Ewa Kania

Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na szybach. A co z kierowcami, którzy je mają?

4 września weszły w życie kolejne zmiany, ułatwiające życie kierowcom. Od tego dnia, rejestrując pojazd, musimy wyrobić jedynie tablice rejestracyjne, bez dodatkowej naklejki na szybę.

To już koniec naklejek na szybę i nie tylko

Od 4 września nie są już wydawane naklejki rejestracyjne, które do tej pory należało przyklejać w prawym dolnym rogu szyby czołowej pojazdu.

Zniesiony zostanie także obowiązek posiadania karty pojazdu. Jak podało w swoim komunikacie Ministerstwo Infrastruktury, wynika to z faktu, że „organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów”.

Ile kosztuje rejestracja pojazdu od 4 września 2022 roku?

Wprowadzenie opisanych wyżej zmian, oznacza oszczędności dla kierowców, rejestrujących pojazdy. Do tej pory rejestracja pojazdu kupionego w Polsce kosztowała 180 zł 50 gr, natomiast pojazdu sprowadzonego zza granicy 256 zł.

Od 4 września w obu przypadkach zapłacimy tylko 161 zł 50 gr. Oszczędzić kolejne 80 zł można w sytuacji, kiedy kupujemy samochód już zarejestrowany w Polsce i pozostawiamy jego tablice rejestracyjne.

Czeka nas dziesięciokrotna podwyżka przy zawieraniu OC? Z kieszeni kierowców może zniknąć nawet 1.3 miliarda złotych rocznie!

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby?

Brak obowiązku posiadania naklejki rejestracyjnej oznacza, że możemy jej się pozbyć z naszego samochodu. Najlepiej zabrać się do tego zadania, podążając tymi krokami:

  • podgrzej szybę, na przykład suszarką – ciepłe powietrze rozmiękczy klej
  • delikatnie podważ naklejkę czymś cienkim, na przykład żyletką, albo nożem do tapet
  • kiedy część naklejki zacznie już odchodzić od szyby, możemy z wyczuciem zacząć odklejać ją palcami
  • istnieje spore prawdopodobieństwo, że na szybie pozostanie klej po naklejce – usuniesz go przy pomocy zmywacza do paznokci albo rozpuszczalnika

Czy mogę zachować naklejkę rejestracyjną w swoim samochodzie?

Tak. Pakiet deregulacyjny przewiduje jedynie, że naklejki rejestracyjne nie są wydawane, podczas rejestracji pojazdu. Naklejki już wydane można nadal wozić. Oczywiście do momentu, kiedy zmieni się rejestracja pojazdu.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze