Edyta Klim

Kobiety w służbie fundacji Riders for Heath

Andrea i Barry wiele lat temu wpadli na pomysł wprowadzenia motocyklowej pomocy medycznej w Afryce. Ich projekt bardzo się rozwinął, a obecnie pomaga także zawodowo zaktywizować mieszkające tam kobiety.

Riders for Heath – to organizacja, którą powołała do życia Andrea Coleman wraz ze swoim, drugim mężem Barrym. W latach 70-tych Andrea byłą motocyklistką i ścigała się na torze, tam też poznała swojego pierwszego męża Toma Herrona, który także brał udział w wyścigach i podczas nich niestety zginął. Barry tymczasem był dziennikarzem sportowym i przyjacielem Toma. Po jego śmieci, obydwoje postanowili porzucić świat wyścigów motocyklowych.

Później Andrea włączyła się w akcję humanitarną w Zimbabwe i tam na własne oczy zobaczyła, jak bardzo potrzebne jest niesienie pomocy medycznej. Będąc z Barrym w Somalii widzieli wiele zepsutych motocykli i obydwoje wpadli na pomysł wykorzystania ich w niesieniu pierwszej pomocy, i w medycznych usługach kurierskich. Ich życie znów splotło się z motocyklami.

Obecnie działalność fundacji obejmuje 7 afrykańskich krajów i zatrudnia 82 mechaników oraz ma 20 własnych warsztatów. Motocykle pokonują 833 tys. kilometrów miesięcznie, a pomocą objętych zostało ponad 14 mln. ludzi. W biurach fundacji pracuje dużo kobiet, ale najbardziej godne podziwu są postawy kobiet, które pracują dla fundacji „w terenie”.

 

Czy da się oszczędzić ponad 2 litry paliwa na 100 km? Tak, dzięki odpowiednio dobranym oponom
W Gambii w zespole mechaników, którzy opiekują się ponad 300-ma motocyklami, pracuje od 2006 roku kobieta – Louise Uche, która wierzy, że dzięki swojej pracy wpływa na społeczeństwo w którym żyje. Bo sytuacja kobiet w Gambii nie jest łatwa i mają one marne perspektywy zatrudnienia. Organizacja Riders for Heath postanowiła uczyć kobiety zawodu mechanika i dać im później zatrudnienie. Obecnie w cyklu szkoleń bierze udział siedem kobiet.

Madalitso jest kobietą – kurierem motocyklowym, członkiem 8-osobowego zespołu, który przewozi próbki do badań na obecność HIV ze szpitali rejonowych do laboratorium. To duża pomoc w szybkiej diagnostyce, bo prawie milion osób w Malawi ma HIV, a AIDS jest główną przyczyną śmierci wśród dorosłych jej mieszkańców.

 

Ann Rengo odwiedziła na motocyklu ponad 100 miejscowości w Kenii, by doradzać tam kobietom w ciąży, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Ponieważ ponad 300 tys. dzieci w Afryce Subsaharyjskiej zaraża się wirusem HIV od matki, a w porę zlecone przyjmowanie leków może zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka do 1%.

W Afryce motocykle stały się doskonałym narzędziem do pomagania. Pozwalają dotrzeć do najbardziej odległych miejsc i są niezawodnym sposobem na transportowanie pracowników służby zdrowia, lekarstw, próbek, i wyników medycznych.

Strona fundacji: http://www.riders.org

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze