Ewa Kania

To już koniec naklejek rejestracyjnych na szybach. Trzeba będzie je odkleić?

Niedługo wejdzie w życie kolejny zapis pakietu deregulacyjnego, który ma ułatwić życie kierowcom. Tym razem zniknie obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach. A co z naklejkami, które już posiadamy?

Pakiet deregulacyjny dla kierowców – co zmienia?

W ramach pakietu deregulacyjnego weszło w życie kilka istotnych zmian. Pierwsze pojawiły się już w październiku 2018 roku, od kiedy nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia wykupienia polisy OC.

Później zniesiono także obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy skończą się w nim miejsca na pieczątki, potwierdzające zaliczenie okresowego przeglądu technicznego. Pojazd może być ponadto zarejestrowany poza miejscem zamieszkania posiadacza, a kierowca nie musi wozić przy sobie prawa jazdy. Te ułatwienia weszły w życie w grudniu 2020 roku.

Natomiast od 1 lutego 2022 roku możliwe jest zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych po zakupie pojazdu, który jest już zarejestrowany na terenie Polski. Kupując więc na przykład pojazd na gdańskich tablicach rejestracyjnych, możemy zarejestrować go na siebie baz zmiany „blach”, chociaż mieszkamy w Warszawie.

Kiedy znika obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach?

Kolejny element pakietu deregulacyjnego to zniesienie obowiązku posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach. Wejdzie on w życie 4 września 2022 roku.

Tego samego dnia zostanie zniesiona także karta pojazdu.

Naklejka rejestracyjna – jak usunąć ją z szyby samochodu? Nie jest to proste, ale my znamy sposoby!

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby?

Jeśli chcemy pozbyć się naklejki rejestracyjnej z szyby samochodu, najlepiej zastosować się do tych prostych kroków:

  • podgrzej szybę, na przykład suszarką – ciepłe powietrze rozmiękczy klej
  • delikatnie podważ naklejkę czymś cienkim, na przykład żyletką, albo nożem do tapet
  • kiedy część naklejki zacznie już odchodzić od szyby, możemy z wyczuciem zacząć odklejać ją palcami
  • istnieje spore prawdopodobieństwo, że na szybie pozostanie klej po naklejce – usuniesz go przy pomocy zmywacza do paznokci albo rozpuszczalnika
Już niedługo nie będziemy potrzebować naklejek rejestracyjnych na szybach

Czy będzie obowiązek usunięcia naklejki rejestracyjnej z szyby?

Kolejny element pakietu deregulacyjnego znosi obowiązek posiadania naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie. Dla kierowców oznacza to mniejszy kłopot oraz niewielką oszczędność – za naklejkę trzeba zapłacić 18,5 zł i kolejne 50 gr opłaty ewidencyjnej.

Przepisy nie wymagają jednak od kierowców pozbywania się już naklejonych naklejek rejestracyjnych na szybach. Jest to więc kwestia jedynie estetyki.

Komentarze:

Hmm - 5 sierpnia 2022

Im prościej dla ludzi tym lepiej. Naklejki były upierdliwe, ciężko się je odklejało. Im mniej biurokracji tym lepiej. Kolejne zmiany na lepsze.

Odpowiedz

Jan nowak - 4 sierpnia 2022

Zasadnym byłoby, i chyba to miał ktoś na myśli,zachowanie nr rej przez sprzedawcę. Tak jak w Belgi. Np. Jakaś paranoja. Ktoś zobaczy moje auto z Krakowa w Szczecinie i zapyta co ja tam robię? To tylko pisuar mógł wymyslec.

Odpowiedz

Amelka - 3 sierpnia 2022

Pamiętam, jak wprowadzano naklejki. Miały zapo iegać dokręcaniu „lewych” tablic rejestracyjnych i kradzieżom pojazdów. Teraz okazało się, że jest już prawnie i sprawiedliwie i nie ma kradzieży, więc nie musi być naklejek . A wszystko dla obywatela żeby zaoszczędził 18zl… Ale hipokryzja…

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze