Koniec ITD. Połączy się z policją

Koniec ITD. Połączy się z policją

07 grudnia 2015
1
Potwierdzają się wcześniejsze doniesienia na temat likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego. Nie oznacza to jednak, że nie będzie komu obsługiwać fotoradarów. Dotychczasowe struktury zostaną włączone w szeregi policji.

Taką informację podał kilka dni temu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Według niego zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, a odpowiedni projekt ustawy jest właśnie przygotowywany. Oprócz Inspekcji Transportu Drogowego policja przejmie także kontrolę nad elektronicznym systemem nadzoru nad ruchem drogowym oraz kwestią fotoradarów. 

Według Zielińskiego inspektorzy transportu drogowego przejdą do policji drogowej.  Chodzi o 700 osób, które aktualnie pracują dla ITD.. Zdaniem wiceszefa MSWiA policja jest lepiej przygotowana do wzmocnienia bezpieczeństwa oraz przeprowadzania kontroli na drogach. Ostatnia kontrola NIK wskazała, że ITD które pochłania rocznie 125 mln zł ma problemy kadrowe, które sprawiają, że inspektorzy w ograniczony sposób pełnią służbę w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Wykorzystują to kierowcy ciężarówek, którzy chcą unikać kontroli.

Połączone służby mają zapanować nad bezpieczeństwem na polskich drogach, gdzie w zeszłym roku doszło do prawie 35 tys. wypadków, w których zginęły 3202 osoby, a ponad 42 tys. osób zostało rannych. Głównymi problemami na naszych drogach jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz jazda pod wpływem alkoholu.

Komentarze

posterunkowy
09 grudnia 2015 14:45
a co generał P. bedzie robił w Policji tez w patrole pójdzie ?