Koniec darmowych autostrad dla uchodźców z Ukrainy. Od 1 czerwca muszą płacić

Od 1 czerwca ukraińskie tablice rejestracyjne już nie będą zwalniały z konieczności uiszczenia opłaty za przejazd autostradą. Obowiązujące od wybuchu wojny zwolnienia z opłat na drogach państwowych i koncesyjnych nie zostaną przedłużone.

Spis treści:

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wielu mieszkańców tego kraju uciekło przed wojną do Polski. W ramach wsparcia, uchodźcy byli zwolnieni z opłat za przejazd drogami płatnymi w Polsce. Opłaty nie były pobierane za przejazd samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, tj. posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne.

Koniec darmowych autostrad dla uchodźców z Ukrainy

Obowiązujące od wybuchu wojny zwolnienia dla samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi z opłat na drogach państwowych i koncesyjnych nie zostaną przedłużone.

Darmowe przejazdy tylko dla transportów humanitarnych

We wtorkowym komunikacie resort infrastruktury podkreślił, że zmiana zasad poboru opłat nie dotyczy pojazdów przewożących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy.

Niezależnie od państwa rejestracji takie pojazdy nadal nie będą musiały wnosić opłat za przejazd po drogach płatnych w Polsce pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia.

Każdy podmiot lub organizacja planująca przejazd pojazdu lub konwoju z pomocą humanitarną przez terytorium Polski powinien przekazać na adres humanitarianaid@mi.gov.pl następujące informacje:

  • dane kontaktowe (nazwa organizacji, adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy, wskazanie osoby upoważnionej do kontaktu)
  • liczbę pojazdów, numery rejestracyjne pojazdów
  • wskazanie kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany
  • wskazanie planowanej trasy przejazdu przez Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem odcinków autostrad A1, A2 i A4
  • daty przejazdu przez terytorium Polski w obydwu kierunkach

W przypadku zwolnienia od opłat za przejazd odcinkami koncesyjnymi wniosek powinien zostać przekazany z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze