Koniec lata, początkiem dla motocyklistów z kat. B

29 lipca 2014
Już od 24 sierpnia kierowcy mający od 3 lat prawo jazdy kategorii B, będą mogli poruszać się jednośladami o poj. 125 cm3.

Nowelizacja „Ustawy o kierujących pojazdami” trafiła do Dziennika Ustaw 24 lipca i już 30 dni od tej daty zacznie obowiązywać. A dokładniej, pozwoli kierowcy posiadającemu prawo jazdy kat. B minimum 3 lata, poruszać się pojazdem o pojemności 125 cm3 - o ile moc silnika nie przekroczy 11 kW, a stosunek mocy do masy własnej nie przekroczy 0,1 kW/kg. Przypominamy, że każdy motocykl lub skuter w swoim dowodzie rejestracyjnym ma rubryki określające jego masę (pole G), moc w kilowatach (P.2) oraz stosunek mocy do masy (Q).

Modele nowych motocykli i skuterów, które są dostępne na rynku i spełniają wymogi ustawy wymieniłyśmy tutaj.


Prawie wszystkie motocykle używane o pojemności do 125 cm3 spełniają wymogi ustawy, jednak czujność należy wykazać przy modelach lekkich i/lub dwusuwowych (2T), bo najczęściej w nich stosunek mocy do masy może przekroczyć wskazaną w ustawie wartość. Warto wtedy zajrzeć do danych technicznych modelu i obliczyć ostatnią wartość.

Kierowcy kat. B z pewnością znają przepisy drogowe i wiedzą także, jak zmienia się biegi i do czego służy sprzęgło. Jednak radzimy zachować dużą dozę rozsądku przy przesiadaniu się na motocykl. Na kursie prawa jazdy kat. A instruktor wyjeżdża na miasto z kursantem po minimum 5 godzinach jazdy po placu. Kursant powinien umieć dobrze panować nad równowagą, zmieniać biegi, sprawnie hamować i przyspieszać. Te same wytyczne powinny się tyczyć każdego kierowcy kat. B, który zamierza wyjechać na drogę, a niewiele miał wcześniej do czynienia z jednośladami.

Warto wykupić kilka godzin nauki jazdy, bądź poprosić o pomoc w nauce znajomego motocyklistę. Dobrze jest też przejrzeć materiały w sieci o nauce jazdy jednośladem czy książkę o technice jazdy (np. "Motocyklista Doskonały") i dowiedzieć się, jak działa przeciwskręt, jak płynnie wykonywać manewry, wchodzić w zakręty, czy skutecznie hamować awaryjnie.

Lektury "motocyklowe"

- subiektywny wybór Edyty tutaj
- subektywny wybór Ani tutaj

Motocykl w niewprawnych rękach może przynieś więcej szkody niż pożytku - ustawa, która daje większą swobodę, może niejednego wpędzić w duże kłopoty. Apelujemy więc o rozsądek, prędkości dostosowane do umiejętności i naukę jazdy w bezpiecznych (dla siebie i innych) warunkach.

Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń z pierwszych przejażdżek motocyklowych!

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!