdu. W większości punktów dostępna jest także usługa serwisowa door–to-door.

Najnowsze