Agnieszka Serafinowicz

Kody w prawie jazdy – możesz dostać mandat, nawet jak jeździsz przepisowo

Kody w prawie jazdy, gdy są obecne, często dotyczą ograniczeń zdrowotnych kierowcy i wymogów jakie musi on spełnić. Pamiętajcie o tym, bo kary nie są niskie.

Spis treści

Kierowcy posiadający prawo jazdy oprócz uprawnień wynikających z określonej kategorii prawa jazdy, mogą podlegać dodatkowym uprawnieniom czy ograniczeniom. Te policjant rozpozna, zwracając uwagę na kod umieszczony w dolnej części blankietu prawa jazdy. Kod ten widoczny jest również w elektronicznych wersjach tego dokumentu. Kierowca nie spełnia wymagań narzuconych przez kody w prawie jazdy? Zapłaci wówczas mandat, nawet jak jeździ przepisowo.

Kody w prawie jazdy – gdzie są umieszczone?

W przypadku fizycznego dokumentu prawa jazdy, stosowny kod zobaczymy na rewersie dokumentu, w dolnej części, pod ostatnią kategorią prawa jazdy wymienioną na blankiecie prawa jazdy (rubryczka nr 12). Kod ten wyrażony jest najczęściej liczbowo, możemy tam zobaczyć np. oznaczenie „01”, „02”, albo bardziej złożone (tzw. subkod), jak np. „01.06”. Najczęściej kody te określają ograniczenia zdrowotne kierowcy i tym samym definiują obowiązki, jakie dany kierowca musi spełnić, by móc legalnie prowadzić pojazd, ale niektóre kody nie są ograniczeniami, a wskazują na poszerzenie uprawnień danego kierowcy w stosunku do posiadanej przez niego kategorii prawa jazdy.

kody w prawie jazdy

Kody w prawie jazdy – gdzie znajdę pełny ich spis?

Szczegółowy wykaz kodów ograniczeń i dodatkowych informacji dotyczących rozszerzonych uprawnień zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Niżej prezentujemy listę wybranych kodów i subkodów w prawie jazdy dotyczących ograniczeń zdrowotnych kierowcy:

 • 01 – wymagana korekta lub ochrona wzroku;
 • 01.01 – okulary;
 • 01.02 – soczewki kontaktowe (lub przynajmniej jedna soczewka);
 • 01.05 – przepaska na oko;
 • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe;
 • 01.07 – indywidualna korekta lub ochrona wzroku;
 • 02 – wymagana korekta słuchu lub wspomaganie komunikacji;
 • 03 – wymagane protezy lub szyny ortopedyczne kończyn:
  • 03.01 – proteza lub szyna ortopedyczna kończyny górnej;
  • 03.02 – proteza lub szyna ortopedyczna kończyny dolnej;

Kody w prawie jazdy – jakie kary za niespełnienie wymogów nakładanych kodem?

Szansa, że przepisowo jadący kierowca zostanie zatrzymany do kontroli drogowej jest relatywnie niewielka, bo mundurowi, słusznie zresztą, skupiają się raczej na tych kierowcach, którzy popełniają wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu na drogach. Niemniej kontrole się zdarzają. W takim przypadku, gdy np. masz w prawie jazdy kod 01.01, a akurat tego dnia zostawiłeś/aś okulary w domu, możesz mieć kłopot. Mandat za niespełnienie wymogów zdefiniowanych w dokumencie może wynieść nawet 500 zł. Ponadto w razie np. kolizji, możemy mieć kłopot z ubezpieczeniem jeżeli okaże się, że prowadziliśmy auto niezgodnie z wymogami zdefiniowanymi w naszym prawie jazdy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze