Ewa Kania

Muszę szybko wyprzedzić – czy mogę na moment przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Jednym z elementów bezpiecznego wyprzedzania, jest sprawne wykonanie tego manewru i szybki powrót na swój pas ruchu. Ale czy to oznacza, że można w takiej sytuacji chwilowo przekroczyć dopuszczalną prędkość?

Jak wyprzedzać zgodnie z przepisami?

Wyprzedzanie jest manewrem bardzo szeroko opisanym w Kodeksie drogowym. Określa on różne sytuacje drogowe, przewiduje wyprzedzanie w różnych warunkach i różnych uczestników ruchu. Najważniejsze zapisy znajdziemy w art. 24, gdzie na przykład w ustępie 1. czytamy:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

 • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
 • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
 • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

Ustępów w tym artykule jest w sumie 12, a część z nich ma do tego jeszcze po kilka punktów. Nie ma sensu wszystkich ich przytaczać, ale czy znajdziemy wśród nich jakiś zapis mówiący o zezwoleniu na przekraczanie prędkości podczas wyprzedzania?

Czy dozwolone jest przekroczenie prędkości podczas wyprzedzania?

Część kierowców nie widzi niczego złego w chwilowym przekroczeniu dozwolonej prędkości podczas wyprzedzania. Jeśli pojazd przed nimi jedzie na przykład 75 km/h, a na danym odcinku dozwolone jest 90 km/h, to trzymając się przepisów, cały manewr trwałby niebezpiecznie długo. Na drogach jednopasmowych często dochodzi do sytuacji, kiedy kierujący mają tylko nieduże „okienka”, w których mogą wyprzedzić na przykład ciężarówkę. Rozsądek podpowiada więc, że powinno się wtedy wykorzystać pełnię możliwości swojego samochodu, a nie spoglądać, czy aby na pewno nie przekroczyliśmy prędkości o kilka kilometrów.

To koniec parkowania na chodniku? RPO chce rewolucji w przepisach dla kierowców

Niestety dla kierowców myślących w ten sposób, Prawo o ruchu drogowym nie przewiduje wyjątków od reguły. Nie ma żadnego zapisu pozwalającego na chwilowe przekroczenie dozwolonej prędkości. Zaś na głosy protestu, odpowiedź jest tylko jedna. Skoro musiałeś złamać przepisy, żeby zdążyć wyprzedzić, to znaczy, że nie powinieneś w ogóle rozpoczynać manewru wyprzedzania. I trudno z tym dyskutować.

Z drugiej strony kierowcy mogą liczyć na wyrozumiałość policjantów w pewnych sytuacjach. Jeśli wyprzedzicie wolno jadący pojazd z gazem w podłodze, ale natychmiast po wykonaniu manewru zwolnicie do dozwolonej prędkości, raczej nie dostaniecie mandatu. Policjanci mogą zrozumieć, że miało to jakieś uzasadnienie, a ponadto nagle przyspieszając i zwalniając nie dacie szansy załodze radiowozu z wideorejestratorem, na dokonanie pomiaru, który mógłby uchodzić za wiarygodny.

Lecz jeśli znacząco przekroczycie prędkość, a po zakończonym manewrze jedynie zdejmiecie nogę z gazu, raczej nie liczcie na pobłażliwość. Pamiętajcie też, że zgodnie z obecnym taryfikatorem, mandat otrzymacie nawet za najdrobniejsze przekroczenie prędkości:

 • do 10 km/h – mandat 50 zł i 1 pkt. karny
 • 11–15 km/h – mandat 100 zł i 2 pkt. karne
 • 16–20 km/h – mandat 200 zł i 3 pkt. karne
 • 21–25 km/h – mandat 300 zł i 5 pkt. karnych
 • 26–30 km/h – mandat 400 zł i 7 pkt. karnych
 • 31–40 km/h – mandat 800 zł (recydywa 1600 zł) i 9 pkt. karnych
 • 41–50 km/h – mandat 1000 zł (recydywa 2000 zł) i 11 pkt. karnych
 • 51–60 km/h – mandat 1500 zł (recydywa 3000 zł) i 13 pkt. karnych
 • 61–70 km/h – mandat 2000 zł (recydywa 4000 zł) i 14 pkt. karnych
 • ponad 70 km/h – mandat 2500 zł (recydywa 5000 zł) i 15 pkt. karnych

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze