Ewa Kania

Nigdy nie lekceważ kontrolki EPC. Co oznacza i jak sprawić by zgasła?

Tak jak spora liczba kierowców wie, jakim sygnałem jest kontrolka check engine, tak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na co wskazuje kontrolka EPC. Jedna i druga mają ze sobą nieco wspólnego, ale nie należy ich ze sobą mylić.

Spis treści

Co to jest kontrolka EPC i co oznacza?

Nazwa EPC to skrót, który oznacza „Electronic Power Control”, więc odnosi się do układu elektrycznego i elektronicznego samochodu. Kiedy pojawia się kontrolka z takim właśnie napisem, oznacza na problemy właśnie z elektryką lub elektroniką pojazdu.

W przeciwieństwie do kontrolki check engine, nie jest ona standardem i nie znajdziemy jej we wszystkich samochodach. Kontrolka EPC jest o tyle pomocna, że pozwala oddzielić kwestie szwankującej elektryki i elektroniki od mechaniki (za którą wtedy odpowiada check engine).

Jaką usterkę wskazuje kontrolka EPC?

Pojawienie się kontrolki EPC to istotna informacja dla kierowcy, ale niestety bardzo ogólna. Wiadomo, że chodzi o elektronikę, ale nic ponadto. Jedynym sposobem, aby przekonać się na czym polega usterka, jest udanie się do serwisu i podłączenie komputera diagnostycznego.

Zawsze trzymasz wciśnięty lewy pedał podczas hamowania? Kara cię nie minie

Kontrolka EPC w teorii może świadczyć o dowolnym problemie elektrycznym lub elektronicznym. Biorąc pod uwagę ilość elektroniki we współczesnych samochodach, pole manewru jest naprawdę duże.

Co zrobić, kiedy pojawi się kontrolka EPC?

Podobnie jak „check engine”, kontrolka EPC nie nakazuje zatrzymania pojazdu i nie świadczy o tym, że samochód zaraz odmówi posłuszeństwa. Nie można jednak jej ignorować.

Zapalenie się kontrolki EPC oznacza, że z naszym samochodem jest jakiś problem. Jeśli ją zignorujemy, problem z pewnością nie zniknie, ale może za to się pogłębić, doprowadzając do kosztownej usterki, która unieruchomi nasz pojazd. Lepiej więc nie ryzykować, tylko w miarę możliwości szybko udać się do serwisu na diagnostykę.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze